KONSPEKT DO ZAJĘC Z GIMNASTYKI
TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, pojedyncze ćwiczenia układu gimnastycznego.
Cele główne lekcji: poznanie układu ćwiczeń gimnastycznych.
- umiejętności : uczeń umie jak wykonać układ ćwiczeń na ocenę,
uczeń umie poprawnie wykonać pojedyncze elementy układu.
- sprawności : uczeń nabywa koordynację,
uczeń nabywa zwinność,
uczeń nabywa siłę.
- wiadomości : uczeń wie jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia,
uczeń wie jak wygląda współpraca w zespole.
- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,
uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.
KLASA: III
DATA: 15-03-2005
CZAS: 2 X 45'
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
LICZBA ĆWICZĄCYCH:
POMOCE DYDAKTYCZNE: materace, szarfy, piłka
PROWADZĄCY: Łukasz Wojtaszek
PRZEBIEG LEKCJI
LP. |
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
METODY I FORMY |
UWAGI |
1. |
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.
|
2'
|
frontalna
pogadanka |
|
2. |
Zabawa ożywiająca. |
„Berek Sierota”- wyznaczam berka, który na umówiony sygnał ma za zadanie złapać tego, kto nie dobierze się w parę z innym współćwiczącym. Jeżeli takowy się znajdzie berek zamienia się rolami ze złapanym.
|
5' |
frontalna
zabawowo-klasyczna
|
|
3. |
Ćwiczenia kształtujące. |
Wykonuję ćwiczenia rozgrzewające: - mm RR i obręczy barkowej, - krążenie RR w przód i w tył, - na sygnał bieg tyłem, - na sygnał przysiad i wyskok do góry, - przeplatanka, - krok odstawno - dostawny, - w marszu odrzuty RR w bok, - krążenia przedramionami w przód i w tył, - wymachy i wypady NN w przód i w bok, - w rozsypce krążenia głowy, - T, - bioder, - stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz, - skłony T w przód, - skrętoskłony, - przysiady, - wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego, - wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie -klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN. - NN i pasa biodrowego, - T ; w marszu biegu i we wszystkich płaszczyznach - ćwiczenia rozciągające,
|
8' |
frontalna
naśladowczo-ścisła |
|
4. |
Część główna - realizacja tematu lekcji
|
Gra „Raczki”- gra w zespołach na całej sali, dzielę grupę na zespoły 4-osobowe, gra na całej sali do zdobytej bramki lub przez 3 min.
Doskonalenie pojedynczych elementów układu gimnastycznego w stacjach:
|
23'
25' |
zabawowo - klasyczna
zadaniowo - ścisła
|
|
5. |
Ćwiczenia
korektywne.
|
„Szczur w leżeniu przodem” - uczniowie wykonują leżenie przodem, twarzą do środka wokół środkowego koła sali gimnastycznej. Nauczyciel lub nie ćwiczący kręci szczurem dookoła swojej osi a leżący maja za zadanie unoszenie wyprostowanych rąk w górę w celu uniknięcia uderzenia przez szczura. „Szczur w leżeniu tyłem”- j.w. z tym że uczniowie wykonują leżenie tyłem nogami do środka koła. - ćwiczenia oddechowe Jogi.
|
7' |
naśladowczo-ścisła
zadaniowo-ścisła
bezpośredniej celowości ruchu |
|
6. |
Zakończenie |
Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.
|
3' |
pogadanka |
|