Scenariusz muzykoterapia wg M Kieryło


SCENARIUSZ Z ZAKRESU MUZYKOTERAPII
WEDŁUG MOBILNEGO MODELU REKREACJI MUZYCZNO - RUCHOWEJ
DR MACIEJA KIERYŁO

CELE OGÓLNE:

      odreagowanie napięć psychiczno - fizycznych przez takie formy muzyczne jak: silna emisja głosowa, rytmizacja tekstu, taniec indywidualny ;

      kształcenie wrażliwości słuchowej przez wyrażanie muzyki tańcem ;

      odzwierciedlenie swoich stanów emocjonalnych dzięki niewerbalnym środkom komunikacji ( pantomima, gest, ruch ).  

POMOCE:

      baloniki, gumy krawieckie, materace, gazety, instrumenty perkusyjne ;

      magnetofon oraz kasety z nagraniami .  

LITERATURA:

      M. Kierył „ Elementy muzykoterapii w pracy pedagoga” w „ Wychowanie muzyczne w szkole” , 1993 / 1

      B. Niewiarowska „ Muzykoterapia dla każdego - rozmowa z Maciejem Kieryłem , lekarzem medycyny, muzykoterapeutą i anestezjologiem” w „ Wychowanie muzyczne w szkole” , 1993 / 1

      R. Klöppel , S. Vliex „ Rytmika w wychowaniu i terapii” , Warszawa 1995

PRZEBIEG ZAJĘCIA:  

I. ODREAGOWANIE

1.      „ Dwa radia” - podział grupy na dwa zespoły. Każdy zespół wybiera krótkie hasło ( np. pożar, gola itp. ). Prowadzący informuje , że sygnałem „włączającym” radia jest podniesienie przez niego rąk do góry , natomiast ich opuszczenie oznacza „wyłączenie”. W momencie „włączenia” radia każda grupa stara się bardzo głośno ( nawet krzycząc ) wypowiadać swoje hasło.  

2.      „ Wyskocz z siebie kłopoty, problemy” - dowolny sposób realizacji skoków do bardzo

szybkiej i agresywnej muzyki. W momencie przerwy każdy wykonuje jakąś minę, odzwierciedlając swój stan emocjonalny ( np. smutek, radość, szczęście, niezadowolenie )

Muzyka: Metallica „The four Horseman” 

3.      „Taniec z gazetą” - indywidualny taniec z arkuszem gazety, dowolna interpretacja bardzo szybkiej muzyki .

Pomoce: arkusz gazety dla każdego dziecka

Muzyka: Classic Philharmonic Hits „Can can” - Offenbach

4.      „ Papierowe śnieżki” - grupa podzielona na dwa zespoły, które stoją naprzeciwko siebie.

Dzieci ugniatają gazetę tworząc kulki. Następnie uderzają rękoma w kolana i rzucają się kulkami . Na przerwę w muzyce każdy otrzepuje się ze śniegu.

Pomoce: arkusz gazety dla każdego dziecka

Muzyka: Polskie przeboje na akordeon cz. 2, „ Chachary” 

II. ZRYTMIZOWANIE 

  1. „ Dziwne stonogi” - podział grupy na taką ilość zespołów, by w każdym zespole było

po 4-5 dzieci. Pierwsza osoba jest „głową”, pozostałe są „nogami”. Wszyscy trzymają się w pasie. Pierwsze dziecko wymyśla jakiś krok, reszta musi zgodnie go powtórzyć. Na przerwę w muzyce pierwsze dziecko idzie na koniec. Zabawę należy powtórzyć tyle razy, ile jest dzieci w zespole.

Muzyka: Classic Philharmonic Hits Marsz Radeckiego” - Strauss  

  1. „ Ruski samolot” - zabawa rytmiczna. Dzieci wykonują rytmiczne uderzenia według

schematu :

a.)    uderzenie o kolana dłońmi,

b.)    klaśnięcie przed sobą,

c.)    skrzyżowanie: prawa ręka na lewy bark,

d.)    skrzyżowanie: lewa ręka na prawy bark,

e.)    prawa ręka - zgięta w pięść- nad prawym kolanem, lewa ręka uderza w prawą pięść dwa razy,

f.)      jak wyżej, tylko zmiana rąk,

g.)    dwa uderzenia o zewnętrzne strony uda,

h.)    dwa uderzenia o wewnętrzne strony uda,

Schemat ten powtarzamy kilka razy.

Muzyka: Hollywood hits „ Grek Zorba - taniec” M. Theodorakis

  1. „ Stoi na stacji...” - rytmizacja znanego tekstu. Podział grupy na 5 zespołów.

Każdy z nich otrzymuje fragment tekstu do rytmizacji oraz instrumenty perkusyjne. Zespoły dokonują rytmizacji w rytmie przez siebie wybranym. Najpierw grupy rytmizują tekst według kolejności:

1 zespół: Stoi na stacji

2 zespół: Lokomotywa

3 zespół: Ciężka, ogromna

4 zespół: I pot z niej spływa

5 zespół: Tłusta oliwa.

Odmienną wersją może być wypowiadanie tekstu według schematu kanona.

Pomoce: instrumenty perkusyjne dla każdego dziecka

  1. „ Deszczyk” - rytmizacja gestykularna w ruchu. Początkowo prowadzący pokazuje

kolejne etapy wykonywanych gestów, później powtarza wraz z dziećmi. Na tle muzyki wszyscy chodzą po sali za prowadzącym i razem pokazują deszczyk. Można zmienić wersję chodzenia - zespołami, indywidualnie .  

Schemat wykonywanych gestów:

a.) pada deszcz - ręce wzniesione nad głową, obniżają się i pokazują spadające krople - 4 razy,

b.) wieje wiatr - ręce nad głową - pokazanie gestów wiejącego wiatru - 8 razy,

c.) nagle błysk - klaśnięcie przed sobą - 1 raz,

d.) nagle grzmot - silne tupnięcie nogą - 1 raz,

e.) potem wyszła piękna tęcza - zataczanie koła od głowy ku dołowi - 1 raz.

Punkty od c do e powtarzamy kilka razy.

Muzyka: Enio Morricone „' The very of” - utwór „ Meni name ist Nobody”

 

III. UWRAŻLIWIENIE

 

1.      „ Masaż” - wykonanie masażu na plecach kolegi z uwzględnieniem ruchów adekwatnych

do treści wiersza:

Słonko świeci ,

Kroczą słonie,

Biegną konie po betonie.

Idą panie na szpileczkach,

Z gryzącymi pieseczkami.

Płynie sobie kręta rzeczka,

Pada bardzo drobny deszczyk,

Czujesz dreszczyk ? ( delikatne dotknięcie kręgów szyjnych)

Następuje zmiana ról.

Muzyka: Enio Morricone , płyta jak wyżej, utwór „ Nese Family Theme”

 

2.      „ Ciężki kamień i baloniki” - w zależności od słyszanej muzyki ( kontrastowa w

charakterze i dynamice ) odzwierciedlenie płynności ruchów, odpowiadających niesieniu bardzo ciężkiego kamienia lub balonika.

Muzyka: dwa utwory z płyty „ The classic experience”: Prokofiew „ Montagues i Capulets” oraz Strauss „ Karnawał w Wenecji”

 

3.      „ Mój nastrój” - dzieci dobierają się w pary i ukazują swoje nastroje, samopoczucie

mimiką twarzy, gestem, ruchem ciała.

 

4.      „ Pociesz smutnego” - dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko udaje, że jest smutne

drugie stara się go pocieszyć odpowiednim gestem i słowem.

 

5. „ Na balu” - spontaniczny, indywidualny taniec przedstawiający słyszaną muzykę.

Muzyka: płyta „ The classic experience” - Strauss „ Nad pięknym , modrym Dunajem”

 

IV. RELAKS

 

1.      „ Nad brzegiem morza” - czytanie tekstu relaksacyjnego na tle bardzo delikatnej i spokojnej muzyki. Dzieci wygodnie leżą na materacach i słuchają.

Jest słoneczny, letni dzień. Idę wolno brzegiem morza, stąpam po żółtym, gładkim piasku. Bose stopy zapadają się w nim. Piasek cichutko skrzypi - jest miękki i bardzo, bardzo ciepły. Po jednej stronie widzę spokojne morze i daleki horyzont. Po drugiej - pachnący, sosnowy las. Od morza wieje lekki, bardzo delikatny wiatr. Aromat drzew miesza się z zapachem wody. Błękit łączy się z zielenią i kolorem żółtym. Od barw i zapachów trochę kręci mi się w głowie. Zamykam oczy - jestem senny. Jak dobrze leży się na plaży. Ciało grzeje mi piasek i promienie słońca. Delikatny plusk fal uspakaja mnie. W górze błękit nieba. Zapadam powoli w półsen. Wszystko staje się nierealne, nieważne. Z oddali dochodzi stłumiony gwar głosów. Otacza mnie cichy, jednostajny szum morza i piękna muzyka.

Autor: dr M. Kierył

Muzyka: Enio Morricone , płyta „ Cockeyes song”

Pomoce: materac dla każdego dziecka

 

2.      Ćwiczenia oddechowe w pozycji siedzącej:

      siad skrzyżny : wdech - oczy otwarte; wydech - oczy zamknięte,

      siad skrzyżny : wdech w pozycji wyprostowanej ; wydech przy lekkim skłonie w przód,

      siad skrzyżny : wdech - skrzyżowanie rąk na piersiach; wydech - położenie rąk na kolanach.

Muzyka: płyta jak wyżej

 

V. AKTYWIZACJA

 

1. „ Jesteś moim cieniem” - dzieci dobierają się w pary i wykonują takie same ruchy jak

partner. Zmiana ról.

Muzyka: Strauss „ Nad pięknym, modrym Dunajem”

 

2. „ Samba mixer” - dzieci ustawiają się w kole i wykonują ruchy według schematu:

      lewa stopa do przodu z równoczesnym pstryknięcie palcami prawej dłoni i odwrotnie - 4 razy,

      lewa ręka z tyłu na plecach, prawa nad głową i zmiana - 4 razy,

      klaśnięcie w uda - 1 raz,

      klaśnięcie przed sobą - 1 raz,

      równocześnie obiema rękoma pstryknięcie palcami przed sobą - 2 razy.

Muzyka: Instrumental collection „ Clarinet Pollue”

3.      „ Taniec z balonem” dowolne zabawy taneczne z balonikiem, który nie może upaść

na ziemię.

Pomoce: balon dla każdego dziecka

Muzyka: Classic Philharmonic Hits Rossini „ Wilhelm Tell”

4.      „ Zabawy a gumą” - dowolne rozciąganie gumy, przechodzenie przez nią, pod nią -

według inwencji dzieci. Na początku dzieci bawią się indywidualnie, później w parach.

Pomoce: guma krawiecka dla każdego dziecka

Muzyka: płyta jak wyżej, utwór Rossini „ Figaro- il barbiere di siviglia”

 

5.      Pożegnanie - dzieci stoją w kręgu , podają sobie ręce i „ puszczają” promyczek szczęścia.

 

 Opracowanie:
Barbara Błażejewska - Przedszkole Publiczne Nr 6 W Pile
Aleksandra Schoen-Kamińska - Zespół Szkół Nr 3w Pile
15 Lutego 2002

6


