W Krainie Jesiennej Pogody – zabawy muzyczno plastyczno ruchowe


0x01 graphic

0x08 graphic
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH

Temat: „W Krainie Jesiennej Pogody - zabawy muzyczno-plastyczno-ruchowe.”

Cele ogólne:
1.Stymulowanie procesów poznawczych na poziomie spostrzegania:
a)wzrokowego,
b) słuchowego.
2.Usprawnianie motoryki małej.
3.Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
4.Rozwijanie umiejętności współdziałania w parach i w zespole.

Cele operacyjne - dziecko potrafi (samodzielnie lub z pomocą):
Ad.1a)

- wskazać parasolkę na tablicy tematycznej,
- odszukać ukrytą w klasie parasolkę,
- złożyć w całość 2- lub 3-elementowy obrazek przedstawiający parasolkę,
- odszukać leżące na dywanie kulki z folii aluminiowej,
- dopasować sylwety chmur do odpowiadających im konturów,

Ad.1b)

- reagować na muzykę chodzeniem po klasie,

- reagować na żywą, radosną muzykę biegiem po sali z omijaniem parasolek,
- reagować na odgłos deszczu zatrzymaniem się i ukryciem pod parasolką,
- na odgłos deszczu: stukać palcami o „kałuże” z folii bąbelkowej,
- na odgłos burzy: tupać nogami na „kałużach” z folii bąbelkowej,

Ad.2)

- wskazać palcem wskazującym wybrany element dekoracyjny sali,
- trzymać ręką parasolkę,
- chwycić rękami chustę animacyjną,
- chwycić ręką kulkę z folii aluminiowej,
Ad.3)

- uderzać różnymi częściami dłoni o „kałuże” z folii bąbelkowej:

palcami,
otwartymi dłońmi,
pięściami,
zewnętrznymi brzegami dłoni,
- włożyć kulkę z folii aluminiowej do pudła,
- kolorować kredą sylwetę chmury,
- malować na kartonie pionowe kreski z wykorzystaniem patyczków z watką
umocowanymi na kijku i umoczonymi w farbie,

Ad.4)

- spacerować w parze z kolegą,
- kołysać się w parze z kolegą w pozycji siedzącej (jedno dziecko za drugim),
- potrząsać chustą animacyjną w zespole.

Metody: elementy metod:
czynnych: metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda ćwiczeń,
percepcyjnych: metoda obserwacji i pokazu,
słownych: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa,
Ester Cotton,
MDS-u,
W. Sherborne

Formy organizacyjne:
praca z całą grupą,
praca w parach,
praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: magnetofon, taśma z muzyką instrumentalną, parasolki, tablica tematyczna, taśma z żywą , skoczną muzyką i z odgłosem deszczu, 2- i 3-elementowe obrazki przedstawiające parasolkę, obrazek z parasolką jako wzór, taśma odgłosami deszczu i burzy, „kałuże” z folii bąbelkowej, rurki, kubki z wodą, taśma z piosenką pt. „Zła pogoda”, chusta animacyjna, kulki z folii aluminiowej, tekturowe pudło, sylwety chmur małe i duże, , niebieska kreda, kartony z konturami chmur, klej w sztyfcie, patyczki z watką umocowane na kijkach, niebieska farba plakatowa, taśma z muzyką relaksacyjną, medale

PRZEBIEG:
1.Zabawa integracyjna: na muzykę chodzenie w parach po klasie w dowolnym kierunku, na pauzę przesyłanie sobie całusków, zmiana pary.
2.Słuchanie opowiadania nauczycielki o jesiennej pogodzie oraz wierszyka
pt. „Parasol”:

„Na kijku daszek, ubranie chroni nasze,
i to Wam powiem jeszcze,
że chroni je przed deszczem”


oglądanie parasola, odszukiwanie i wskazywanie parasola na tablicy tematycznej.


3.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość wzrokową: odszukiwanie parasolek rozmieszczonych w różnych miejscach sali, próby składania i rozkładania parasolek.


4.Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Deszczowa pogoda”: na żywą, radosną muzykę bieg po sali z omijaniem rozłożonych parasolek, na odgłos deszczu zatrzymanie się i schowanie pod parasolką.

5.Składanie w całość 2 lub 3-elementowego obrazka przedstawiającego parasolkę - wg wzoru, zamiana obrazkami.

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

6.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość słuchową:
na odgłos deszczu: stukanie palcami o „kałuże” z folii bąbelkowej („deszczyk”),
na odgłos burzy: tupanie na „kałużach” z folii bąbelkowej („burza”).


7.Ćwiczenia oddechowe „Burza w szklance wody”: dmuchanie przez rurkę zanurzoną w szklance z wodą.


8.Zabawa ruchowo-słuchowa przy piosence pt. „Zła pogoda”: uderzanie różnymi częściami dłoni o „kałuże” z folii bąbelkowej:
otwartymi dłońmi,
pięściami,
zewnętrznymi brzegami dłoni.


9.Zabawa chustą animacyjną z wysypanymi na niej kulkami z folii aluminiowej „Psotny wietrzyk”- słuchanie opowieści nauczycielki o psotnym wietrzyku, inscenizowanie chustą zachowania wietrzyka:
lekkie potrząsanie chustą („lekki wietrzyk”),
mocne potrząsanie chustą („silny wiatr”),
schowanie się pod ogromnym parasolem chusty, odszukiwanie leżących na dywanie kulek i wkładanie ich do tekturowego pudła.

10.Kolorowanie sylwet chmur (zróżnicowanych pod względem wielkości) niebieską kredą, rozmazywanie kredy palcami, naklejanie sylwet na karton z odpowiadającymi im konturami chmur, rysowanie „deszczyku” (pionowych kresek) patyczkami z watką umocowanymi na kijku i umoczonymi w farbie plakatowej.

11. Malowanie parasola (karta pracy) według podanego wzoru.


12.Relaksacja: kołysanie się w parach w pozycji siedzącej (jedno dziecko za drugim) przy muzyce relaksacyjnej.


13.Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, nagrodzenie każdego dziecka medalem.

0x01 graphic

Oto przykładowe sylwety chmur:

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Karta pracy

0x01 graphic


