Kłopoty p Wiosny


SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-6 LETNICH

TEMAT : „Kłopoty Pani Wiosny”

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE

Dziecko:

FORMA ORGANIZACYJNA:

METODY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Dzieci są podzielone na drużyny ( siedzą na krzesełkach ), mają zawieszone emblematy :

  1. żabki (Karol, Oluś, Wiktor, Wiktoria M, Adrian F)

  2. biedronki (Adrian M, Zosia, Kamila, Nikola, Adaś Sz, Adaś J)

  3. bociany (Krystian, Hubert, Mateusz, Olivia, Kaja, Ania J)

  4. ważki (Sara, Julia, Krzyś, Nadia, Ola M)

  1. pszczoły (Bartek, Dorotka, Melania, Weronika, Tomek)

  2. motylki (Karolina, Agata, Emilka, Ola L, Wiktoria D)

I. Powitanie - dzieci i nauczycielka stoją w kole i przekazują sobie „ motylka przyjaźni”( przez uścisk dłoni)

„ Motylka przyjaźni puszczam w krąg,

niech wróci do moich rąk”

II. Wprowadzenie do tematu- „Wiosna wokół nas”

Kochane Dzieci!

Już przybyłam do Waszego kraju. Niedługo spotkacie mnie wszędzie:

w młodych listkach na drzewach, w śpiewie skowronka, klekocie bociana,

w kumkaniu żabek i fiolecie krokusów.

Mam dużo pracy i dlatego nie mogę teraz być z Wami. Ciekawe czy wiecie jakie ptaki przyleciały już do Polski i jakie kwiaty zakwitły w ogródkach? Przygotowałam dla Was niespodziankę ale dam Wam ją dopiero jutro pozdrawiam Was serdecznie !

Wiosna

III. List od Pani Zimy

IV. Zadania Pani Zimy (zadania są ukryte w sali, n-lka wybiera dziecko, które po podaniu instrukcji odszukuje ją )

Zadanie 1

Treść: Odgadnijcie zagadki :

Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,

A po nasze żabki przybył aż z Afryki.

( bocian)

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,

A na tej kapotce jest kropka przy kropce.

( biedronka)

Widzisz je we dnie , nie widzisz w nocy

Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.

(słonko)

Wzbija się w niebo śpiewak malutki,

Z góry przesyła wiosenne nutki,

A każda nuta dźwięczy jak dzwonek

I już wiadomo, że to........ ( skowronek )

Co to za panienka: zielona sukienka

Jasny żabocik i wytrzeszczone oczy.

Gdy się zbliżysz do niej, wnet

Do wody wskoczy.

(żabka)

Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku

(kukułka)

Zadanie 2

Treść: Pani rozłoży przed wami obrazki i napisy. Wybierzcie

obrazki przedstawiające symbole wiosny i podpisy do nich,

później zawieście je na tablicy tak, żebym je widziała.

Zadanie 3

Treść: Odsuńcie krzesełka do tyłu, usiądźcie na dywanie grupami :

  1. żabki (Karol, Oluś, Wiktor, Wiktoria M, Adrian F)

  2. biedronki (Adrian M, Zosia, Kamila, Nikola, Adaś Sz, Adaś J)

  3. bociany (Krystian, Hubert, Mateusz, Olivia, Kaja, Ania J)

  4. ważki (Sara, Julia, Krzyś, Nadia, Ola M)

  5. pszczoły (Bartek, Dorotka, Melania, Weronika, Tomek)

  6. motylki (Karolina, Agata, Emilka, Ola L, Wiktoria D)

Co lubi wiosna? Przeczytajcie wyrazy i ułóżcie z nich zdania.

Każde zdanie ma się zaczynać od wyrażenia : „Wiosna lubi…”

(demonstracja przez n-lkę zapisu) - praca w zespołach

  1. Wiosna lubi bociany. (żabki) - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem

  2. Wiosna lubi małe listki . (biedronki)- wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem rozciętym na wyrazy.

  3. Wiosna lubi kolorowe motyle. (bociany ) - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z napisem rozciętym na wyrazy.

  4. Wiosna lubi fioletowe krokusy. (ważki) - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek i osobne wyrazy.

  5. Wiosna lubi stokrotki na trawniku .(pszczoły) - wyrażenie + obrazek i osobne wyrazy.

  6. Wiosna lubi czerwone biedronki w czarne kropki . (pszczoły) - wyrażenie „Wiosna lubi” + obrazek z wieloma wyrazami pojedynczo.

(Wyrazy napisane na paskach papieru.. Dzieci układają z wyrazów zdania, odczytują i przypinają na tablicy)

Zadanie 4

Treść: Zaśpiewajcie jakąś piosenkę o wiośnie.

Śpiewanie i granie na instrumentach perkusyjnych przez dzieci piosenki : „ Wiosenna piosenka”.

V. Powitanie Wiosny

Wszyscy razem tworzą krąg i śpiewają, powtarzając jak echo słowa piosenki (na melodię Panie Janie) za nauczycielką:

Witaj Wiosno, witaj Wiosno

Jak się masz? Jak się masz?

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”

VI Podsumowanie.

Nauczycielka otwiera drzwi ( po usłyszeniu pukania ) i znajduje za drzwiami list od Wiosny oraz paczkę z niespodzianką dla każdego dziecka w kopercie znajduje się kolorowanka o tematyce wiosennej z podpisami oraz kolorowe cukierki .

Koperty są podpisane imiennie i numerycznie.

Nauczycielka odczytuje list od p. Wiosny, w czasie czytania demonstruje jak należy wypełnić poszczególne karty ( demonstracja na dużych arkuszach )

Brawo!

Wiedziałam, że sobie poradzicie i prawidłowo wykonacie wszystkie zadania. Uratowaliście mnie, bardzo Wam dziękuję. W nagrodę przesyłam Wam prezent dla każdego z Was mam książeczkę podpisaną waszym imieniem , tylko, że przez podstęp Pani Zimy nie zdążyłam wszystkiego uzupełnić . Musicie powklejać pod obrazkami podpisy a potem pomalować te obrazki , żeby wasze książeczki zrobiły się bardzo wiosenne.

pod obrazkami

Później pokolorujecie sobie obrazki.

Życzę Wam wielu wiosennych przygód...

Pani Wiosna

0

4


