15.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE VI „c”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Rzeczywiste i fantastyczne elementy świata przedstawionego w balladzie „Świteź”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi wskazać rzeczywiste i fantastyczne elementy świata przedstawionego
w utworze.
Uczeń potrafi opowiedzieć utwór A. Mickiewicza.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, czym się różnią elementy fantastyczne.
Uczeń zna elementy świata przedstawionego.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: podręcznik do języka polskiego (kl. VI „Między nami”).
METODA: pogadanka heurystyczna, burza mózgów.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą - Na tablicy macie 2 słowa: FANTASTYKA i RZECZYWISTOŚĆ. - Co Wam się kojarzy z tymi słowami?
|
-Przykładowe odpowiedzi: FANTASTYKA: duchy, wampiry, wilkołaki, coś ciekawego, coś niezwykłego, potwory, księżniczki itp. RZECZYWISTOŚĆ: nudy, coś prawdziwego, ludzie, nauka, śmiertelność itp. |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia -twórcze rozwiązywanie problemów |
Badanie |
- Nauczyciel pyta: Jakie mamy elementy świata przedstawionego?
-Nauczyciel mówi: Ostatnio
-Nauczyciel mówi: Elementy świata przedstawionego mogą być rzeczywiste i fantastyczne. Bardzo dobrze widać to w utworze „Świteź”.
-Otwórzcie teraz zeszyty |
-Proponowane odpowiedzi: -Elementy świata przedstawionego to:
-W pierwszych zwrotkach utworu Adama Mickiewicza „Świteź” przedstawiony jest obraz jeziora
Ludzie od dawien dawna próbowali odkryć tajemnicę, jaką kryje w sobie ta okolica. Pewnego razu mieszkańcy postanowili wypłynąć Wszyscy zginęli, a każdy, kto wpłynął na jezioro lub chciał zerwać kwiaty tam rosnące prędzej czy później poniósł śmierć. Od tamtej pory, co noc słychać nad jeziorem odgłosy walki i tych zdarzeń, które miały tam miejsce.
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela i przepisują temat lekcji do zeszytów. |
- umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel- uczeń - mówienie
|
Prezentacja |
-Nauczyciel mówi: Zauważcie, mamy dwóch narratorów -Drugim zaś jest, kto?
-Nauczyciel mówi: Miejsce akcji jest rzeczywiste. Jest to jezioro Świteź koło Nowogródka.
- Czy jest nam znany czas akcji?
- Jacy rzeczywiści bohaterowie występują w balladzie?
- Jakie zaś są fantastyczne postacie?
- Jakie zaś możemy wyróżnić wydarzenia fantastyczne |
- Drugim narratorem jest kobieta wyłowiona ze Świtezi- jest
-Czas akcji nie jest znany.
- Rzeczywistymi bohaterami będą: Pan na Płużynach, ludzie i ksiądz wioski.
- Postacią fantastyczną będzie dziewczyna wyłowiona z jeziora.
- Wydarzenia rzeczywiste, |
- przetwarzanie informacji
|
Przekształcanie |
-Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz zeszyty i zróbcie sobie tabelkę jak na tablicy. Wspólnie |
- Uczniowie otwierają zeszyty |
- łączenie teorii - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
-Nauczyciel mówi: -Powtórzmy sobie teraz, jakie mamy elementy świata przedstawionego?
-Jakie mogą one być?
-Zapiszcie zadanie: Napisz krótką historię, która zawierałaby elementy fantastyczne jak |
- Elementy świata przedstawionego to: narrator, czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie i wydarzenia.
-Mogą one być zarówno rzeczywiste jak i fantastyczne. |
-stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -samokształcenie -mówienie
|
Elementy świata przedstawionego |
Rzeczywiste |
Fantastyczne |
Narrator |
Osoba biorąca udział w wydarzeniach |
Kobieta wyłowiona z jeziora |
Czas akcji |
Czas akcji nie jest znany |
|
Miejsce akcji |
Jezioro Świteź koło Nowogródka |
- |
Bohaterowie |
Ludzie z wioski, ksiądz, Pan na Płużynach |
Kobieta z wody |
Wydarzenia |
Strach ludzi, zamieszanie nad Świtezią, napad zbrojny Rosji |
Wyłowienie kobiety, przemienienie dzieci i kobiet w rośliny |