Scenariusz zajęć w dniu 24.04.2009
w grupie VI 6 - latki
Ranek
„Za grubą szybą” - dzieci próbują odczytywać wyrazy z samego ruchu warg bez udziału głosu. Utrwalanie sytuacji wymagających konieczności mycia rąk.
ZAJĘCIA GŁÓWNE:
BLOK TEMETYCZNY : „Dbajmy o zdrowie i czyste środowisko”
TEMAT DNIA : „Jestem ekologiem”
CELE GŁÓWNE :
Kształtowanie głosu dziecięcego i umiejętności posługiwania się nim.
Kształtowanie nawyku utrzymywania poprawnej postawy ciała podczas śpiewu i recytacji.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
poznaje słowa i melodię piosenki " Ekologia” ,
określa nastrój i budowę piosenki;
odtwarza rytm piosenki w niekonwencjonalny sposób;
opowiada treść piosenki;
rytmicznie powtarza fragment tekstu piosenki;
śpiewa piosenkę zbiorowo i indywidualnie
gra melodię piosenki na instrumentach perkusyjnych;
dostosowuje tempo swoich ruchów do usłyszanego rytmu;
umieszcza właściwe elementy na czystej i brudnej ziemi
METODY PRACY :
aktywności muzyczno - ruchowej
czynna
słowna
ćwiczeniowa
zabawowa
FORMY PRACY:
grupowa
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
płyta cd z piosenką : " Ekologia”, instrumenty muzyczne, bibuła, gotowe elementy obrazujące zdrową i chorą ziemię, klej, arkusze papieru w kształcie kuli ziemskiej.
Przebieg :
Przywitanie z dziećmi. Zabawa „Wszyscy są - witam was”
Ćwiczenie poczucia rytmu - marsz dzieci ustawione w kilka rzędów. Pierwsze dziecko w każdym rzędzie prowadzi swoją grupę po całej sali w rytmie wystukiwanym przez nauczycielkę. Na sygnał nauczycielki( uderzenie w bębenek) dzieci przykucają i uderzają o podłogę palcami, potem wstają i idą dalej.
Ćwiczenia oddechowe - dzieci biorą sobie listki z bibuły, zamieniają się w wiatr, wdychają powietrze nosem i dmuchają na listki powoli ustami
Ćwiczenia artykulacyjne
- nadymanie buzi
- wypychanie buzi językiem
- naśladowanie przelatujących obok os, much, komarów
- naśladowanie ryb
- naśladowanie żab łapiących muchy
Słuchanie piosenki "Ekologia"
Zapoznanie z tekstem piosenki pt.: „"Ekologia"
Eko, eko, ekologia
To higiena i biologia
To ochrona czystej wody
To działania dla przyrody.
Eko,eko, ekologia
Żeby Odra była modra
Żeby było mniej w niej śmieci
Niech zadbają o to dzieci.
Kiedy masz ochotę zjeść loda - to jesz!
Kiedy chcesz się napić, to pijesz co chcesz.
Lecz po każdym lodzie zostanie papierek,
A po coli, sokach - stosy puszek i butelek.
Jeśli masz ochotę na Frugo - to pijesz,
Jeśli chcesz być czysty, to często się myjesz.
Żebyś mógł się umyć musi być czysta woda,
Czyste środowisko i czysta przyroda.
Nie wyrzucaj gazet ,daj je na makulaturę,
Bo z makulatury mamy papier i tekturę.
A z papieru można zrobić książki i zabawki,
Dzięki temu będzie więcej drzewa na huśtawki.
Posegreguj śmieci - tutaj szkło, a tam metale.
Z plastiku w fabryce zrobią mnóstwo nowych lalek.
Kapsle i butelki, stare szmaty daj do skupu,
Za to kupisz sobie pyszne lody, parę butów.
Rozmowa związana z treścią piosenki.
Powtórne wysłuchanie piosenki, ze zwróceniem uwagi na jej nastrój i ilość zwrotek
Omówienie budowy piosenki i jej nastroju.
Dzieci powtarzają za nauczycielem kolejne wersy zwrotek piosenki..
wyklaskiwanie rytmu w piosence,
realizacja rytmiczna piosenki według własnej inwencji dziecka z wykorzystaniem
własnego ciała i wybranego instrumentu perkusyjnego.
Wspólne zaśpiewanie poznanej piosenki
„Czysta ziemia” i „Brudna ziemia” praca plastyczna z wykorzystaniem gotowych elementów
Omówienie prac dzieci, pochwala. Wspólne zaśpiewanie poznanej piosenki. Pożegnanie.
3