SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 06.11.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Jesienne drzewa.
Temat dnia: Zabawy w krainie jesiennych liści.
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,
- aktywnie i twórczo uczestniczy w zabawie,
- integruje się z grupą,
- posługuje się przymiotnikami,
- rozwija swoją orientację przestrzenną (pojęcia: przy, przed, nad, pod, obok),
- poprawnie reaguje na sygnały dźwiękowe i wzrokowe,
- wykonuje portret jesiennego drzewa.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, swobodna wypowiedź, uczestnictwo w grach integracyjnych, słuchanie, aktywność oddechowa (przedmuchiwanie liścia), aktywność ruchowa oraz plastyczna (malowanie farbami, zwijanie gazety w ruloniki, przyklejanie jej na kartce papieru, w celu skomponowania jesiennego drzewa).
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, taniec, pokaz, instruktaż, zadawanie pytań, rozmowa, objaśnianie, czytanie wiersza, nadawanie sygnałów wzrokowych do tańca, nadzór nad pracami plastycznymi, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, grupowa (w parach), zbiorowa.
Środki dydaktyczne: piosenka: „Kolorowe listki”, „Łapię liście” oraz muzyka klasyczna „Cztery pory roku - Jesień” Vivaldiego, kolorowe listki dla każdego dziecka, wiersz „Lecą liście”, kartki, pędzle, farby, gazety, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Kolorowe listki”
Taniec inscenizowany do słów piosenki, utrwalenie melodii poznanej na poprzednich zajęciach.
Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały - grożenie palcem
Kolorowe listki na wietrze szumiały - ręce w górze, kołyszą się w prawo i lewo
Szur, szur, szur, szumiały wesoło - pocieranie rękami o siebie
Szur, szur, szur, wirowały w koło - obrót dookoła własnej osi
Kolorowe listki bardzo się zmęczyły - ocieranie ręką potu z czoła
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły - skok obunóż
Hop, hop, hop, tak sobie skakały - podskoki w miejscu
Hop, hop, hop , w koło wirowały - podskoki dookoła własnej osi
Kolorowe listki spadły już na trawę - siadają na dywan
Kolorowe listki skończyły zabawę
Cicho-sza listki zasypiają - paluszek na buzi, ziewają
Cicho-sza oczka zamykają - układają się do snu
2. Ćwiczenie twórcze „Lista atrybutów”.
Dzieci podają cechy liścia, np.: Liść jest lekki, kolorowy, suchy …
3. Zabawa integracyjna w kole „Mam listeczki kolorowe” (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”).
Jedno dziecko stoi w środku koła z listkiem w ręku wybiera sobie współtowarzysza do tańca:
Mam listeczki kolorowe, żółte i czerwone
Kogo dotknę lekko nimi, przyjdzie tutaj do mnie
La, la, la … - w środku koła tańczy dwoje dzieci, po zakończeniu żegnają się i osoba wybrana
szuka teraz dla siebie osoby do tańca.
4. Oddechowe zabawy z liśćmi.
Dzieci dobierają się parami i siadają naprzeciwko siebie w odległości około metra. Kładą liście przed siebie i przedmuchują je do kolegi, a potem kolega przedmuchuje je znowu do właściciela.
5. Słuchanie wiersza „Lecą liście”.
Dzieci dobrane w pary podczas recytacji ilustrują treść swoimi liśćmi:
Lecą liście, lecą liście,
Liść przy liściu, liść przed liściem.
Lecą liście, lecą liście,
Liść nad liściem, liść pod liściem.
Ten wysoko, a ten nisko, lecą obok siebie blisko.
Pełno liści wkoło leci, ale żaden nie … odleci.
6. Zabawa ruchowa z elem. ortofonicznymi „Drzewa i liście”.
Dzieci dobierają się w pary. W każdej grupie jedna osoba jest drzewami - stoi
z podniesionymi rękoma i faluje nimi w prawo i lewo, wydając z siebie odgłosy szumiącego wiatru „szuuuuuu”. Natomiast druga osoba pełni rolę opadającego liścia. Tańczy wokół swojego drzewa zgodnie z rytmem melodii, w tonacji opadającej.
7. Zabawa do piosenki „Łapię liście” (wg „Rymowana gimnastyka dla smyka”).
Kładę ręce na bioderkach Teraz fruwam jak motylek
I w okienko smutno zerkam. I rączkami macham w tyle.
Jesień z drzewa sypie liście, Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście. Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop, hop, hop, hop! Hop, hop, hop, hop!
Zbieram drobne grzyby w lesie,
Kto ten kosz teraz poniesie?
Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop, hop, hop, hop!
8. Taniec twórczy z liściem do muzyki klasycznej „Jesień” Vivaldiego.
Dzieci tańczą ze swoim liściem przy dźwiękach melodii. Gdy nauczyciel podniesie swój liść wysoko, tańczą na palcach, gdy opuści rękę z liściem, dzieci tańczą pochylone lub
w przysiadzie.
9. Praca plastyczna „Moje jesienne drzewo”.
Dzieci malują farbami na kartkach papieru jesienne tło (w kolorystyce brązowo-czerwono-żółtej z domieszką zieleni). Czekając, aż wyschnie kartka zwijają z kawałków gazet ruloniki, które następnie poprzyklejają na jesiennym tle, tworząc drzewo. Ostatnim etapem pracy będzie pokrycie gazetowych ruloników farbą.