Scenariusz imprezy przedszkolnej z udziałem
wszystkich grup wiekowych.
Temat: Święto Bajki, Bajeczki.
Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą. Integrowanie społeczności przedszkolnej.
Cele szczegółowe- dziecko:
- zna treść wybranych wierszy i bajek,
- rozpoznaje bajkowych bohaterów,
- recytuje wiersze, prowadzi dialog, śpiewa piosenki o tematyce bajkowej,
- wyraża siebie poprzez różne formy ekspresji,
- tańczy w parze i z całym zespołem,
- przedstawia ruchem, słowem i gestem treść piosenki lub wiersza,
- rozwija pamięć, poszerza zasób słownictwa,
- nabywa pewności siebie w czasie publicznych występów
Rodzaje aktywności: słowna, muzyczna, ruchowa
Metody:
- pogadanka,
- pokaz,
- recytacje, śpiew,
- inscenizacje,
- ekspresja muzyczno-ruchowa
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje przedstawiające bajkowych bohaterów, napis „Święto Bajki, Bajeczki”, kostiumy granych przez dzieci postaci (Baby Jagi, robaczka, elfów, Piotrusia Pana, Królewny Śnieżki, Czerwonego Kapturka, wilka , gajowego, Kubusia Puchatka, Tygryska, Królika i innych postaci), elementy scenografii, rekwizyty potrzebne do inscenizacji wierszy i bajek.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie dzieci ze wszystkich oddziałów i wprowadzenie ich w tematykę uroczystości.
2. Rozwiązywanie zagadek słowno - obrazkowych dotyczących znanych bajkowych bohaterów, np. Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Pinokia, Jasia i Małgosi, itp.
„Kopciuszek”
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek?
„Królewna Śnieżka”
W chatce krasnoludków mieszka
prześliczna królewna …(Śnieżka)
„Pinokio”
Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,
zanim z ojcem się spotkała w brzuchu rekina
„Jaś i Małgosia”
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z pierniczka?
3. Prezentacja piosenki ,,Misie” połączona z tańcem w parach w wykonaniu najmłodszej grupy ,,Stokrotki”(3-latki).
,,Misie”
Dwa malutkie misie
chcą zatańczyć dzisiaj
Hop-sa, hop-sa, da-na, da-na,
tańczą misie dziś od rana.
Dwa malutkie misie
tańczą z nami tak.
4. Inscenizacja muzyczna bajki ”Jaś i Małgosia” oraz piosenki ,,Malowany wózek” w wykonaniu grupy ,,Fiołki” (4- latki).
Piosenka ”Jaś i Małgosia” (sł. J. Brzechwa, muz. M. Janicz)
I. My mieszkamy w chatce drwala
Tra, la, la, la; tra, la, la, la
Naszą chatkę las okala
Tra, la, la, la; tra, la, la, la
A nazywamy się Jaś i Małgosia
Mamy słuchamy, razem trzymamy się
Tra, la, la, la, la
II. Każdy ptak nam w lesie śpiewa
Tra, la, la, la; tra, la, la, la
Znamy w lesie wszystkie drzewa
Tra, la, la, la; tra, la, la, la
A nazywamy się Jaś i Małgosia
Borem skradamy się
Wilkom nie damy się
Tra, la, la, la, la
Piosenka „Malowany wózek”
Malowany wózek, para siwych koni
Pojadę daleko, nikt mnie nie dogoni
Pojadę daleko po ubitej dróżce
Tam, gdzie mieszka Baba Jaga
Na koguciej nóżce
Stanę przed chatką, będę z bicza trzaskał
Wyjdzie Baba Jaga, wyjdzie, jeśli łaska
Wyjdzie Baba Jaga, stara, całkiem siwa
Spyta swoim grubym głosem:
„Kto mnie tutaj wzywa?”
To ja - Babo Jago chciałem ciebie prosić
Żebyś nie więziła Jasia i Małgosi
A jak nie, to powiem rzecz Ci nieprzyjemną
Będziesz miała Babo Jago
Do czynienie ze mną.
5. Prezentacja piosenki ,,Kotek Puszek”- grupa ,,Różyczki” (3,4- latki).
„Kotek Puszek” (sł. A. Tarczyńska, muz. K. Kwiatkowski)
Kotek Puszek z czarną łatką, Nagle ruszył się fartuszek,
dziś w przedszkolu był z Agatką. na podłogę skoczył Puszek,
A z kieszeni u fartuszka Teraz, kotku będziesz z nami
wyglądały małe uszka. my już ciebie nie oddamy.
6. Przedstawienie przez grupę ,,Niezapominajki” muzycznych interpretacji wierszy J.Brzechwy : ,,Witajcie w naszej bajce”, ,,Kaczka - dziwaczka”i ,,Na wyspach Bergamutach” (5- latki).
„Witajcie w naszej bajce”
Witajcie w naszej bajce Witajcie w naszej bajce
Słoń zagra na fujarce Słoń zagra na fujarce
Pinokio nam zaśpiewa Pinokio nam zaśpiewa
Zatańczą w koło drzewa Zatańczą w koło drzewa
Tu wszystko jest możliwe Bo z nami jest weselej
Zwierzęta są szczęśliwe Ruszymy razem w knieje
A dzieci, wiem coś o tym A w kniejach i dąbrowach
Latają samolotem Przygoda już się chowa
Nikt tutaj nie zna godzin My ją znajdziemy sami
Nikt tu nie czuje chłodu My chłopcy z dziewczynkami
I nawet ja nie kłamię A w tedy daję słowo
Nikt się nie skarży mamie Że będzie kolorowo
„Kaczka - dziwaczka”
Nad rzeczką opodal krzaczka
Mieszkała kaczka - dziwaczka,
Lecz zamiast trzymać się rzeczki,
Robiła piesze wycieczki.
Raz poszła więc do fryzjera:
- Poproszę o kilo sera!
Tuż obok była apteka:
- Poproszę mleka pięć deka.
Z apteki poszła do praczki
Kupować pocztowe znaczki.
Gryzły się kaczki okropnie:
- A niech tę kaczkę gęś kopnie!
Znosiła jaja na twardo
I miała czubek z kokardą.
A przy tym na przekór kaczkom,
Czesała się wykałaczką.
Kupiła raz maczku paczkę,
By pisać list drobnym maczkiem.
Zjadając tasiemkę starą,
Mówiła, że to makaron.
A gdy połknęła dwa złote,
Mówiła, że odda potem.
Martwiły się inne kaczki:
- Co będzie z takiej dziwaczki?
Aż wreszcie znalazł się kupiec:
- Na obiad można ją upiec!
Pan kucharz kaczkę starannie
Piekł jak należy w brytfannie.
Lecz zdębiał, obiad podając,
Bo z kaczki zrobił się zając,
W dodatku cały w buraczkach.
Taka to była dziwaczka!
„Na wyspach Bergamutach”
Na wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach,
Widziano także osła,
Którego mrówka niosła,
Jest kura samograjka
Znosząca złote jajka,
Na dębach rosną jabłka
W gronostajowych czapkach,
Jest i wieloryb stary,
Co nosi okulary,
Uczone są łososie
W pomidorowym sosie
I tresowane szczury
Na szczycie szklanej góry,
Jest słoń z trąbami dwiema
I tylko … wysp tych nie ma.
7. Prezentacja inscenizacji ,,Przyjaciele Kubusia Puchatka” oraz piosenki ,,Marzenia Misia Puchatka” w wykonaniu grupy ,,Tulipany” (5,6- latki).
„Przyjaciele Kubusia Puchatka”
KRZYŚ
Zabłądził Puchatek w borze.
Do domu trafić nie może.
Spotkał tygryska psotnego.
PUCHATEK
Jak do domu trafić mego?
TYGRYSEK
Idź, Puchatku, naprzód śmiało,
gdy zobaczysz brzozę białą,
zapytaj o dalszą drogę.
Więcej pomóc ci nie mogę.
KRZYŚ
Doszedł Puchatek do brzozy,
a tam ścieżynek się mnoży.
Pyta więc osiołka smutnego:
PUCHATEK
Powiedz mi drogi kolego,
jak do domu trafić mego?
OSIOŁEK
Idź, Puchatku, dróżką w prawo,
przez jałowce skacząc żwawo.
Gdy zobaczysz krzaki malin,
wtedy spytaj jak iść dalej.
KRZYŚ
Biegł Puchatek pół godziny,
nagle patrzy!
PUCHATEK
O maliny!
Zabłądziłem w ciemnym borze.
Kto mi drogę wskazać może?
KRZYŚ
Wtem usłyszał głos Królika:
KRÓLIK
Z czym Puchatku się borykasz,
dokąd idziesz, czego szukasz,
czy Prosiaczka czy borsuka?
PUCHATEK
Zabłądziłem w ciemnym lesie,
nie wiem dokąd iść mam przecież.
Szukam drogi swej do domu,
pomóż mi Króliczku, pomóż!
KRÓLIK
Najpierw prosto, potem w lewo.
Będzie stało wielkie drzewo,
za tym drzewem ścieżka w prawo
i już pędzisz do dom żwawo.
PUCHATEK
Ścieżka w prawo, ścieżka w lewo,
jeszcze jakieś wielkie drzewo.
Nie, nie trafię sam do domu,
kto mi może jeszcze pomóc?
KRZYŚ
Naraz słyszy- a tu Sowa.
SOWA
Gdzie Puchatku tam się chowasz?
Nie martw się, ja ci pomogę,
zaraz wskażę tobie drogę.
W domu twoim ktoś już czeka,
martwi się, nie możesz zwlekać.
Teraz skręć, Puchatku, w lewo,
tam zobaczysz stare drzewo.
Pod tym drzewem jest leszczyna,
tuż, tuż przy niej twa dolina.
KRZYŚ
Biegł Puchatek z górki stromej.
Patrzy!
PUCHATEK
O, to już mój domek!
I Prosiaczek na mnie czeka,
no i miodku słoik czeka.
PROSIACZEK
Ach Puchatku mój kochany,
gdzieżeś chodził dzionek cały.
PUCHATEK
Miałem w lesie przygód wiele
i nie trafiłbym tu może.
Pomogli mi przyjaciele,
Już nie będę błądził w borze!
„Piosenka ,,Marzenie Misia Puchatka”
( sł. J. Kubicka, muz. H. Morys )
Znają z książek mnie dzieciaki,
najsławniejszym jestem misiem.
Bardzo lubię słodki miód.
Gdy poczuję w brzuszku głód,
marzę o tym, by na drzewie,
był wspaniały ul.
By z pszczołami zgodnie żyć,
z plastrów torcik jeść.
Dziś w miodowym jest humorku miś Puchatek,
on potrafi wejść na drzewo po przysmaczek.
Czasem jednak z niego spada jak ten głaz,
gdy go gonią pszczółki wszystkie wraz.
Lubię bardzo sobie śpiewać,
swe śpiewanki i mruczanki.
Kiedy coś nie wiedzie się,
zapominam, że mi źle.
Lecz nie martwcie się malutkie,
radę sobie dam.
Kiedy czuć w pobliżu miód,
zjeść go lubię sam.
8. Przedstawienie inscenizacji wiersza ,,Entliczek-Pentliczek” J. Brzechwy, piosenki połączonej z improwizacją ruchową pt. ,,W krainie bajek” oraz muzycznej inscenizacji bajki pt. ,,Czerwony Kapturek” w wykonaniu najstarszej grupy wiekowej- ,,Bratki”.
„Entliczek - pentliczek”
Entliczek- pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.
Powiada robaczek: ,,I dziadek, i babka,
I ojciec, i matka jadali wciąż jabłka,
A ja już nie mogę! Już dosyć1 Już basta!
Mam chęć na befsztyczek!” I poszedł do miasta
Szedł tydzień, a jednak nie zmienił zamiaru,
Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru.
Są w barach- wiadomo- zwyczaje utarte:
Podchodzi doń kelner, podaje mu kartę,
A w karcie- okropność!- przyznacie to sami:
Jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami,
Duszone są jabłka, pieczone są jabłka
I z jabłek szarlotka, i placek, i babka!
No, widzisz, robaczku! I gdzie twój befsztyczek?
Entliczek- pentliczek, czerwony stoliczek.
Piosenka ,,W krainie bajek”
(sł. H. A. Cenarska, muz. A. Nowak )
I. W krainie bajek wszystko się zdarzyć może.
W krainie bajek jest diamentowe morze.
W krainie bajek jak bratki i piwonie
na grządkach rosną uśmiechy pogubione.
Ref. Bajki przybiegną na spotkanie.
Elfy rozpoczną swój zwariowany taniec.
Z Piotrusiem Panem zagramy w ciuciubabkę,
Królewnę Śnieżkę zmienimy w małą żabkę.
II. Szukamy drogi, najmniejszej choćby ścieżki.
Pytamy wszystkich, którzy tam kiedyś weszli.
Gdy opowiedzą, jak tam naprawdę było,
będziemy pewni, że nam się to śniło.
Ref. …
Bajka ,,Czerwony Kapturek”
( sł. J. Brzechwa, muz. M. Janicz )
CZERWONY KAPTUREK
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż , nie ptak,
Czerwony Kapturek- to ja, zwę się tak.
Mam warkoczyk, modre oczy, buzię mam jak mak.
Nie Mruczek, nie Burek, nie jeż, nie ptak,
Czerwony Kapturek - to ja, zwę się tak.
W tej chatce, przy mamie mój cały świat.
Nie psocę, nie kłamię, a mam siedem lat.
Nie znam troski, śpiewam piosnki, wącham każdy kwiat.
Pobiegnę na wzgórek, a las mi gra.
Czerwony Kapturek- to ja, właśnie ja.
WILK
W las dam nurka i kapturka sprytnie zmylę.
W mą pułapkę złapię babkę już za chwilę.
Ref. Gdy w brzuchu burczy dostaję kurczy
I jem wszystko, że aż furczy .
Taki ze mnie wilk!
Moim wrogom dzisiaj srogą dam nauczkę,
Bo mam chrapkę i na babkę, i na wnuczkę.
Ref. …
GAJOWY
Przez lasy, przez dąbrowy wędruje gajowy.
Na trąbce w lesie gra i gra, a echo niesie: tra, la, la.
Ma broń nabitą w dłoni, ta broń go obroni.
Nie straszny mu jest niedźwiedź zły,
Nie straszne mu są wilcze kły.
Przez lasy, przez dąbrowy wędruje gajowy.
Na trąbce w lesie gra i gra, a echo niesie: tra, la, la.
Ma broń nabitą w dłoni, ta broń go obroni.
9. Nagrodzenie występów wszystkich przedszkolaków gromkimi brawami i wręczenie dzieciom plakietek z wizerunkiem misia w związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia (25. listopada).
Opracowała:
mgr Katarzyna Lepszy
Przedszkole Samorządowe Nr 35 w Kielcach
8