SCENARIUSZ ZAJĘCIA ZINTEGROWANEGO W GRUPIE DZIECI
6-LETNICH
TEMAT: „ W KRAINIE PANI ZIMY”.
CELE OGÓLNE:
utrwalenie cech charakterystycznych dla zimy,
utrwalenie znajomości poznanych liter ,czytanie i sylabizowanie wyrazów,
rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia, utrwalenie poznanych cyfr od 1-7,
rozwijanie umiejętności plastycznych i muzycznych
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
rozpoznać charakterystyczne cechy zimy,
uważnie słuchać wiersza,
- rozwiązywać zagadki,
rozróżnić i nazywać poznane litery,
- przeczytać i podzielić wyraz na sylaby
- wymienić i rozpoznać cyfry od 1- 7,
- uporządkować cyfry od najmniejszej do największej,
- wesoło bawić się przy muzyce
- wykonać pracę plastyczną wybraną techniką
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kółka do origami, paier kolorowy, emblematy śniegowych gwiazdek, napisy , cyfry, list od pani Zimy, , plątaninki, obrazki do zagadek, płyta CD z piosenką „Gwiazdeczki” i „Zima”, opaski z bałwankami, metalowe dzwoneczki, odtwarzacz CD, karty pracy
METODY:
słowna
oglądowa
działań praktycznych
aktywizująca
FORMY:
praca z całą grupą
praca indywidualna
LITERATURA:
B. Łojewska „Scenariusze zajęć”,
B. Forma „Rok w wierszu i piosence”,
J. Stec „Zagadki dla najmłodszych”,
Utwór muzyczny: L. Mozart „Sanna”,
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1.Powitanie - „Powitania nadszedł czas, więc powitam wszystkich was: rączki 2x, buźka2x, od serduszka 2x. Hopa, hopa, raz i dwa 2x.
2. Słuchanie wiersza B. Forma pt.” Zima”.
Lecą z nieba płatki śniegu,
Świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki
Na dół z górki mknij wesoło.
W słońcu skrzą się śnieżne gwiazdki,
Zostań z nami pani zimo.
Drzewa mają białe czapy,
Wśród nich zjeżdżać będzie miło.
Mróz siarczysty uszy ściska,
Nosy wszystkich są czerwone.
Zimo ! Śniegu sypnij więcej,
Dzieci będą zachwycone
3. Rozmowa kierowana przez nauczycielkę na temat charakterystycznych cech zimy:
Jaka pora roku występowała w wierszu?
Jak wygląda świat zimą?
Jak bawią się dzieci podczas zimy?
A w co wy bawicie się chętnie na śniegu?
Jak jesteście ubrani do zabawy na śniegu? Dlaczego?
4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Zaczarowane śnieżynki”.
Nauczycielka rozpoczyna zabawę mówiąc:
„ Zimowej wróżki to czary , kiedy różdżka dotknie skroni, wnet śnieżynkę się zamienisz”.
Nauczycielka włącza muzykę i dotyka kolejno każde dziecko różdżką, dzieci tańczą w rytm muzyki. Po krótkiej zabawie na środku zostają 4 śnieżynki, które mają za zadanie ustawić się w kolejności od największej do najmniejszej. Następnie dzieci odczytują litery umieszczone na śnieżynkach i hasło : LIST
5. List od pani Zimy:
KOCHANE DZIECI
Kiedy byłam w pobliżu waszego przedszkola i rozsypywałam wokoło białe śnieżynki, zobaczyłam jak pięknie potraficie się bawić, śpiewać, tańczyć
i rozwiązywać zagadki.
Chciałabym zaprosić was do zimowej zabawy. Przygotowałam dla was niespodzianki , które ukryłam pod białymi śnieżynkami. Otwórzcie koperty i wykonajcie zadania.
Życzę miłej zabawy.
PANI ZIMA
Nauczycielka odsłania 5 kopert z zadaniami.
6. Zadanie 1 - rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej.
Napis ZIMA-odgadywanie zagadek, połączone z dobieraniem odpowiednich obrazków oznaczonych literami, przypięcie ich wokół napisu.
W oczach węgielki, z marchwi nos wielki,
Na śniegu stoi, słońca się boi. / bałwan /
Mają dwie deski, zadarte noski.
Gdy wejdziesz na nie, suną jak sanie. / narty /
Choć nie mają kół, same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek, by je wyciągnąć na górę. / sanki /
Szybko po lodzie niosą nas one,
Obie do butów są przyczepione. / łyżwy /
Co to jest, czy wiesz przypadkiem
choć jest w z płatków, nie jest kwiatkiem ?
zimny biały z nieba leci
bardzo go lubicie dzieci ? / śnieg /
7. Zadanie 2 - rozsypanka cyfrowa.
Układanie śnieżynek oznaczonych cyframi 1-6 i odczytanie hasła „bałwan”.
2 3 4 5 6
b a ł w a n
8. Zadanie 3 - zabawa ruchowa przy piosence „Zima'. Dzieci ustawiają się w pary tworząc zaprzęgi. Pary poruszaja się w różnych kierunkach w takt muzyki. Przy słowach dzyń,dzyń, dzyń dzwonią dzwoneczkami zawieszonymi na przegubach dłoni
9. Zadanie 4 - odczytywanie plątaninek i wyszukiwanie obrazków do ich podpisania, podzielenie wyrazów na sylaby:
Sanki bałwan
Narty śnieg
Sopelek łyżwy
10.Zadanie 5- wykonanie bałwanka z orgiami (praca indywidualna przy stolikach)
11. Zabawa dydaktyczno-ruchowa przy muzyce L. Mozarta „Sanna”- „Wielkie i małe litery”.
Dzieci otrzymują emblematy z małymi i wielkimi literami, które dotychczas poznały. Dzieci poruszają się swobodnie po sali przy muzyce. Na przerwę
w muzyce dobierają się parami tak, aby wielka litera stała z małą.
12. Omówienie prac, podziękowanie dzieciom i pożegnanie
Opracowała: Dorota Lisicka
Załącznik nr 1
Podpisz obrazki. Podziel wyrazy na sylaby
……………… ………………….. …………………….
……………….. …………………………. …………………………
………………… …………………..
………………………… ……………………………………..
2