KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W PRZEDSZKOLU, Rozmaitości


KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

Grupa: dzieci 3,4 - letnie

Rodzaj zajęć: zabawa uwzględniająca ćwiczenia usprawniające ćwiczenia narządów artykulacyjnych

Temat: Zabawa inscenizowana „W krainie Czekoladowej Rzeki”

Cele:

wyrabianie zręcznych i celowych ruchów języka i warg,

kulturalne zachowanie się w stosunku do siebie,

kształtowanie poczucia rytmu.

Przebieg zajęcia:

Przywitanie z pacynką

Skrzat przedstawia się i proponuje dzieciom wycieczkę do krainy Czekoladowej rzeki. Wymawia zaklęcie, którego nauczyła go wróżka Nadzieja:

„Kręć się chorągiewko z wietrzykiem co wieje

przywołaj tu do mnie imć Panią Nadzieję”

Dzieci słuchają, skrzat powtarza zaklęcie. Cicho, razem ze skrzatem powtarzają rymowankę. Wstają i powtarzają zaklęcie głośniej. Nadchodzi wróżka Nadzieja i przenosi dzieci do Krainy Czekoladowej rzeki:

„Hokus pokus raz, dwa, trzy

do krainy idziesz ty.”

Kto usłyszał drugie zaklęcie wróżki, pakuje do plecaka kubek, zakłada plecak (wszystkie te czynności dzieci wykonują na niby) i ustawia się w pary. Marsz parami przy śpiewie nauczycielki „Jak to przyjemnie maszerować”. Teraz idziemy w rzędzie, bo do rzeki prowadzi wąska dróżka przez las. Dotarliśmy do celu. Dzieci stają nad brzegiem rzeki. Zdejmujemy plecaki, wyjmujemy kubki i pochylając się tak, aby nie wpaść do rzeki, nabieramy do kubka płynną czekoladę. Pijemy. Każdy pije tyle, na ile ma ochotę. Skrzat przypomina, że: Stoimy nad brzegiem spokojnie. Nie popychamy się, bo w Krainie Czekoladowej rzeki wszystkie dzieci wiedzą, jak się zachowywać. Znają też i stosują formy grzecznościowe.

Siadamy nad brzegiem rzeki i dzieci wypowiadają, jaka była czekolada (pyszna, słodka...). Ponieważ na naszych ustach została jeszcze, więc ją zlizujemy językiem.

Ćwiczenia języka i warg:

zamykamy usta i językiem, który jest w przedsionku jamy ustnej, dokładnie (ruchem okrągłym) oblizujemy zęby

otwieramy szeroko usta i językiem oblizujemy wargi

Jeśli ćwiczenia takie dzieci wykonują pierwszy raz, skrzat powinien zaproponować, aby zobaczyły, jak je wykonuje (pokaz nauczycielki). W dalszej części zabawy skrzat pyta: czy to ładnie, gdy oblizywaliśmy się, w taki sposób, jak przed chwilą po zjedzeniu tortu, którym poczęstowałby nas kolega z okazji urodzin? Następnie komentuje wypowiedzi dzieci: Tak. Wygadałoby to brzydko, ale w Krainie Czekoladowej Rzeki wszystko jest możliwe. W przedszkolu ani w domu nie oblizujemy zębów, tylko je czyścimy i płuczemy.

Wstajemy i wracamy do przedszkola. Zauważyliśmy ładny tekturowy domek w oddali. Podchodzimy i stwierdzamy, że to sklep. Kupujemy jeszcze słodki napój pomarańczowy. Dzieci piją go, a następnie płuczemy żeby, bo jeszcze czujemy czekoladę.

Ćwiczenia warg: przesuwanie powietrza przy zamkniętych ustach - nadymanie na przemian obu policzków.

Wskazane jest też przedłużanie tej zabawy. Odwołując się do znanej dzieciom treści książki możemy powtarzać słowa sześciu Pań Niań itd. Przebieg jej będzie zależał od pomysłowości dzieci i nauczyciela.

Ćwiczenia wymowy odpowiednio wplecione w zabawę skłaniają dziecko do wysiłku bez zbytniego nacisku i przymusu. Wywołują miłą i przyjemna atmosferę.

Zabawa pt. „Pociąg”

Lokomotywa wypuszcza parę psss, szszsz, ffff

jedzie - cz - cz, cz - cz, sz - sz

pędzi - tuj, tuj, to - tak, to - tak

zatrzymuje się na stacji - usz, usz, usz

hamuje - pssss

przejeżdża koło osiedla uchu, uchuuu

dzieci naśladują odgłosy.

Zabawa pt. „Na łące”

dzieci wąchają kwiatki,

wciągają zapach i zatrzymują go jak najdłużej potem wydmuchują go,

zadmuchiwanie puchu z mleczka

„Zabawa w wiatraczki”

dzieci dmuchają w wiatraczki raz mocniej raz słabiej.

„Zabawa z piórkiem”

- dzieci dmuchają w piórko starając się utrzymać je jak najdłużej w górze

„Zabawa z piłeczką ping - pongową”

dzieci kładą piłeczkę na stoliczku i siadają wokół stolika. Następnie starają się dmuchać w piłeczkę tak aby ją od siebie oddalać.

„Zabawa z rurką”

dmuchając w rurkę dzieci starają się zdmuchnąć skrawek papieru z gładkiej powierzchni.

Zabawa pt. „Kwiaty”

Przed dzieckiem kładziemy obrazki z kwiatkami o różnej liczbie ułożonych płatków. Prosimy, aby dmuchało w sposób ciągły, próbując zdmuchnąć wszystkie płatki. Dziecko widząc większą liczbę płatków na kolejnych ilustracjach kwiatów spontanicznie wydłuża fazę wydechową. W kolejnym ćwiczeniu prosimy, aby dziecko na jednym wydechu, stosując małe przerwy zdmuchiwało płatki. Ćwiczenie to uczy podparcia przeponowego i ukierunkowuje strumień powietrza.

Zabawa pt. „Urodzinowy tort”

Przed dzieckiem leżą obrazki z namalowanymi tortami. Na każdym znajduje się inna liczba świeczek do zdmuchnięcia. Dziecko oczywiście wie, że świeczki z tortu należy zdmuchnąć. Nauczyciel tak kieruje ćwiczeniami, aby wypełnić różne cele:

Zabawa pt. „Żaba”

Kładziemy przed dzieckiem obrazek żaby i prosimy, aby dmuchało na nią tak, by wolno przesuwała się po stole, podskakiwała wiele razy, bądź przemieściła się gwałtownie. Na makiecie jeziora kładziemy kilka takich obrazków. Zadaniem dziecka będzie tak dmuchać, aby żaby kolejno wyskakiwały z jeziora. Dziecko dmucha w określony sposób, ale najważniejsze jest to, że musi tak kierować powietrzem, by trafić w przedmiot.

Zabawa pt. „Kaczki i kaczuszki”

Zasada ćwiczeń jest identyczna. Na makiecie jeziora ustawiamy kaczuszki, mamę kaczkę natomiast na zewnątrz. Kaczuszki muszą znaleźć się tam, gdzie ich mama. Nauczyciel poleca dziecku dmuchać, wybór sposobu zależy od celu ćwiczenia, który dostosowuje się do wady wymowy dziecka i jego możliwości.

Ćwiczenia tego typu mają nie tylko znaczenie dla pracy profilaktycznej, ale również są bardzo ważne w pracy terapeutycznej z dziećmi z seplenieniem bocznym i seplenieniem nosowym. Wady te są efektem niewłaściwego kierowania wydychanym powietrzem - bokami języka, bądź przez rezonator nosowy. Język w ćwiczeniach dmuchania na jakiś przedmiot zachowuje tę samą pozycję wyjściową co przy artykulacji s, z, c, ś, ź, ć. Wielokrotne powtarzanie tego ruchu, utrzymanie języka w pozycji przednio - językowo - zębowej pozwala wyeliminować seplenienie międzyzębowe. Zautomatyzowanie ćwiczenia tego typu pozwala logopedzie zastosować je jako metodę wywoływania szeregu głosek syczących s, z, c np. wymawianie s - to dmuchanie na coś z ustami rozchylonymi jak w uśmiechu.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


