Wizja państwa w Antygonie


Konspekt lekcji języka polskiego w II klasie gimnazjum (2 godz. lekcyjne)

Temat lekcji: Wizja państwa - debata sejmowa na temat kierunku rozwoju państwa w oparciu o "Antygonę" Sofoklesa

Lekcja integruje treści programowe przedmiotów:
języka polskiego - dyskusja na temat postaw bohaterów "Antygony": Kreona i bohaterki tytułowej, wiedzy o społeczeństwie - rola i znaczenie parlamentu, historii - historia parlamentaryzmu w Polsce ( powyższe wiadomości zostały przypomniane na lekcji historii poprzedzającej dramę).

Cele lekcji:

Poziom wiadomości
uczeń:
- zna treść dramatu Sofoklesa "Antygona",
- rozumie pojęcia : statut, Sejm, Marszałek Sejmu, parlament, uchwała, demokracja, anarchia, tyrania,
- zapoznaje się z formą i założeniami statutu organizacji, instytucji, partii.
- poznaje skrótowce i zasadność ich tworzenia.

Poziom umiejętności
uczeń:
- potrafi wyrazić swoją opinię i uzasadnić stanowisko w formie ustnej
- lub pisemnej;
- bierze udział w dyskusji,
- umie przygotować przemówienie i wygłosić je na forum,
- na podstawie wzorów statutów próbuje redagować główne założenia statutu,
- potrafi wczuć się w rolę parlamentarzysty.

Poziom wychowania
uczeń:
- przygotowuje się do przyszłych funkcji w życiu społecznym - wyborca, parlamentarzysta,
- uczy się wartościowania - ocenia postać literacką , motywy jej postępowania,
- poprzez dyskusję kształtuje swój światopogląd i uczy się bronić swoich poglądów,
- rozpoznaje relacje: jednostka wobec państwa, powinności obywatela wobec państwa i odwrotnie.

Ścieżki edukacyjne:
Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskiej - motywy antyczne i ich obecność w dzisiejszej kulturze i problematyce społecznej. Edukacja europejska - rola parlamentu we współczesnej Europie, zagrożenia demokracji.
Metody - aktywizujące: drama. Środki dydaktyczne - przygotowane wcześniej statuty partii, materiały dot. pracy Sejmu.

Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:
Podział klasy na trzy grupy, które będą tworzyły różne partie w Sejmie:
a) partię popierającą Kreona, opowiadającą się za silnym państwem bezwzględnie egzekwującym prawo,
b) partię stojącą na straży przestrzegania wolności jednostki , stawiajacą dobro jednostki ponad wszystko, z tendencjami anarchzującymi - obrońcy
Antygony,
c) partię środka - partia, która próbuje pogodzić interesy państwa z interesami jednostki, pogodzić sprzeczne racje bohaterów "Antygony". Ta partia ostatecznie zadecyduje, która wizja państwa wygra w debacie sejmowej. Wybranie Marszałka Sejmu.

Instrukcja dla grup:
1.Zapoznać się z pojęciem statutu; na podstawie wzorów(np. Statut szkoły) spróbować sformułować cela i zadania swojej partii.
2.Wybrać władze partii, rozdzielić role mówców, wymyślić nazwę swojej partii.
3.Przygotować argumenty uzasadniające stanowisko partii, napisać wystąpienia
lub przemówienia.
4.Zapoznać się z formami zwrotów właściwymi dla wystąpień poselskich.

Instrukcja dla Marszałka Sejmu:
1.Zapoznać się z pracą parlamentu.
2.Określić funkcję i kompetencje Marszałka Sejmu.
3.Przygotować się do prowadzenia obrad.


DRAMA WŁAŚCIWA

Faza wstępna:
1.Uczeń w roli Marszałka Sejmu obejmuje prowadzenie debaty.
Przedstawia podstawowe informacje o działalności Sejmu, omawia funkcje Marszałka, czyta tekst przysięgi posłów, przeprowadza zaprzysiężenie.
2.Marszałek przedstawia porządek obrad:
a)przedstawienie partii - odczytanie statutów, prezentacja uczestników,
b)postawienie problemu debaty - dyskusja nad stanem państwa, formą rządów, oczekiwaniami obywateli w oparciu o postawy bohaterów "Antygony".

Faza zasadnicza
a) udzielanie trybuny sejmowej poszczególnym partiom.
b) indywidualne wnioski poselskie,
c) przeprowadzenie głosowania : w kierunku jakiego państwa zmierzamy: bezwzględnego czy szanującego potrzeby jednostki?

Faza końcowa:
Wyjście ze swoich ról. Analiza przeprowadzonej dramy przez uczniów
i nauczyciela. Ocena pracy. Wypełnienie arkusza ewaluacyjnego na temat pracy w grupie.

Podsumowanie
Pomysł takiej właśnie lekcji poświeconej "Antygonie "wyniknął z chęci pokazania, że problemy istniejące w starożytnym dramacie można przenieść na dzisiejszy grunt. Wydaje się, że cel został osiągnięty .Nudna - wg uczniów - lektura została ożywiona. Uczniowie chętnie wchodzili w role parlamentarzystów i żywo dyskutowali na temat racji Antygony i Kreona, dostrzegając aktualność ich postaw do dziś. Ponadto udało się zintegrować treści programowe trzech przedmiotów w sposób o wiele ciekawszy i bardziej angażujący uczniów niż tradycyjne zajęcia szkolne.


