KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W PRZEDSZKOLU
Grupa: 4-latki
Rodzaj zajęcia: rytmiczno - ruchowe, opowieści ruchowe.
Temat: Ogródek krasnoludków (Jesień w ogródku).
Cele:
kształcenie umiejętności świadomego poruszania się w przestrzeni (orientacji przestrzennej),
pobudzanie reakcji słuchowej poprzez różne rytmy, tempo,
kształcenie umiejętności równomiernego wypełniania przestrzeni,
rozwijanie pamięci melodycznej poprzez utrwalanie piosenki,
rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
Pomoce: kosz, lina, czapeczki dla dzieci, 2 kapusty wycięte z papieru dla każdego dziecka, pianino, magnetofon, nagrania:
Verdi "Pieśń niewolników", Gershwin "Błękitna rapsodia", Katelbey "Na perskim rynku", Mozart "Koncert" (na gitarze klasycznej), piosenka "Domek krasnoludków" muz. B. Niewiadomska, wycięty z kartonu duży kominek.
Przebieg zajęcia:
Dzieci wchodzą w takt melodii piosenki, a następnie maszerując śpiewają I zwrotkę "Domku krasnoludków". Siadają w kole i wypowiadają się na temat piosenki. Na prośbę nauczycielki dzieci pokazują ruchem to, o czym będzie opowiadała.
Opowieść nauczycielki (krótkie opowiadanie, które można będzie rozbudować).
Ćwiczenia oddechowe - dzieci dmuchają w stronę kominka, próbując rozpalić ogień.
Dzieci chodzą w rytm muzyki granej na pianinie, a następnie w biegu odtwarzają ruchem rytm i tempo granej na instrumencie melodii.
Zatrzymują się przed grządką, na której rosną kapusty (muzyka milknie). Dzieci- krasnale oglądają swoje warzywa ze wszystkich stron, nie odrywając stóp od podłogi ani ich nie przesuwając ( ćw. kinesfery ). Dobrze, jeśli ruchy te wykonywane są przy "Błekitnej rapsodii " Gershwina.
Oglądają grządki z kapustą sąsiada w ten sam sposób (nadal w rytm tej samej melodii), następnie powracają do własnych grządek.
Słuchając fragmentu nagrania "Na perskim rynku" dzieci wyrywają po jednej kapuście i układają je w koszu. Następnie liczą warzywa, które znalazły się w koszu (ocena, czy jest ich dużo)
Dzieci- krasnale chodzą po ogródku sprawdzając, czy nie zostały jakieś warzywa (ćw. przestrzeni doświadczalnej ). Następnie przy akompaniamencie nagrania "Koncertu" Mozarta tworzą "węża".
Utworzony przez dzieci „wąż” podchodzi do liny przyczepionej do kosza z warzywami a następnie dzieci przeciągają go do spiżarni. Tej czynności może towarzyszyć fragment nagrania "Pieśni niewolników".
ĆWICZENIA ROZWIJAJACE PERCEPCJĘ SŁUCHOWĄ
„Zabawa w odgadywanie odgłosów zwierząt”
Słuchanie odgłosów zwierząt, zjawisk przyrody, odgłosów z kasety magnetofonowej. Dzieci odgadują odgłosy i próbują je naśladować.
Zabawa pt. „Jaki to dźwięk?”
W kolejności pokazywane są dźwięki wydawane przez różne przedmioty np. gniecenie kartki, przelewanie wody z naczynia w naczynie, uderzenie klockiem o klocek, stuk młotka itp. Później dzieci odgadują dźwięki za kotarą.
„Czyj to głos - zabawa w Turka”
Jedno dziecko jest Turkiem
„Siedzi Turek po turecku i tak sobie myśli
żeby jacyś goście do mnie przyszli”
„Turek” zamyka oczy
Nauczycielka wskazuje jedno dziecko, które jest gościem
„Stuk puk - dzień dobry”,
Turek - „kto tam”
„Goście jadą do Turka smutnego żeby wybrał z nas jednego”
„Turek” odgaduje jakie dziecko z grupy zostało gościem
„Zabawa za zasłoną”
Dzieci odgadują ile razy nauczycielka zaklaskała lub zastukała. Następnie dzieci próbują zaklaskać tyle samo razy.