KONSPEKT LEKCJI PAYWANIA
AUTOR: MGR KATARZYNA PITRY
ZAJCIA SZKOLNEGO KOAA PAYWACKIEGO
Temat: OSWAJANIE Z WOD
Prowadzący: mgr Katarzyna Pitry
Miejsce ćwiczeń: kryta pływalnia
Liczba ćwiczących: 10
Czas: 45 minut
Pomoce dydaktyczne: piłki gumowe
Cele operacyjne w zakresie:
" Umiejętności
Uczeń potrafi:
- samodzielnie poruszać się w wodzie
- zanurzyć twarz i głowę pod wodę
" Motoryczności
Uczeń:
- koordynacja, zwinność
" Wiadomości
Uczeń zna:
- zasady zachowania bezpieczeństwa w wodzie
" Usamodzielnienia
Uczeń:
- chętnie współdziała w grupie
- nabiera chęci do nauki pływania
Uwagi
Część toku lekcyjnego Zadania szczegółowe organizacyjno
metodyczne
I część wstępna 10
1. Czynności 1. Zbiórka Dwuszereg
organizacyjne 2. Powitanie Sprawdzenie
obecności i
gotowości do zajęć
2. Motywacja do zajęć. 1. Podanie zadań i tematu lekcji. Przypomnienie zasad
bezpieczeństwa w
czasie zajęć na
basenie
3. Rozgrzewka 1. Uczniowie mają chwile czasu na Wejście do wody
spontaniczne zabawy w wodzie
2. Uczniowie stają wzdłuż krawędzi basenu,
nauczyciel prowadzi rozgrzewkę
Ćwiczenia:
1. Uczniowie stoją plecami do brzegu i
podnoszą na przemian nogi
2. Uczniowie opierają się o krawędz basenu i
wykonują "rowerek" w wodzie
3. Uczniowie podnoszą obie nogi do góry i
swobodnie je opuszczają
4. Uczniowie stają przodem do brzegu
basenu i wykonują przysiady w wodzie
5. Uczniowie wykonują przysiady z
wyskokiem
6. Uczniowie trzymając się brzegu kładą się
na wodzie i ruszają nogami
7. Uczniowie w tej samej pozycji przyciągają
się i odpychają od krawędzi cały czas
trzymając się
8. Uczniowie opierając się o brzeg podnoszą
na przemian prawą i lewą nogę nad wodę,
9. Uczniowie kucają w wodzie i dmuchają na
powierzchnię wody
10. To samo ćwiczenie, lecz teraz wydychają
powietrze w wodę
Dozowanie
II część główna Zabawy w wodzie: 30
1. "brodzenie" uczniowie chodzą w wodzie
wysoko podnosząc kolana i zagarniając
wodę rękami
2. "marsz w wodzie" uczniowie maszerują w
wodzie naśladując na hasło nauczyciela
różne ruchy: słoń, piłkarz, lokomotywa,
żabka, czapla, siedmiomilowe buty
3. "motorówki i żaglówki" uczniowie na
hasło "żaglówki" biegają w wodzie z
uniesionymi rękami, na hasło "motorówki"
biegają pochyleni w wodzie z rękami przed
sobą
4. "pociąg" uczniowie łapią się za barki i
poruszają się w różnych kierunkach, na
hasło "pociąg przyspiesza" przyspieszają
nie rozłączając się
5. "baraszkujące niedzwiadki" dzieci uderzają
dłońmi w wodę wzajemnie się ochlapując
6. "deszcz" ćwiczący stają w 2 szeregach
naprzeciw siebie i ochlapują się nawzajem,
nie wolno się zasłaniać lub odwracać
7. "odważni wojownicy" uczeń stoi
wyprostowany, ma otwarte oczy a reszta
uczniów chlapie na niego woda
8. "szalone koło" uczniowie trzymają się za
ręce w kole, biegną w jednym kierunku, a
na sygnał prowadzącego zmieniają
kierunek biegu
9. "ryby w sieci" uczniowie robią koło, w
środku jest 3-4 uczniów, którzy próbują się
wydostać z "sieci"
10. "helikopter" prowadzący ćwiczenia stoi w
środku koła i zatacza piłką koła nad
głowami uczniów, uczniowie broniąc się
przed upolowaniem chowają się pod wodę
III część końcowa 5
1. Uspokojenie organizmu. 1. Dowolne zabawy w wodzie
2. Czynności organizacyjno- 1. Wyjście z wody
porządkowe. 2. Zbiórka Dwuszereg
3. Słowna ocena pracy uczniów, Uczniowie wyrażają
1. Pożegnanie. się na temat zajęć,
zabaw, własnych
osiągnięć
Opracowała: Mgr Katarzyna Pitry