Scenariusz zajęć w dniu 21.04.2009
w grupie VI 6 - latki
Ranek
„Rozpoznawanie piosenek” - zabawy słuchowe. Utrwalenie piosenek o tematyce przyrodniczej. Wdrażanie do prawidłowego szczotkowania zębów. Malowanie kredkami przy stolikach - praca dowolna.
ZAJĘCIA GŁÓWNE:
BLOK TEMETYCZNY : „Dbajmy o zdrowie i czyste środowisko”
TEMAT DNIA : „Żyj z przyrodą w zgodzie”
CELE GŁÓWNE :
Kształtowanie zachowań proekologicznych.
Uzmysłowienie, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze życie;
Rozbudzenie wrażliwości i potrzeby kontaktu z przyrodą,
Kształtowanie postawy poszanowania środowiska;
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
rozumie potrzebę ochrony przyrody;
dostrzega piękno otaczającej przyrody;
formułuje wnioski i zna zasady zachowania się w lesie;
z uwagą i zrozumieniem słucha utworów literackich;
wypowiada się pełnymi zdaniami na podany temat;
współdziała w grupie;
globalnie odczytuje wyrazy podstawowe : ziemia, dbać, planeta, ekologia, las, cisza, sarenka;
odczuwa potrzebę dbania o Ziemię i wie, że również od niego zależy jej czystość,
METODY PRACY :
aktywnego działania
praca z tekstem
problemowa
słowna.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
grupowa zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Muzyka Cd „Odgłosy natury”, tekst wiersza „Może zobaczymy” H. Bechlerowej, tekst wiersza „Wycieczka” - W. Ścisłowskiego, karta pracy.
Przebieg :
Powitanie w kręgu
„Wiosenny spacer po lesie” - zabawa ruchowa przy muzyce
Po usłyszeniu pierwszych dźwięków muzyki dzieci zaczynają spacer, słuchając opowiadania i ilustrując je ruchem.
Jest piękny wiosenny dzień, dzieci wybierały się na spacer do lasu. Idą parami w rytm muzyki. Doszły do lasu. Teraz pojedynczo wchodzą między drzewa z nisko pochyloną głową, aby nie zawadzić o gałęzie. Na swojej drodze spotykają małego żuczka (przysiad), przyglądają się mu. Wstają i idą dalej. Lekki wiatr porusza gałęziami drzew. Dzieci unoszą wysoko głowy i patrzą na kołyszące się konary drzew (kołyszą rękami). Dzieci zobaczyły brzozy z białą korą, przystanęły - rozglądają się i liczą napotkane brzozy. Droga staje się trudniejsza. Oto wysoka trawa. Trzeba iść, unosząc wysoko kolana. Nareszcie piękna polana, a na niej poziomki. Dzieci schylają się i zbierają poziomki. Można już odpocząć (muzyka cichnie).
Prezentacja wiersza „Może zobaczymy” H. Bechlerowej
Idziemy leśną ścieżką
Cicho, cichuteńko,
Może zobaczymy
Sarniątko z sarenką
Może zobaczymy wiewióreczkę małą,
Jak wesoło skacze z gałęzi na gałąź.
I niech nikt po lesie nie gwiżdże nie woła -
Może usłyszymy pukanie dzięcioła.
I będzie nas witał wesołą piosenką.
Tylko idźmy lasem cicho cichuteńko
Rozmowa na temat właściwego zachowania się w lesie na podstawie wiersza i własnych doświadczeń dzieci.
Odczytywanie nazw zwierząt występujących w wierszu.
Prezentacja wiersza „Wycieczka” - W. Ścisłowskiego
Był las proszę was i do tego lasu
dla zabicia czasu przyszło
młodzieńców dziewięciu.
Pierwszy - wyrzeźbił nożem
swoje nazwisko w korze.
Drugi - gdy tylko przybył
skopał niewinne grzyby.
Trzeci wesołość wzniecił
Bo porozrzucał śmieci.
Czwarty - wrzeszczał jak goryl
Echo gra do tej pory.
Piąty wiatrówką w dłoni
Zaczął wiewiórkę gonić.
Szósty tak się rozgniewał,
że tłukł butelki o drzewa.
Siódmy w zabawy szczycie
podpalił leśne poszycie.
Wreszcie dwaj pozostali gałęzie łamali.
A las, proszę was, westchnął sobie żałośnie.
- Ja wyrosłem pięknie, ale co z nich wyrośnie?
Rozmowa na temat treści wiersza.
- zachowania bohaterów wiersza
- wypowiedzi na temat właściwego zachowania się w lesie
Zabawa ruchowa „Niosę pomoc ziemi”
„Przyjaciel przyrody” - Zasady postępowania przyjaciół przyrody. Próba sporządzenia kodeksu zachowania się podczas wycieczki do lasu - propozycje zgłaszane przez dzieci zapisujemy na dużym arkuszu ( np. nie wolno hałasować by nie płoszyć zwierząt , samowolnie zrywać roślin , wycinać inicjałów na drzewach , zaśmiecać , niszczyć mrowiska, rozpalać ognisk ).
„Mały ekolog” - praca z kartą pracy.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie z dziećmi.
4