Scenariusz zajęć w dniu 22.04.2009
w grupie VI 6 - latki
Ranek
„Słoneczna dyskusja”- co pomaga a co szkodzi naszej planecie?. Dzieci określają co jest potrzebne a co szkodzi ziemi. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw i zajęć.
ZAJĘCIA GŁÓWNE:
BLOK TEMETYCZNY : „Dbajmy o zdrowie i czyste środowisko”
TEMAT DNIA : „Dzień Ziemi”
CELE GŁÓWNE :
Budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;
Kształcenie umiejętności układania i rozwiązywania zadań z zastosowaniem cyfr i znaków matematycznych;
Rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego podczas pokonywania trudności;
Kształtowanie postawy asertywności wobec palaczy.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
zna i rozumie pojęcie: ekologia;
rozumie, jak szkodliwa może być działalność człowieka;
wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę;
potrafi przeczytać tekst;
oblicza proste działania matematyczne;
jest autorem zadań matematycznych;
uczy się być asertywnym wobec osób palących papierosy;
wie, że bierne palenie jest równie szkodliwe;
wykonuje znaczek sprzeciwu
chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach;
METODY PRACY :
aktywnego działania
praca z tekstem
problemowa
słowna.
FORMY PRACY:
grupowa
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz D. Klimkiewicz i W. Drabika Co to jest ekologia?, postać ekoludka, kodeks ekoludka do przypięcia na tablicy, kartki, kredki,
Przebieg :
Przywitanie z dziećmi. Zwrócenie uwagi na hasło Dzień Ziemi.
„Ziemia moim przyjacielem” - uwrażliwienie na potrzebę dbania o naszą planetę, zwrócenie uwagi na przypadający w tym dniu Dzień ziemi.
22 kwietnia obchodzimy DZIEŃ ZIEMI. Po raz pierwszy obchodzono go w USA w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić swój protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska..
Od tej chwili upłynęło 31 lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieja patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.
Przypomnienie znaczenia słowa ekologia na podstawie wiersza D. Klimkiewicz i W. Drabika Co to jest ekologia? Rozmowa na temat wiersza.
Ekologia - mądre słowo
a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa…
Jak wygląda Ekoludek? - obliczanie prostych działań matematycznych. Na tablicy przypięta jest zasłonięta wynikami działań postać Ekoludka. Dzieci obliczają działania podane przez nauczyciela i odsłaniają prawidłowy wynik. Na końcu ukazuje się w całości postać Ekoludka.
Odczytanie wiersza ukrytego w kieszeni Ekoludka. Powtarzanie jego treści za głosem nauczyciela.
Dziś ekologia mądre słowo
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy.
Od dziś przyrodzie pomagamy.
Kodeks ten ustanawiamy:
Nie łamcie drzew i krzewów!
Nie śmiećcie i nie hałasujcie w lesie!
Nie depczcie trawników!
Zbierajcie makulaturę!
Segregujcie śmieci!
Przed wyrzuceniem zgniatajcie kartony, plastikowe butelki i puszki!
nie wycinajcie roślin!
Nie zabijajcie zwierząt!
Nie dotykajcie ptasich gniazd, jaj i piskląt!
Oszczędzajcie wodę!
Oszczędzajcie światło!
/po przeczytaniu wybrane dziecko przypina swój telegram na ścianie, pod hasłem głównym/
„Jak unikać dymu papierosowego?” wdrażanie do radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Kształtowanie postawy asertywności wobec palaczy.
„Dym gryzie w oczy i drażni krtań
Po dziurki w nosie już tego mam,
Wszędzie osiada i nas zatruwa.
W dymie są związki chorobotwórcze
Silnie trujące i rakotwórcze.
Często ich nosem nie wyczuwamy
Ale w płucach i wątrobie dawno je mamy.”
„Nie pal przy mnie” - wykonanie znaczka sprzeciwu
Zabawa przy piosence „Zdrowe dzieciaki”
Omówienie wykonanych „Znaczków sprzeciwu”
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie.
4