Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi
(grupa 4-5- latki)
prowadząca: Katarzyna Szymańska
Przedszkole nr 146 Wrocław
Temat: W Krainie Jesieni
Cele ogólne:
· Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni
· Stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci
· Rozwijanie zmysłu słuchu i dotyku
· Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
· Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań
Cele szczegółowe:
· Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę
· Potrafi naśladować gestem czynność
· Umie nazwać kolory
· Zna nazwy figur geometrycznych
· Potrafi podzielić wyraz na sylaby oraz wyróżnić głoskę w nagłosie
· Umie podzielić zbiór elementów na podzbiory
· Potrafi w prosty sposób wyjaśnić pojęcie „muzyka”
· Potrafi określić uczucie smutku
Metody: aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki wspomagające działanie: strój pdróżnika dla nauczyciela, nagrania, puzzle z kartonu, owoce, kosz z darami jesieni, trzy klucze, ilustracja smutnej Pani Jesieni, , obrazki z ilustracjami przedmiotów, gazeta, łyżeczka, drewniany klocek, ołówek, plastikowe pojemniczki,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .
2. Prośba podróżnika- nauczycielka przebrana za podróżnika z latającym dywanem. Dzieci mają razem z podróżnikiem udać się do Krainy Jesieni, gdyż Jesień potrzebuje pomocy. Muszą podczas podróży zdobyć 3 klucze otwierające bramę do Krainy.
3. Latający dywan- dzieci muszą zapamiętać odgłosy jakie słyszały podczas lotu.
4. Czarodziejski kosz- 1 klucz- dzieci rozpoznają dotykiem ( mają zawiązane oczy ) dary jesieni
5. Podróż - zabawa pantomimiczna
· Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )
· Podnoszenie ciężkich kamieni
· Przeskoki przez kałuże
· Przechodzenie przez kłujące kamyki
· Przejście przez niski tunel Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)
6. Kolorowe grupy - 2 klucz, -dzieci podzielone na 3 grupy
· Puzzle figury geometryczne
· Podział elementów na zbiory - owoce, przeliczanie elementów
· Losowanie obrazków- wyróżnianie głoski w nagłosie, podział wyrazu na sylaby
7. Statek -podróż po kolejny klucz
8. „Jesienny taniec”- swobodna improwizacja ruchowa do utworu „Jesień” Vivaldiego -3 klucz
9. Wejście do krainy- obserwacja ilustracji przedstawiającej smutną Panią Jesień
· Odgadnięcie nastroju
· Rozmowa na temat smutku, kiedy jesteśmy smutni, z jakich powodów
· Poinformowanie o przyczynie smutku Jesieni ( zabrano muzykę z jej krainy)
10. Swobodne wypowiedzi na temat co to jest muzyka, jak ją tworzymy, próby wydobycia muzyki z prostych przedmiotów ( kubek, łyżeczka, klocki itp.)
11. Prośba Pani Jesieni: przygotowanie wraz z rodzicami instrumentów z różnorodnych materiałów ( na zajęciach lub w domu)