Kłopoty wiosny, glottodydaktyka2


Scenariusz zajęć

Glottodydaktyka

OPRACOWAŁA: Alicja Buczek

DZIAŁ PROGRAMOWY: Wychowanie umysłowe

HASŁO PROGRAMOWE: punkty 18, 23 „Nauki czytania i pisania” B.Rocławskiego

TEMAT: „Kłopoty wiosny”

CELE:

ogólny : Dziecko rozwija analizator słuchowy i wzrokowy

szczegółowy:

0x01 graphic
zna czynnie i biernie litery „a, o, e, i, y, l, m, n, f, ś, b, t, k”.

0x01 graphic
wie, że każdy fonem ma odpowiednik graficzny (litera),

0x01 graphic
potrafi wykonać ćwiczenia narządów mowy,

0x01 graphic
potrafi dokonać syntezy sylabowej z utrudnieniami,

0x01 graphic
potrafi dokonać syntezy morfemowej i logotomowej z utrudnieniami,

0x01 graphic
dokonać syntezy logotomowo- fonemowej, fonemowo-logotomowej i fonemowej wyrazów

0x01 graphic
odszukać znane litery i ułożyć je w odpowiednim miejscu wyrazu,

0x01 graphic
współdziałać w zespole, pomagać innym.

Metoda: czynna (zadań stawianych, naśladowcza),

słowna (rozmowa, instrukcja),

oglądowa (pokaz).

Forma: zajęcie zorganizowane z całą grupą - praca w zespołach 5-osobowych.

Pomoce: dla każdego dziecka: order z obrazkiem (żaba, motyl, ślimak, telefon), klocki logo,

dla grup: duży obrazek do kolorowania z okienkami do podstawiania liter, koperta z literami do każdego z obrazków, cyfry,

dla nauczyciela: chusta „Klanzy”, magnetofon z nagraniami „piosenki na dzień dobry”, „kwiatowa wróżka”, aparat telefoniczny.

Literatura: B.Rocławski „Nauka czytania i pisania”

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. „Piosenka na dzień dobry”- taniec z klaskaniem

  1. Gimnastyka buzi i języka- ćwiczenia warg (uśmiech żaby, paszcza krokodyla, całuski dla mamy), języka (koniki, kameleon), policzków (balonik), podniebienia (chrapanie).

  1. Zagadki słowne dla każdego dziecka- synteza logotomowo-fonemowa, fonemowo-logotomowa, fonemowa.

  1. „Medale”- dekoracja dzieci za dobrze wykonane zadanie. Dziecko samo przykleja plakietkę z obrazkiem z lewej strony swojego ciała (żaba, motyl, ślimak, telefon). Organizacja dzieci w 4 grupach.

  1. „Kłopoty Pani wiosny”. Nauczycielka zakłada tęczową chustę, kapelusz z kwiatami i opowiada historię wiosny, która dzwoniła ze skargą do swojego Dziadka Roku, żaląc się na siostrę Zimę, która nie chce ustąpić jej miejsca. Wiosna była tak bardzo przejęta i zdenerwowana, że mówiła inaczej niż zwykle (sylabami). Zadawała dzieciom pytania i rozumiała je tylko wtedy, gdy odpowiadały jej w taki sam sposób (sylabami).

  1. Praca z obrazkami do kolorowania dużego formatu w 4 grupach (ślimak, żaba, telefon, motyl). Synteza i analiza fonemowa słów, liczenie fonemów, określanie długości słowa (najdłuższy-najkrótszy).

  1. Wiązanie liter z fonemami, dopasowywanie cyfry oznaczającej liczbę głosek w wyrazie (praca w grupach). Dzieci układają wyrazy dopasowując znane litery znajdujące się w kopercie. Nauczycielka podchodzi do każdej z grup, dzieci sprawdzają wspólnie z nauczycielem poprawność wykonanego zadania (nauczyciel wskazuje literę a dzieci wypowiadają głoskę).

  1. „Kwiatowa Wróżka”- piosenka z tańcem wg własnego pomysłu (w grupach).

  1. Praca indywidualna z klockami LOGO- odszukiwanie liter po uprzednim

usłyszeniu fonemu, układanie wyrazów.

  1. Kolorowanie obrazka- w grupach.


