background image

Scenariusze lekcji

 | 

 

Klasa 4

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012 

 

13

O RÓŻNYCH FUNKCJACH GŁOSKI I

TEMAT: 

„I” KŁOPOTY SPRAWIĆ MOŻE, LECZ ĆWICZENIE CI POMOŻE

Podstawa programowa:

I.2.;
III.1.1), 2), 4), 8), 9); III.2.5).

Cele lekcji:

–

SR]QDQLHIXQNFMLVDPRJáRVNLiZWZRU]HQLXZ\UD]yZRUD]]PLĊNF]DQLXVSyáJáRVHN

–

NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLSRSUDZQHJR]DSLVX]PLĊNF]RQ\FKVSyáJáRVHN

–

NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLLQDZ\NXNRU]\VWDQLD]HVáRZQLNDRUWRJUDILF]QHJR

–

NV]WDáFHQLHXPLHMĊWQRĞFLVWRVRZDQLDWHFKQLNPQHPRWHFKQLF]Q\FK

–

Z]ERJDFDQLHVáRZQLFWZDXF]QLD

Metody i techniki pracy:

–

PHWRGDüZLF]HĔSUDNW\F]Q\FK

–

SUDFDZJUXSDFK

–

HOHPHQW\KHXUH]\

–

PHWRGDNXOLĞQLHĪQHM

Środki i materiały dydaktyczne:

–

SRGUĊF]QLN]üZLF]HQLDPLF]

–

PXOWLERRNGODQDXF]\FLHOD

–

HOHNWURQLF]Q\]HV]\WüZLF]HĔQD:6L3QHWSO±OHNFMD

–

VáRZQLNRUWRJUDILF]Q\

–

]DGDQLDGRGDWNRZH

Przebieg lekcji:

I. Litera i – ćwiczenia wstępne 

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVüZ

II. Zapamiętaj! – podsumowanie 

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV

III. Funkcje litery i – ćwiczenia utrwalające

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV±üZ

IV. Wykorzystać wiedzę – ćwiczenia utrwalające

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVüZ

V. Omówienie zadania domowego 

SRGUĊF]QLNVüZüZLF]HQLDGROHNFMLQD:6L3QHWSO

background image

Scenariusze lekcji

 | 

 

Klasa 4

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012 

 

14

Szczegóły:

I. Litera i – ćwiczenia wstępne

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVüZ

1. 

1DXF]\FLHOSRND]XMHNDUWNĊ]]HV]\WXXF]QLRZVNLHJR]SRGNUHĞORQ\PLQDF]HUZRQREáĊGDPL]ZLą]DQ\PL]QLH-

ZáDĞFLZ\P]DSLVHPPLĊNNRĞFLJáRVNL=DSLVXMHQDWDEOLF\QLHSRSUDZQHIRUP\LPLRQQS%DĞD%DVLND*U]HĞHN

PyZLąFĪHQDSHZQRĪDGQDRVREDRWDNLPLPLHQLXQLHFKFLDáDE\DE\NWRĞ]DSLV\ZDáMHEáĊGQLH

2. 

1DXF]\FLHO]DSLVXMHWHPDWOHNFMLĪHE\]PRW\ZRZDüXF]QLyZGRG]LDáDQLD

3. 

8F]QLRZLHRSRZLDGDMąRW\PFRF]HNDLFKZGDQ\PW\JRGQLXZV]NROH1DXF]\FLHOZ\SLVXMH]LFKZ\SRZLHG]L

Z\UD]\ZNWyU\FKZ\VWĊSXMHiZUyĪQ\FKIXQNFMDFKDQDVWĊSQLHREMDĞQLDMDNQDOHĪ\Z\NRQDüüZLF]HQLH

4. 

8F]QLRZLHZ\NRQXMąüZLF]HQLH

Podziel liczby, zapisz iloraz. Ile to jest pięćdziesiąt podzielone przez pięć?

Iza, czy ty masz sprawdzian z matematyki?

Tak, jutro mam ciężki dzień… Ale po południu idę do kina. I to będzie miłe zakończenie dnia.

5. 

8F]QLRZLHSUDFXMąFU]ĊGDPLZ\NRQXMąüZLF]HQLHNDĪG\U]ąG]DMPXMHVLĊWU]HPDSU]\NáDGDPLSLHUZV]\

UR]ZLą]\ZDQ\MHVWZVSyOQLH

bia

- biały, białko, biada, biatlon; 

bi

- bibuła, bicz, bije, bijatyka

dzia

- działo, dziad, dziecko, dzięcioł; 

dzi

- dziki, dzicz, dziwny, dziś

kie

- kiedy, kierpce, kiermasz, kielnia; 

ki

- kilogram, kicz, kijek, kiść

sia

- siano, siadać, siarka, siatka; 

si

- silny, siła, siny, sinieć, sikorka

zie

- ziemia, zieleń, ziewać, ziele; 

zi

- zima, zimno, zimorodek, zipać

6. 

&KĊWQLXF]QLRZLHXNáDGDMąDQDORJLF]QHSU]\NáDG\]LQQ\PLF]ąVWNDPLWDNLPLMDNFLDFLQLDQL, np.
–  ciastko, ciapa, ciasny, ciarki; cis, cisza, ciskać, cisnąć

–  niania, niańczyć, Niagara; nisko, nizinny, niszczyć

Z\NRQXMHZ\EUDQHSU]\NáDG\

]üZLF]HĔ

Z\NRQXMHüZLF]HQLD

XNáDGDDQDORJLF]QHSU]\NáDG\

II. Zapamiętaj! – podsumowanie

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV

1. 

8F]QLRZLHF]\WDMąLQIRUPDFMH]DZDUWHZWDEHOL=DSDPLĊWDM.

2. 

8F]QLRZLHSRGDMąSU]\NáDG\LOXVWUXMąFHUyĪQHIXQNFMHJáRVNLi.

3. 

8F]QLRZLHSURSRQXMą]QDNLPDWHPDW\F]QHOXEPX]\F]QHVáXĪąFH]DSDPLĊWDQLXUyĪQ\FKIXQNFMLi.
–  podwójna funkcja:
  zmiękczająca i sylabotwórcza, np. 

Ɖ, 1 ½,

–  pojedyncza funkcja: 
  sylabotwórcza, np. 

ƈ, 1,

background image

Scenariusze lekcji

 | 

 

Klasa 4

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012 

 

15

–  pojedyncza funkcja:
  zmiękczająca, np. 

ଈ, ½.

F]\WDLQIRUPDFMH]DZDUWHZWDEHOL

SRGDMHDQDORJLF]QHSU]\NáDG\

SURSRQXMHV\PEROLF]QHR]QDF]HQLD

III. Funkcje litery i – ćwiczenia utrwalające 

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNV±üZ

1. 

8F]QLRZLHSUDFXMąFSDUDPLZ\NRQXMąüZLF]HQLH
cisza – ci-i-sz-a
siedzieli – si-e-dzi-e-li-i
zdanie – z-d-a-ni-e
pisali – pi-i-s-a-li-i
pięć – pi-ę-ć
niedziela – ni-e-dzi-e-l-a 
boisko – b-o-i-s-k-o
piłka – pi-i-ł-k-a

2. 

&KĊWQLXF]QLRZLHZ\NRQXMą

zadanie dodatkowe

.

Wypisz słowa nazywające różne rekwizyty sportowe, zawierające w różnych funkcjach, np.

–  kij hokejowy, wrotki, rękawice boksera, sanki,

–  wiosła, rakietka, ochraniacze.

3. 

8F]QLRZLHSUDFXMąFJUXSDPLZ\NRQXMąNROHMQHüZLF]HQLDSRáRZDNODV\±üZLF]HQLHGUXJDSRáRZD±üZLF]H-

QLH1DVWĊSQLHRGF]\WXMąVZRMHUR]ZLą]DQLD
Pani od polskiego ogłosiła dwie klasówki. Najpierw piszemy wypracowanie o ulubionych bohaterach filmowych. W piątek będzie 
sprawdzian z gramatyki. Musimy powtórzyć głoski, litery i sylaby. Ile jeszcze będzie takich dni?

Jacek jest świetnym uczniem. Lubi czytać książki. Pisze dobre notatki. Nie boi się ciężkiej pracy.

4. 

8F]QLRZLHSUDFXMąFPHWRGąĞQLHĪQHMNXOLZ\NRQXMąüZLF]HQLHQS
ideały, igła, ikona, informować, informatyk, ilustracja, ilustrować, iluzja, imię, imiennik, imitować, immunitet, impas, importować, 
impresja, improwizacja, inaugurować, indyk, indywidualista, infekcja, infografika, informować, ingerować, inicjatywa, insekty, in-
spektor, instalować, instynkt, integrować, intensywny, interpretować, intryga, inwestycja, irytować się, iskra, iskrzyć

Z\NRQXMHF]ĊĞüüZLF]HĔ

Z\NRQXMHüZLF]HQLD

Z\NRQXMH]DGDQLDGRGDWNRZH

IV. Wykorzystać wiedzę – ćwiczenia utrwalające

SRGUĊF]QLNPXOWLERRNVüZ

1. 

8F]QLRZLHZ\NRQXMąüZLF]HQLHQS
ziemniaki, pielić, pieśni, miłosierny, niszczyciel, wywietrznik, kielich, kwiatki

2. 

8F]QLRZLHSUDFXMąFZJUXSDFKSLV]ąRSRZLDGDQLHQDWHPDWV]NROQ\FKNDUWNyZHNLVSUDZG]LDQyZZGDQ\PW\-

JRGQLX3RGNUHĞODMąZ\UD]\]iDQDVWĊSQLHVSUDZG]DMąZVáRZQLNXSRSUDZQRĞüLFK]DSLVX

Z\NRQXMHüZLF]HQLH

Z\P\ĞODWUHĞüRSRZLDGDQLD

]DSLVXMHRSRZLDGDQLH

background image

Scenariusze lekcji

 | 

 

Klasa 4

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2012 

 

16

V. Omówienie zadania domowego 

SRGUĊF]QLNVüZüZLF]HQLDGROHNFMLQD:6L3QHWSO

Zadania dodatkowe

A. Ułóż zdanie, w którym wystąpią dwa wyrazy z i w różnych funkcjach.

B. Napisz krótkie opowiadanie o spędzaniu czasu po szkole na zajęciach sportowych. Podkreśl wyrazy z i, a następnie sprawdź 

w słowniku ortograficznym poprawność zapisu.

Z\NRQXMHÊZLF]HQLH

Z\NRQXMH]DGDQLHGRGDWNRZH$

Z\NRQXMH]DGDQLHGRGDWNRZH%

wykonuje zadania do lekcji w 

HOHNWURQLF]Q\P]HV]\FLHÊZLF]HñQD:6L3QHWSO