Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat tygodnia: Nadchodzi jesień
Temat kompleksowy: „Idzie jeż
Data: 24.09.2009
Cele Ogólne:
Cel poznawczy: zapoznanie z treścią wiersza „Jeż”
Cel kształcący: zapoznanie z nową techniką plastyczną, wdrażanie zasad posługiwania się klejem oraz papierem kolorowym, rozwijanie sprawności motoryki małej ręki
Cel wychowawczy: wdrażanie do uważnego słuchania oraz bezpiecznej zabawy, wdrażanie do zachowania czystości miejsca pracy
Cele szczegółowe:
słucha uważnie wiersza
porusza się rytmicznie przy muzyce
odpowiada na pytania nauczyciela
rozwiązuje zagadki
ćwiczy sprawność motoryki małej ręki
poznaje nową technikę plastyczną
zna zasady dozowania kleju
„wyrywa” odpowiednie kawałki papieru kolorowego
stara się pobrudzić swoich ubrań
sprząta miejsce swojej pracy
zachowuje bezpieczeństwo w trakcie zabawy
bawi się wspólnie z innymi dziećmi
Metody:
słowna - rozmowa
oglądowa - pokaz
czynna: praca dziecka
zabawa ruchowa
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
plac przedszkolny
płyta CD
magnetofon
klej
papier kolorowy
karty pracy „ Jeż”- pomoc dydaktyczna własna
I. Przebieg dnia:
Przywitanie się z dziećmi: „ Witam wszystkie dzieci, które...”, wprowadzenie do tematu dnia.
Rozwiązywanie zagadek słownych: „ Kasztan”
„Kasztaniaki”- zabawy ruchowe przy piosence
II. Przebieg zajęć:
Wysłuchanie wiersza, pt. „Jeż”.
Rozmowa kierowana do wiersza: o czym był wiersz, kto w nim się pojawił...?
Zaprezentowanie dzieciom nowej techniki plastycznej
Omówienie z dziećmi zasad postępowania z klejem i papierem kolorowym, czyli ile należy dozować kleju, jakie kawałki papieru kolorowego należy wyrywać, w jaki sposób należy posługiwać się klejem.
Zwrócenie uwagi na zachowanie czystości ubrań oraz miejsca pracy
„ Jeż”- wydzieranka z kolorowego papieru:
Ekspozycja- wystawa prac dzieci.
III. Zabawy dzieci w różnych kącikach zainteresowań, porządkowanie kącika przyrodniczego.
IV. Zabawy na przedszkolnym placu zabaw- nauczyciel przypomina o zasadach korzystania z placu zabaw.
V. Poobiedni odpoczynek dzieci przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.