SCENARIUSZ ZAJĘCIA
OTWARTEGO DLA RODZICÓW
DATA: 8 XI 2006r.
GRUPA WIEKOWA: DZIECI 5-letnie
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Magdalena Szyniszewska
Jolanta Zaporowska
TEMAT KOMPLEKSOWY:
JESIEŃ W SADZIE I OGRODZIE WARZYWNYM
TEMAT ZAJĘCIA: „Imieniny marchewki”
CELE OGÓLNE:
Utrwalenie zdobytych wiadomości o warzywach
Rozumienie konieczności jedzenia warzyw dla zdrowia
Umiejętne posługiwanie się nożem w czasie krojenia warzyw
Umiejętność recytacji wiersza z podziałem na role
Odkrywanie uczucie radości z możliwości dawania - wspólne organizowanie uroczystości
Wzmacnianie więzi rodzinnych
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Opis sytuacji edukacyjnej |
Cele operacyjne, zakładane efekty w zakresie zdobywania przez dzieci doświadczeń, wiadomości, umiejętności |
1. Powitanie rodziców i zaproszenie do zabawy z piosenką „Na marchewki imieniny” 2. Imieninowy prezent dla marchewki - inscenizacja wiersza J. Brzechwy „Na straganie” z użyciem sylwet warzyw 3. Imieninowa zabawa integracyjna „Gość” - z piosenką, przy muzyce (KLANZA)
4. Rozwiązanie dylematu marchewki (jedna z nauczycielek) - rozmowa dzieci ze zmartwioną marchewką, która nie ma czym poczęstować gości. Propozycja dzieci wspólnego wykonania sałatki warzywnej, która jest o wiele zdrowsza niż słodycze 5. Wykonywanie sałatki warzywnej: a) objaśnienia sposobu wykonania sałatki, zachowania bezpieczeństwa w czasie krojenia b) mycie rąk, założenie fartuszków c) wspólnie z rodzicami krojenie, mieszanie, dekorowanie 6. Wspólny imieninowy poczęstunek
7. Imieninowe zabawy ruchowe przy muzyce: „Orzeszki”, „Wężyk”, „Autobus”. |
1. Dzieci witają rodziców i zapraszają do zabawy, znają zabawę i uczestniczą w niej 2. Dzieci znają wiersz, potrafią przedstawić go w formie inscenizacji
3. Dzieci znają zabawę, powtarzają ruchy inicjowane przez wybrane dziecko, które czuje się w tym momencie najważniejsze 4. Dzieci zauważają zmartwienie marchewki, próbują znaleźć wyjście. Wiedzą, że warzywa są zdrowsze od słodyczy. Podejmują wspólny trud wykonania sałatki. Zapraszają do pomocy rodziców.
5. Dzieci znają zasady wykonywania sałatki: a) myją ręce i zakładają fartuszki b) wspólnie z rodzicami kroją warzywa w kostkę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa mieszają i dekorują 6. Dzieci czują zadowolenie i radość ze wspólnie wykonywanej pracy i radości marchewki, że ma czym poczęstować gości 7. Dzieci znają zabawy i biorą w nich udział, czerpią radość ze wspólnych zabaw |
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 14 XI 2006r.
GRUPA WIEKOWA: DZIECI 5-letnie
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Magdalena Szyniszewska
TEMAT KOMPLEKSOWY:
Wszyscy przygotowują się do zimy
TEMAT ZAJĘCIA : Młoda wiewiórka
CELE OGÓLNE:
Rozumienie znaczenia przysłów ludowych
Poznanie zwyczajów i wyglądu wiewiórki
Umiejętność słuchania krótkich utworów literackich
Umiejętność prowadzenia rozmowy w formie dialogu
Integracja grupy w czasie zabaw ruchowych
Posiadanie wiedzy, że zawsze można się zwrócić do kogoś o pomoc
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Opis sytuacji edukacyjnej |
Cele operacyjne, zakładane efekty w zakresie zdobywania przez dzieci doświadczeń, wiadomości, umiejętności |
1. Zabawa integracyjna: „Jeśli nie znasz mnie” (KLANZA), na przerwę w mu-zyce dzieci przyklejają się różnymi częściami ciała i przedstawiają się sobie 2. Wyjaśnienie znaczenia przysłowia ludowego: „kto na jesieni robi zapasy, ten w zimie jada frykasy” 3. Ruchy naprzemienne wg P. Dennisona ręka-nos; ręka-ucho 4.Wysłuchanie wiersza C. Niewiadom-skiej pt. „Młoda wiewiórka” 5. Rozmowa w formie dialogu o treści wiersza:
6. Oglądanie ilustracji przedstawiających wiewiórkę. Rozmowy o wyglądzie i zwyczajach wiewiórki 7. Zabawa ruchowe przy muzyce „Orzeszki” (KLANZA) uderzanie o podłogę z prawej i lewej strony w rytm przyspieszającej muzyki 8. Oferty plastyczne:
9. Urządzenie wystawy prac |
1. Dzieci znają zabawę i biorą w niej czynny udział
2. Dzieci rozumieją przysłowie, potrafią wytłumaczyć jego przesłanie
3. Dzieci sprawnie wykonują ćwiczenie, skupiają swoją uwagę, koncentrują się 4. Dzieci w skupieniu wysłuchują treści wiersza 5. Dzieci znają odpowiedź na zadane przez nauczycielkę pytania
6. Dzieci potrafią opisać wygląd wiewiórki, znają jej zwyczaje
7. Dzieci znają zabawę, rozpoznają strony: prawą i lewą, uderzają dłońmi o podłogę w rytmie przyspieszającej muzyki 8. Dzieci wybierają ofertę plastyczną:
9. Dzieci sprzątają po zajęciach plastycznych i zawieszają swoje prace |