Materiał opracowany przez nauczyciela matematyki Zespołu Gimnazjów w Częstochowie, w oparciu
o program nauczania MATEMATYKA Z PLUSEM (DKW 4014-139/99 ) dla III etapu edukacyjnego,
z przeznaczeniem do wykorzystania na lekcji matematyki w klasie drugiej gimnazjum.
KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI
Temat lekcji: Działania na potęgach i pierwiastkach.
Materiał nauczania: Potęgi i pierwiastki.
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.
Metody nauczania: ćwiczeniowa, burza mózgów, eksponująca.
Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka z plusem”, plansza, szablon,
kolorowe litery i kartki, karty pracy, karty samooceny uczniów.
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu matematycznego;
rozwijanie umiejętności posługiwania się liczbami;
rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych;
nauczanie dobrej organizacji pracy, wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje liczby wymierne i niewymierne;
zapisuje liczby w notacji wykładniczej;
stosuje własności potęg i pierwiastków przy obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych;
zbiera i analizuje informacje zawarte w tekście oraz rozwiązuje zadania z treścią.
Przewidywany przebieg zajęć:
Ogniwa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Część wstępna |
|
|
Część podstawowa |
Zadanie 1 Na gałązce świerku każdego roku wyrastają z jednego pąka 3 nowe pędy zakończone pąkiem. Ile pąków będzie miała po siedmiu latach świerkowa gałązka, która wyrosła z jednego pąka? A) 3 * 7; B) 3 + 7;
C) 7
D) 3 Uczeń dokonuje analizy treści zadania, omawia sposób rozwiązania i wysuwa wnioski.
Zadanie 2 Odczytaj zaszyfrowane hasło. Każdy uczeń otrzymuje inne zadanie i szablon, według którego otrzymuje zaszyfrowane hasło. Uczniowie rozwiązują otrzymane zadanie w zeszytach, następnie przedstawiają rozwiązania na tablicy i swoją literkę umieszczają w tabeli pod odpowiednim wynikiem. Ostatecznie uczniowie powinni otrzymać hasło „Dajcie mi punkt podparcia, a sam jeden poruszę z posad Ziemię” Archimedes
|
i wypowiedzi ucznia
z przykładami dla uczniów - zał. 2
o zróżnicowanym poziomie trudności
|
|
Opracowanie i przedstawienie przez ucznia informacji z życia Archimedesa
Zadanie 3 Zadanie 6, str. 20 - podręcznik.
Przeczytaj tekst w ramce. Do jakiej potęgi należy podnieść liczbę miriada, aby otrzymać liczbę 10 Uczniowie na podstawie tekstu źródłowego omawiają sposób rozwiązania.
Zadanie 4 Określ, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe? Uczniowie udzielają odpowiedzi dotyczącej prawdziwości sformułowanych zdań podnosząc kolorowe kartki.
|
|
Część końcowa |
(zadanie 2, str. 46). Uczeń zapisuje liczby w systemie dwójkowym na podstawie samodzielnej analizy tekstu źródłowego.
|
|
Opracowała: mgr Marzena Nurek
Załącznik 1
Trening przed klasówką
1. Przeczytaj uważnie każde zadanie.
2. Dokonaj analizy informacji dostarczonych z tekstu.
3. Zaplanuj rozwiązanie zadania.
4. Zapisuj potrzebne obliczenia w zeszycie.
5. Sprawdzaj otrzymane wyniki.
6. Nie spiesz się, pracuj powoli i dokładnie.
Załącznik 2
Zadanie 2
Zapisz w postaci potęgi:
D. 3*3*3*3 =
A. 7
*7
=
J. 5
: 5
=
C. (4
)
=
Oblicz:
I. 32 =
E. (-2)4 =
M. 2-3 =
P. (
)-2 =
Zapisz w postaci potęgi i oblicz:
U. (-0,2)7*57 =
N. (45 : 4-2)*(4-2)3 =
Znajdź pierwiastki kwadratowe i sześcienne z liczb:
K.
=
T.
=
O.
=
Usuń niewymierność z mianownika:
R.
=
Wyłącz czynnik przed znak pierwiastka:
S.
=
Z.
=
Ę. Znajdź liczbę dodatnią, której podwojony kwadrat jest równy 200.
Załącznik 3
SZABLON DO HASŁA Z SZYFREM
3 |
7 |
5 |
4 |
9 |
16 |
|
|
9 |
|
1 |
-1 |
4 |
6 |
1 |
|
1 |
2 |
3 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
4 |
9 |
7 |
|
7 |
|
2 |
7 |
|
|
5 |
16 |
3 |
16 |
4 |
|
1 |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-1 |
2 |
2 |
10 |
|
2 |
|
1 |
2 |
2 |
7 |
3 |
|
2 |
9 |
16 |
|
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik 4
Zadanie 4
Określ, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe przez podniesienie kartki.
Podana poniżej liczba jest liczbą niewymierną.
2,234234234...
2,23456789101125...
2,23456789007007...
Żółta kartka - fałsz.
Niebieska kartka - prawda.
Załącznik 5
KARTA SAMOOCENY UCZNIA
.....................................................................................
imię i nazwisko ucznia
Lp. |
Potrafię |
Niezbyt sprawnie |
Sprawnie |
Szybko i sprawnie |
1. |
Zebrać i analizować informacje zawarte w tekście.
|
|
|
|
2. |
Zaplanować rozwiązanie zadania.
|
|
|
|
3. |
Formułować wnioski.
|
|
|
|
4. |
Wykonywać działania na potęgach i pierwiastkach.
|
|
|
|
Załącznik 6
ARKUSZ OBSERWACJI OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
Zagadnienie hospitacyjne |
Oczekiwania/umiejętności uczniów. Uczeń potrafi |
mniejszość |
większość |
wszyscy |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu matematycznego.
|
Zebrać i analizować informacje dostarczane z tekstu.
|
|
|
|
|
Zaplanować rozwiązanie zadania.
|
|
|
|
|
Formułować wnioski.
|
|
|
|
|
Wykonywać działania na potęgach i pierwiastkach.
|
|
|
|