KONSPEKT DO ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA KLAS OD I - III
TEMAT: Gimnastyka naszego mózgu.
CEL GŁÓWNY: Rozbudzanie czynności umysłowych dzieci
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
skoncentrować się nad zadaniem
wykorzystywać wyobraźnię w określonych zadaniach
w twórczy sposób rozwiązywać określone zadania
współpracować w rozwiązywaniu zadania z innymi
METODY: zadaniowa, twórczej aktywności dziecka
FORMY: grupowa i indywidualna
ŚRODKI: karty pracy, kartoniki z wyrazami, kartoniki z historyjką obrazkową, czyste kartki, przybory do pisania
Liczba uczestników: mała grupa
PRZEBIEG:
Zabawa „Patrz uważnie”
Uczeń ma za zadanie zapamiętać jak najwięcej przedmiotów leżących na stole. Jego zadaniem jest po zakryciu ich wymienić nazwy tych przedmiotów.
„Tworzenie klas”
Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Każda z grup dostaje kartoniki z wyrazami. Zadaniem każdej z grup jest uporządkować wyrazy w grupy tematyczne.
„Porządkowanie”
Dzieci pozostają nadal w grupach. Każda z grup dostaję kartoniki z pociętą historyjką obrazkową. Zadaniem każdej z grup jest ułożenie obrazków we właściwej kolejności.
„Układanka słowna”
Zadaniem zespołów jest ułożenie jak największej ilości wyrazów z liter zawartych w słowie „katar”
„Tworzenie zdań”
Zespoły mają za zadanie w miejsce kropek wstawić takie wyrazy aby powstało logiczne zdanie. K.......m.......p......., W.......J........O.......L.
„Dopracowanie kółka”
Każdy z uczniów dostaje karte pracy na której narysowanych jest kilka kółek. Zadaniem każdego jest utworzenie wielu rysunków, przedmiotów z wykorzystaniem lub na bazie tej figury.
Opracowała: Karolina Oszek