Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Zajęcia z udziałem zaproszonych gości - lekcja koleżeńska przeprowadzona w 2006 r.
Temat dnia: Polska nasza Ojczyzna
Zajęcia zintegrowane z uwzględnieniem edukacji polonistycznej, środowiskowej, matematycznej, plastycznej i muzycznej.
Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o naszej Ojczyźnie i symbolach narodowych w oparciu o ilustracje i treść wierszy „Polska”, „Polska kraina”, „Co to jest Polska”. Zapoznanie z „Legendą o Białym Orle”.
Utrwalenie pisowni wielką literą.
Praca z mapą - odszukiwanie głównych miast, rzek i gór na mapie Polski.
Ćwiczenia w liczeniu w zakresie poznanych działań matematycznych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Kolorowanie scenek ilustrujących treść legendy.
Cele operacyjne
Uczeń pozna i zrozumie:
- treść wierszy tematycznie związanych z naszą Ojczyzną,
- znaczenie wybranych zwrotów i określeń z wierszy,
- piękno mowy polskiej w wybranych fragmentach wiersza,
- potrzebę budzenia zainteresowania naszą Ojczyzną,
- treść „Legendy o Białym Orle”,
Uczeń zapamięta:
- znaczenie słów Polska, Ojczyzna, kraj ojczysty
Uczeń potrafi:
- wymienić symbole narodowe,
- wysłuchać i przeczytać treść legendy ze zrozumieniem,
- wskazać bohaterów opowiadania,
- odpowiadać na pytania całymi zdaniami,
- recytować wiersze z uwzględnieniem artykulacji głosowej,
- aktywnie uczestniczyć podczas zbiorowego śpiewania piosenki „Nasza Ojczyzna”
- podać właściwe odpowiedzi do krzyżówki,
- przyporządkować zgromadzone wyrazy do poszczególnych części mowy
- ułożyć zdania z rozsypani wyrazowej,
- uzupełnić tekst z lukami i uzasadnić pisownię wybranych wyrazów,
- wskazać na mapie Polski cztery kierunki świata,
- wskazać na mapie wybrane miasta Polski,
- wymienić postaci słynnych Polaków z których jesteśmy dumni,
- wykonać pracę plastyczną na zadany temat starannie i dokładnie,
- poprawnie liczyć w zakresie poznanych działań matematycznych
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa,
Metody:
pogadanka, pokaz, praca z tekstem, rozmowa kierowana, prezentacja, plastyczna działalność uczniów,
Środki dydaktyczne:
ilustracje o Ojczyźnie, rozsypanki wyrazowe, tekst z lukami, nagranie piosenek „Nasza Ojczyzna”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" krzyżówka, słownik wyrazowy, obrazki do kolorowania, wybrane symbole narodowe, karta pracy, nagranie CD z prezentacją komputerową legendy, treść legendy dla każdego ucznia, kolorowanka obrazkowa związana z treścią legendy, Mapa Polski, albumy i przewodniki.
Przebieg zajęcia:
Czynności organizacyjno - porządkowe. Przygotowanie potrzebnych do zajęć materiałów, pomocy dydaktycznych. Zachęcenie uczniów do czynnego udziału w zajęciach.
Zainteresowanie tematyką - wprowadzenie do zajęć. Wysłuchanie piosenki „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Wygłoszenie przez wybranych uczniów wierszy o naszej Ojczyźnie
Polska kraina - R. Przymus
Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach- blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą
Jej ścieżkami chodzimy.
Budujemy, bronimy.
Polska, Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.
Co to jest Polska?- Cz. Janczarski
Co to jest Polska?
spytał Jaś w przedszkolu i w szkole.
Polska to - wieś i las,
i zboże w polu.
I szosa, którą pędzi
do szkoły autobus., i samolot, co leci
wysoko nad Tobą.
Polska - to miasto, strumień i rzeka,
i komin fabryczny co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także
Twój rodzinny dom.
A przedszkole i szkoła?
Tak-i przedszkole i szkoła,
i róża w ogrodzie,
i książka na stole.
Polska - D. E. Sobiesiak
Polska to piękne ogrody i nasze rzeki pełne wody.
|
|
Polska to nasze morze, to łąki w pięknym kolorze.
|
|
Polska to jeszcze lasy zielone, a gdzieniegdzie chaty bielone.
|
|
Polska to nasza rodzinna tradycja, A w radio i telewizji polska audycja.
|
|
Polska to wspaniały stary Kraków, i Pomorze słynące z rybaków.
|
|
Polska to wysokie góry, których szczyty sięgają pod chmury.
|
|
Polska to czarny kamień ze Śląska, i wszędzie gdzie jesteś... to Polska.
|
- Po zakończeniu recytacji wierszy uczniowie przypinają ilustracje w widocznym miejscu.
Rozmowa kierowana nauczyciela z uczniami. Odwołanie się do wysłuchanych wierszy.
- Jak nazywa się nasz kraj?
- Jakie znacie symbole polskości?
- Co tworzy naszą Ojczyznę?
- Jakie „wielkie” postacie związane są z naszym krajem?
- Czego oczekują, pragną wszystkie dzieci i dorośli?
- W jaki sposób dzieci od najmłodszych lat mogą wspierać swoją Ojczyznę?
Ułożenie zdań z rozsypani wyrazowej na tablicy
Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna.
|
|
|
Swoim postępowaniem i nauką będziemy wspierać naszą Ojczyznę.
- Zwrócenie uwagi na treść ułożonych zdań
Rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła
- Nauczyciel czyta zagadki a zadaniem uczniów jest podać właściwą odpowiedź i zapisać na tablicy
- Zwrócenie uwagi na pisownię wielką literą
- Praca z mapą, wskazanie miast, rzek, gór
-
1 |
|
|
|
P |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
O |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
L |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
S |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
K |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
A |
|
|
|
|
|
1) Polskie miasto pod Tatrami ZAKOPANE
2) Zabytkowe miasto w pobliżu naszej miejscowości SANDOMIERZ
3) Miasto z kopalnią i muzeum soli WIELICZKA
4) Najdłuższa rzeka w Polsce WISŁA
5) Miasto legendy o smoku KRAKÓW
6) Najwyższe nasze góry TATRY
Grupowanie wyrazów na tablicy według części mowy.
- Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku, czasowniku i przymiotniku.
rzeczowniki |
|
czasowniki |
|
przymiotniki |
Polska |
|
zaprasza |
|
piękna |
Ojczyzna |
|
wita |
|
nasza |
Polak |
|
pracuje |
|
gościnny |
Wisła |
|
płynie |
|
głęboka |
Poznanie Legendy o Białym Orle
- Zapoznanie uczniów z pojęciem „ legenda”na podstawie treści wiersza
Legenda Helena Ogilba
Legenda
Opowiada o czymś
Co podobno zdarzyło się dawno,
O czym należało pamiętać…
I pamiętano.
Opowieść przodków dalekich
Dziad przekazywał wnukowi,
A wnuk swoim wnukom.
Niepisana, nie znająca druku
Szła legenda przez wieki.
Pamięta minione dzieje.
Jest podobna do bajki,
Ale bajką nie jest.
- Prezentacja komputerowa treści legendy.
- Głośne czytanie tekstu legendy przez wybranych uczniów.
- Analiza treści poparta pytaniami.
o Jakie imiona nosili trzej bracia?
o W jakich kierunkach udali się w swojej wędrówce?
o Kto według legendy był założycielem Gniezna?
o Odszukanie fragmentu legendy czym jest dla Polski znak Orła Białego.
Podanie przez nauczyciela wiadomości o Gnieźnie na podstawie przygotowanej notatki informacyjnej (załącznik)
Uzupełnienie zdań na tablicy opisujących godło Polski z wykorzystaniem podanych wyrażeń
Orzeł Biały , godłem , prawą stronę , złote , rozpostarte , złotą koronę
Godłem Polski jest......................................................na czerwonym tle.
Orzeł zwrócony jest w............................................ i ma..........................................skrzydła.
Na głowie ma ............................................... . Jego dziób i szpony są ................................ .
Wizerunek Orła Białego jest ..................................naszej Ojczyzny.
Indywidualna praca uczniów
- Uzupełnienie karty pracy związanej z przerabianą tematyką (załącznik)
- Sprawdzenie przez nauczyciela poprawności wykonania poszczególnych zadań
Plastyczna działalność uczniów
- Każdy uczeń ma przygotowaną jedną z siedmiu scenek treści legendy;
- Zadaniem uczniów będzie pokolorować obrazek z dużą dokładnością i starannością;
- Wybór najciekawszych prac i utworzenie ilustrowanych wydarzeń legendy;
- Opowiadanie treści legendy.
Zakończenie dnia aktywności uczniów
- Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów
Wspólne zaśpiewanie piosenki „Nasza Ojczyzna” z ilustrowaną prezentacją treści
Nagranie na CD - „Śpiewaj razem z nami”
Zadanie pracy domowej
Przepisz do zeszytu fragment legendy przedstawiający czym jest dla Polaków znak Orła Białego.
KARTA PRACY
.......................................................................................
Imię i Nazwisko
1. Ponumeruj tytuły według kolejności wydarzeń w legendzie
|
|
Trudne rozstanie braci |
|
|
|
|
|
Wędrówka Lecha, Czecha i Rusa |
|
|
|
|
|
Odpoczynek drużyny Lecha |
|
|
|
|
|
Decyzja o budowie osady |
|
|
|
|
|
Widok pięknego orła |
|
|
|
|
|
Powstanie Gniezna |
|
|
|
|
|
Orzeł Biały godłem Polski |
|
|
|
2. Czy znasz tych Polaków? Uzupełnij zdania.
Jego nauka głosi głęboką wiarę, dobroć i pokój na świecie -
......................................................................................................................................................
Nasz wielki kompozytor i pianista - ............................................................................................
Znany astronom polski -...............................................................................................................
3. Uzupełnij wyrazy
W ...olsce jest dużo pięknych miast. W czasie wakacji Tomek pojechał do ...rakowa. Monika zwiedzi ... arszawę, naszą stolicę. Do ... rocławia pojadą Jacek i Marek. Kasia spędzi dwa tygodnie w ...dańsku u cioci.
Wielką literą piszemy nazwy .....................................
4. Wypisz z mapy nazwy miast w porządku alfabetycznym .....................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
5. Rozwiąż zadanie
Ela przebywała w Krakowie 14 dni, Jacek w Zakopanem 16 dni a Marysia nad Bałtykiem 8 dni. Ile dni trwał wypoczynek wszystkich dzieci?
........................................................................................................................
Odp.: ...............................................................................................................
6. Rozwiąż zadanie
Kasia gromadziła widokówki z różnych miast. Na pierwszej półce ustawiła 26 widokówek, na drugiej o 14 widokówek więcej niż na pierwszej. Ile widokówek zgromadziła Kasia razem?
........................................................................................................................
Odp.: ...............................................................................................................
7. Oblicz wyniki działań i dobierz właściwą literę według wzoru.
20 - O, 40 - c, 100 - y, 70 - z, 30 - a, 80 - n, 50 - j
100-80= |
80-30 = |
20+20 = |
50+20 = |
60+40 = |
100-30 = |
90-10= |
70-40= |
20 |
|
|
|
|
|
|
|
O |
|
|
|
|
|
|
|