REKLAMA SPOŁECZNA
CECHY PROFESJONALNEJ KAMPANII SPOŁECZNEJ
Scenariusz zajęć bibliotecznych
Cele:
- zwrócenie uwagi uczniów na różnice pomiędzy reklamą komercyjną a reklamą społeczną
- wskazanie cech dobrej, profesjonalnej kampanii społecznej
- wyczulenie uczniów na problemy społeczne
- zwrócenie szczególnej uwagi na intencje nadawcy reklam społecznych
Metody: „burza mózgów”, praca w grupach, elementy pogadanki
Środki dydaktyczne: reklamy społeczne zamieszczane w prasie, arkusze papieru, mazaki
Przebieg zajęć:
Na plakacie widnieje napisane pionowo słowo REKLAMA. Uczniowie dopisują
do każdej litery (poziomo) określenia charakteryzujące reklamę jako formę przekazu, np.: rewelacyjna, efektowna, komunikatywna, legalna, atrakcyjna, manipulacyjna, akceptowana
Uczniowie wymieniają miejsca i sytuacje, w których stykają się z reklamą (np. telewizja, radio, prasa, kino, ulice miast, skrzynki pocztowe i mailowe, zawody sportowe itd.)
Wspólne skonkretyzowanie pojęcia reklama komercyjna - zespół czynności
i środków stosowanych w celu zainteresowania określonymi towarami lub usługami i zachęcenia do ich zakupu - umieszczenie plakatu z definicją na tablicy
Podanie przez nauczyciela kilku przykładów reklamy społecznej obecnych aktualnie w mediach; zwrócenie uwagi na odmienny charakter tych reklam oraz cechy odróżniające je od reklam komercyjnych
Wprowadzenie pojęcia reklama społeczna - reklama, która próbuje przekonać do jakiejś idei, zmiany dotychczasowego zachowania lub przekazywania pieniędzy na cele społeczne - umieszczenie plakatu z definicją na tablicy
Uczniowie wymieniają znane im reklamy (kampanie) społeczne („Śmieci do śmietnika”, „Dzieciństwo bez przemocy”, „Spełnijmy marzenia wcześniaków”, „Nie garb się nie wystarczy”, „Pij mleko! Będziesz wielki”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Młodzi kierowcy”, „Reaguj, gdy nieletni chce kupić papierosy”, „Przemoc w rodzinie” itd.). Wspólne z uczniami ustalenie warunków powodzenia kampanii społecznej na podstawie jednej, wybranej reklamy (np. „Młodzi kierowcy”, której celem było zwrócenie uwagi na konsekwencje brawurowej jazdy samochodem; „Cała Polska czyta dzieciom” mająca zachęcić dorosłych do codziennego czytania książek swoim dzieciom)
- wybór wyrazistego tematu (profilaktyka wad postawy, walka z patologiami społecznymi, uwrażliwienie na krzywdę dzieci itp.)
- wiarygodność nadawcy
- jasne i czytelne intencje nadawcy (chęć poprawy sytuacji, postaw, ale nie zarobku)
- ścisłe skonkretyzowanie odbiorcy
- wcześniejsze wywiady grupowe z potencjalnymi odbiorcami danej reklamy (tzw. focusy)
- język reklamy odpowiedni dla odbiorcy (np. określenia typu bryka, laska, drinki w kampanii „Młodzi kierowcy” zaczerpnięte z języka młodych ludzi)
- odpowiednio dobrana grafika i kolorystyka reklamy w prasie i na bilboardach
- krótkie , ale „chwytliwe” hasło
- długi okres przeprowadzania jednej kampanii
- elementy towarzyszące (związane z tematem kampanii reportaże w radiu
i w telewizji, artykuły prasowe, rozmowy z ludźmi bezpośrednio związanymi
z podnoszonym zagadnieniem, konferencje i sympozja, których przedmiotem jest dany problem społeczny)
Na podstawie omówionego przykładu uczniowie w grupach analizują inne znane im kampanie społeczne (dla ułatwienia nauczyciel rozdaje kilka reklam społecznych zamieszczanych w prasie)
Liderzy grup przedstawiają wspólne ustalenia i analizę wybranej reklamy
Na zakończenie zajęć uczniowie metodą „burzy mózgów” konkretyzują problemy, które w ich szkole powinny być rozwiązane (np. nadmiar prac domowych, nadużywanie wulgaryzmów, palenie papierosów itp.)
[Uwaga: ciągiem dalszym zajęć może być przygotowanie i przeprowadzenie na terenie szkoły kampanii społecznej na określony problem uczniowski wybrany większością głosów przez młodzież (pod kierunkiem nauczyciela)]