KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
Temat: „I” kłopoty sprawić może, lecz ćwiczenie ci pomoże.
Czas: 45 minut
Cele lekcji:
Poznanie funkcji litery „i” w tworzeniu wyrazów oraz zmiękczaniu spółgłosek
Kształcenie umiejętności poprawnego zapisu zmiękczonych spółgłosek
Wzbogacanie słownictwa ucznia
Metody pracy:
Ćwiczenia praktyczne
Przebieg lekcji:
Litera „i” – ćwiczenia wstępne
Zapamiętaj! – podsumowanie
Funkcje litery „i” – ćwiczenia utrwalające
Wykorzystać wiedzę – podsumowanie
Szczegóły:
I. Litera „i” – ćwiczenia wstępne
1. Uczniowie przypominają pojęcia: głoska, litera, spółgłoska i samogłoska. Nauczyciel w razie potrzeby uzupełnia wypowiedzi uczniów.
Podręcznik „Słowa z uśmiechem – Nauka o języku” s. 19
2. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1, na jego podstawie omawiamy funkcje litery „i”.
3. Uczniowie, pracując rzędami, wykonują ćwiczenie 2.
Bia- biały, białko
Dzia- dziadek, dziąsło
Kie- kiedy, kiermasz
Sia- siano, siarka, siatka
Zie- ziemia, ziewać
Bi- bijatyka, bibuła
Dzi- dziś, dzik
Ki- kijek, kilogram
Si- silny, sikorka
Zi- zima, zimorodek
Odróżnia spółgłoski od samogłosek |
---|
II. Zapamiętaj! – podsumowanie
Podręcznik „Słowa z uśmiechem – Nauka o języku” s. 20
1. Uczniowie czytają informację zawarte w tabelce Zapamiętaj!
Podają przykłady ilustrujące różne funkcje głoski „i”.
III. Funkcje litery „i” – ćwiczenia utrwalające
Podręcznik „Słowa z uśmiechem – Nauka o języku” s. 20-21.
1. Uczniowie parami wykonują ćwiczenie 3.
Cisza- ci-i-sz-a
Siedzieli- si-e-dzi-e-li-i
Zdanie- z-d-a-ni-e
Pisali- pi-i-s-a-li-i
Pięć- pi-ę-ć
Niedziela- ni-e-dzi-e-l-a
Boisko- b-o-i-s-k-o
Piłka- pi-i-ł-k-a
2. Uczniowie pracując grupami wykonują ćwiczenia: połowa klasy – ćwiczenie 4, druga połowa – ćwiczenie 5.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenie 6. Każdy podaje swoją propozycję słowa zaczynającego się na „i”.
Poznaje funkcje litery „i” | Poznane informację wykorzystuje w ćwiczeniach |
---|
IV. Wykorzystać wiedzę – powtórzenie.
1. Nauczyciel razem z uczniami powtarza informacje na temat funkcji pełnionych przez literę „i” oraz dzielenia wyrazów na głoski.
Utrwala wiadomości zdobyte na lekcji |
---|