KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W PRZEDSZKOLU.
Grupa: dzieci 4 - letnie (zespoły 4 - 6 - osobowe).
Rodzaj zajęcia: zabawa uwzględniająca ćwiczenia oddechowo - artykulacyjne.
Temat: Na łące.
Cele:
kształcenie wrażliwości słuchowej,
ćwiczenie prawidłowego oddechu i narządów mowy,
utrwalanie prawidłowej artykulacji głosek wargowych (b - p), przedniojęzykowych (c, z, r) i tylnojęzykowych (k).
Pomoce: instrumenty perkusyjne (bębenek, grzechotka, trójkąt), kwiaty, waciki, krążki, nagranie piosenki „Po łące biega lato”.
Przebieg zajęcia:
Przywitanie z dziećmi, które nauczycielka inicjuje śpiewem lub hasłem: „Baw się z nami”…, na które dzieci odpowiadają w ten sam sposób:…”już!”
Ćwiczenia oddechowe przy zabawie naśladowczej.
- Nauczycielka mówi: „Nad łąką wstaje słoneczko. Łąka ożywa. Powiewa delikatny wietrzyk, rozsypuje nasiona dmuchawców. Nasionka wirują w powietrzu, unoszą się coraz wyżej pachną kwiaty”.
Dzieci wznoszą się na palce, w ręku trzymają krążki, a na nich leżą waciki. Dzieci wspinając się na palce, robią wdech. Podrzucają waciki i dmuchają na nie jak najdłużej, robiąc przy tym wydech. Powtarzają to kilkakrotnie.
Potem biorą do ręki kwiaty i wąchają je, robiąc głęboki wdech (przez nos), a następnie wydech (przez usta).
Ćwiczenia artykulacyjne przebiegające wg następującego planu:
Nauczycielka opowiada, demonstrując prawidłową artykulację i odpowiednie ruchy. Dzieci ją naśladują, powtarzając głosy łąki: „Słoneczko wznosi się coraz wyżej. Wśród traw słychać delikatną muzykę świerszczy - cyk, cyk, cyk (dzieci powtarzają szeptem). Nad kwiatami unoszą się pracowite pszczółki. Już z daleka słychać ich brzęczenie - bzz, bzz, bzz, bzz, ale najgłośniej zachowują się żaby.
Rechocą i kumkają bez przerwy - rech, rech, rech, rech, kum, kum, kum! Nagle na łące pojawia się bocian. Rozgląda się wokoło i obwieszcza donośnie, że już jest - kle, kle, kle, kle. Chodzi po łące, wysoko unosząc nogi. Wszystko cichnie. Żaby i owady ukryły się wśród traw. Bocian odfruwa i łąka ożywa na nowo”.
Następnym etapem ćwiczenia jest powtórzenie zabawy z przydziałem ról: żaby, świerszcze, pszczółki, bociany. Zabawę powtarzamy aby każde dziecko miało szansę wymowy wszystkich głosek ( c, z, b, k, r)
Do zabawy włączone zostają instrumenty perkusyjne. Na głos:
bębenka - rechocą i kumkają żaby
trójkąta - odzywają się świerszcze
grzechotki - odzywają się pszczółki
kołatki - reaguje bocian
4. Zakończenie zajęć (wskazane jest aby dzieci pobiegały po sali w podskokach przy piosence "Po łące biega lato")
ĆWICZENIA RYTMIZUJĄCE
Dzieci maszerują w kole wiązanym przy akompaniamencie muzyki. Na sygnał słowny zatrzymują się i klaszczą w rytm. Na następny sygnał klaskają językiem w takt muzyki, dalej wymawiają sylaby (pam, pam, pam, lub ram, pam, pam). Można też włączyć tekst wymawiany rytmicznie: maszerują dzieci drogą „raz, dwa, trzy, hej, ho!”
Koło, twarze do środka, w tępie marszu dzieci wymawiają imiona, np. O-la, Zo-sia, Ha-nia itd. Wyklaskiwanie imion dzieci np. O-la (dwa klaśnięcia), Zo-sia (dwa klaśnięcia w uda), Ha-nia (wytupywanie). Można też ustawić dzieci parami, twarzą ku sobie. Wymawianie imienia O-la (klaśnięcie w ręce partnera). To samo z klaskaniem lewą ręką w prawą rękę partnera i odwrotnie.
Zabawa „w wyklaskiwanie rytmu”
dzieci klaszczą tyle razy ile przedmiotów (np. kwiatów, zwierząt) widzą na ilustracji.