Scenariusz zaję przeprowadzonych dn. 13.12.2007
w grupie dzieci pięcioletnich dla nauczyciela stażysty Eweliny Pruc.
Temat kompleksowy: Idzie zima, zima biała
Cel główny: rozwijanie wrażliwości twórczej
Cele szczegółowe:
- słuchanie muzyki i rozumienie jej
- nauka rytmu i melodii nowej piosenki
- rozwijanie poczucia rytmu
- rozwijanie inwencji twórczej
- konstruowanie wg określonych etapów
- doskonalenie wyobraźni przestrzennej
- dbanie o estetykę miejsca pracy
- współpraca w zespole
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Metody:
-słowne: rozmowa, techniki, twórczego myślenia
- oglądowe: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania, zabawy twórcze, zabawy ruchowe, kierowania własną działalnością dziecka
Środki dydaktyczne: płyta Cd z muzyką A. Vivaldiego, bibułkowe śnieżynki, obrazek do piosenki, instrumenty perkusyjne, janczary dla każdego dziecka, zagadka, wierszyk, elementy z kartonu do wykonania bałwanka, klej, flamastry.
Przebieg:
I. JEDZIE ZIMA - zajęcia umuzykalniające
1. Zabawa improwizująca do muzyki klasycznej A. Vivaldiego „Zima” ze śnieżynkami.
2. Słuchanie melodii piosenki „Jedzie zima” - wystukiwanie rytmu, próby nucenia melodii.
3. Słuchanie piosenki - rozmowa do treści.
4. Zabawa ruchowa do piosenki - zwrotka zaprzęgi, refren dzieci akompaniują na janczarach.
5. Zabawy twórcze - „Zimowa Historyjka” - inscenizacja ruchowa i na instrumentach perkusyjnych.
TEKST |
RUCH |
TNSTRUMENTY |
Od rana pada śnieg. Spadło najpierw kilka płatków, potem coraz więcej, wreszcie spadł gęsty śnieg. Dzieci wybiegły na podwórko i ulepiły bałwana Przyszedł pies, obejrzał bałwana, zaszczekał Przybiegł kot, miauknął
Przyfrunęły wróble, podziwiają bałwana Bałwana chce zobaczy słońce, wyjrzało zza chmury… Bałwan przestraszony ciepłem, kurczy się…kurczy…kurczy…aż został z niego kałuż wody… |
Dzieci pojedynczo biegają, obracają się, wiruj ą, przykucają, jest ich coraz więcej.
Kilkoro dzieci na środku lepi bałwana Jedno dziecko biega na czworakach, szczeka Drugie dziecko chodzi dookoła, miauczy Kilkoro dzieci biega, machając rekami Jedno z dzieci które zostało bałwanem Dziecko przykusa pomału, kładzie się na podłodze. |
Zaczyna trójkąt pojedynczymi dźwiękami, potem drugi i trzeci.
Janczary Bęben Klawesyn
Glissando na dzwonkach w górę i w dół Łyżki
Tamburyno
Grzechotka Małe talerzyki
|
6. Wspólne śpiewanie piosenki „Jedzie zima” z akompaniamentem na janczarach.
II. BAŁWANEK - zajęcia konstrukcyjne
1. Rozwiązanie zagadki:
Chociaż go lepi muszę, kleju mi nie trzeba,
starczy biały puszek, który leci z nieba.
2. Rozwijanie twórczego myślenia:
Bałwan jest biały jak…
Bałwan jest zimny jak…
3. Interpretacja ruchowa fragmentu wiersza W. Obuchowskiej-Ostrowskiej:
Śnieg przyszedł wczesnym rankiem - dz. tupią w miejscu
Wszyscy jeszcze spali - układają głowy na złożonych dłoniach
Miał na nogach śnieżnobiałe buty - wysuwają do przodu raz lewą, raz prawą nogę
I powiewał na wietrze jego biały szalik - naśladują machanie szalikiem w uniesionej nad głową ręce
A stąpał bezszelestnie, jak to robią koty (…) - bezszelestnie chodzą na czworakach.
4. Pokaz przez nauczyciela i obserwacja przez dzieci sposobu wykonania stożka i kolejnych etapów wykonania bałwanka.
5. Samodzielna praca dzieci, dzielenie się przyborami.
6. Porządkowanie miejsc pracy.
7. Wystawka i ocena prac wykonanych przez dzieci.
8. Śpiewanie piosenki :Jedzie zima”.
Opracowała i przeprowadziła: Renata Kściuk