mgr Paweł Domzalski
Temat: Sposoby kreacji wyjątkowej roli Matki Boskiej w polskiej tradycji.
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń powinien:
- analizować tekst poetycki;
- znać sposoby czytania obrazu malarskiego i filmowego;
- wskazywać typowe sposoby mitologizowania roli matki w kulturze polskiej;
- formułować wnioski płynące z analizy różnych tekstów;
- rozumieć pojęcia kluczowe;
- wykorzystywać podstawową terminologię filmową.
Metody i formy pracy:
- analiza fragmentów filmów;
- analiza porównawcza;
- praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik "do pracy w szkole", s. 151-155;
- fragmenty wybranych filmów, np.: Jerzego Hoffmana Potop (fragm. obrona Częstochowy), Ogniem i mieczem (fragm. śmierć Podbipięty); Aleksandra Forda Krzyżacy (fragm. śpiew Bogurodzicy przed bitwą);
- podstawowe pojęcia z wiedzy o filmie (załącznik).
Materiały dodatkowe:
- arkusze papieru dla każdej grupy.
Pojęcia kluczowe:
- deesis;
- aluzja literacka;
- apostrofa;
- ars moriendi (np. sceny śmierci Podbipięty);
- ujęcie, scena, plan, montaż.
Czas:
1 lekcja.
Przebieg lekcji:
Uwaga: Jeśli wcześniej nie omówiliśmy szczegółowo Bogurodzicy (np. przy okazji najstarszych zabytków języka polskiego) i Lamentu świętokrzyskiego, to teraz przystąpimy do analizy tych utworów. W tym przypadku potrzebujemy więcej lekcji na realizację całego cyklu. Znajomość tekstu Bogurodzicy jest niezbędna do zrozumienia Deesis, a Lamentu świętokrzyskiego do wykonania zadania domowego. Ten scenariusz zakłada, że młodzież już zna Bogurodzicę i Lament świętokrzyski.
Rozpocznij lekcję od rozdania zadań w grupach. Wszystkie grupy wykonują takie same zadania.
Zadanie I
Przypomnijcie sobie i wypiszcie na swoich planszach, w jakich tekstach kultury podkreśla się wyjątkową rolę Matki Boskiej. Krótko scharakteryzujcie tę postać w kulturze.
(Uczniowie mogą odwoływać się do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. Warto więc wykorzystać fragmenty filmów: Krzyżacy - śpiew Bogurodzicy, Ogniem i mieczem - śmierć Podbipięty: męczeńska śmierć z modlitwą do Marii Panny, Potop - obrona Częstochowy i wskazać sposoby uwznioślania sytuacji, osiągania efektu patosu: ujęcia z góry, z dołu, ruch kamery, plan: zbliżenia, detal, plan ogólny, światło, muzyka).
Zadanie II
Jakie związki dostrzegacie między średniowieczną Bogurodzicą a obrazem Deesis (reprodukcja ze s. 154)?
Opiszcie kompozycję obrazu, wyjaśnijcie znaczenie tytułu.
Wypiszcie cechy wspólne dla obu tekstów kultury (np. wykorzystanie motywu "trójki", pośrednictwa, Matka jako orędowniczka spraw ludzkich w towarzystwie Chrystusa i Jana Chrzciciela).
Zadanie III
Analiza wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Modlitwa do Bogarodzicy (s. 151).
Wyjaśnijcie znaczenie tytułu. Wskażcie aluzję literacką.
Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu?
Jakie prośby zanosi bohater wiersza?
Dlaczego zwraca się właśnie do Marii? Jaką rolę odgywa Maria w Bogurodzicy i na obrazie Deesis oraz w innych tekstach kultury? Kim jest Matka Boska dla ludzi? Zapiszcie wnioski. (analiza wiersza - wskazówki merytoryczne)
Po zakończeniu pracy w grupach uczniowie jednej z nich prezentują wnioski. Pozostałe grupy uzupełniają.
Praca domowa:
Uporządkuj notatki z lekcji (zwróć uwagę na poprawność językową i rzeczowość zapisanych wniosków).
Przypomnij sobie sposób kreacji Matki Boskiej w Lamencie świętokrzyskim. Nakreśl jej portret.
Załącznik:
Materiały dodatkowe dotyczące filmu
Podpowiedzi „techniczne” dotyczące filmu:
scena - najważniejszy pojedynczy element scenariusza, opowiada jakąś fabułę: ma
miejsce, czas, bohaterów (składa się z ujęć),
ujęcie - część między częściami montażowymi (czas od otwarcia do zamknięcia
przesłony w obiektywie),
dźwięk - jego rola,
montaż - rytmizowanie, zwalnianie,
kamera „z ręki”
obiekty (wnętrze, panorama, atelier), scenografia,
cięcia, proste, zaciemnienie, łączenie optyczne - rozjaśnianie, przenikanie, zamazania
(dezorientacja oka, bardzo szybki ruch kamery).
ujęcia - plany:
1 - ogólny
2 - pełny
3 - amerykański
4 - półzbliżenie
5 - zbliżenie
6 - detal
Matka Boska - orędowniczka spraw ludzkich, pocieszycielka, opiekunka, symbol ludzkiej nadziei i matczynej troski; to kobieca łagodność i mądrość, postać rozumiejąca słabości i lęki człowiecze.
Dessis.
Kompozycję tworzą trzy postacie: Chrystus-sędzia oraz pośrednicy między ludźmi a Zbawicielem: Matka Boska i Jan Chrzciciel, II połowa XIX wieku.