Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 01.03.2013r., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Pojazdy - na lądzie, w wodzie i w powietrzu
Temat dnia: Pojazdy lądowe, wodne i powietrzne
Zapis do dziennika:
„Samolot i pilot” - zabawa ruchowa. „Pojazdy” - zabawa orientacyjno - porządkowa”. „W samochodzie” - zabawa naśladowcza.
„Co to za pojazd?” - ćwiczenia słuchowe. Rozwijanie wrażliwości słuchowej. „Gdzie porusza się ten pojazd? - zabawa dydaktyczna. Podział pojazdów na powietrzne, lądowe i wodne. Wzbogacenie słownika dzieci o nazwy pojazdów. Doskonalenie precyzyjnych ruchów dłoni. „Odgłosy pojazdów” - ćwiczenie ortofoniczne na zgłoskach: puf, dzyń, brum, szsz, wrr. Doskonalenie aparatu mowy. Wykonanie ćwiczenia graficznego „Pojazdy”. Rozpoznawanie liter r, R. Rozpoznawanie kierunków. Uzupełnianie ciągu liczbowego.
Cele ogólne:
rozwijanie spostrzegawczości i pamięci;
rozwijanie sprawności manualnej;
rozwijanie zdolności skupienia uwagi, rozumienia i wykonywania poleceń;
rozpoznawanie dźwięków i nazywanie wybranych pojazdów;
wzbogacenie czynnego słownictwa o nazwy środków lokomocji;
rozpoznawanie i nazywanie wybranych pojazdów lądowych, wodnych, powietrznych;
Cele operacyjne:
buduje wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym;
wyróżnia głoskę w nagłosie;
grupuje pojazdy według określonych cech;
określa gdzie jest najwięcej, najmniej elementów;
określa kierunki: do góry, w lewo, w prawo;
uzupełnia ciągi liczbowe;
liczy elementy i określa ich liczbę liczebnikiem;
rozróżnia środki komunikacji;
rozpoznaje odgłosy i nazywa pojazdy, które je wydają;
ilustruje ruchem opowiadanie N.;
szybko reaguje na sygnały;
zachowuje środki bezpieczeństwa w czasie podróży samochodem.
Formy pracy:
indywidualna;
w parach;
zbiorowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: CD2 12, obrazki pojazdów wodnych, lądowych i powietrznych, 3 obrazki przedstawiające: niebo, wodę, ziemię, emblematy z pojazdami dla każdego dziecka, lizaki przedstawiające drogę, wodę, niebo, K3 s.22, kredki.
Przebieg zajęć:
Powitanie Rodziców oraz Pani Dyrektor.
„Co to za pojazd?” - ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie dźwięków i nazywanie pojazdów, które je wydają.
„Samolot i pilot” - zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko jest samolotem, staje wyprostowane i zamyka oczy. Drugie jest pilotem, staje za kolegą i kładzie na ręce na jego barki. Na sygnał samoloty ruszają powoli. Pilot prowadzi rękami samolot prosto, w prawą stronę, w lewą stronę. Zmiana ról.
„Gdzie porusza się ten pojazd?” - zabawa dydaktyczna. Trzy obrazki przedstawiające niebo, ziemię, wodę oraz obrazki przedstawiające pojazdy wodne, lądowe i powietrzne. Rozpoznawanie i nazywanie pojazdów. Podawanie głoski w nagłosie w wybranym przez siebie wyrazie. Określanie, do czego służą i gdzie się poruszają - w powietrzu, na lądzie w wodzie. Umieszczenie pojazdów na płaszczyznach. Liczenie ile pojazdów jest w poszczególnych sekcjach, przyklejenie odpowiednie cyfry. Porównywanie gdzie jest najwięcej, gdzie jest najmniej pojazdów.
„Pojazdy” - zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci losują emblematy z pojazdami. Na sygnał (zmiana lizaka) poruszają się wybrane pojazdy (lądowe, wodne, powietrzne).
„Odgłosy pojazdów” - zabawa ortofoniczna. Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach: puf, puf, puf, szz, szz, szz, wrr, wrr, wrr, dzyń, dzyń, dzyń, bum, brum, brum.
„W samochodzie” - zabawa naśladowcza. Przypomnienie środków bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem.
„Pojazdy” - ćwiczeni graficzne w kartach. Łączenie z rysunkiem roweru liter r, R. Nazywanie pojazdów. Określanie w którym kierunku się poruszają (do góry, w lewo, w prawo). Kolorowanie i nalepianie na pojazdach kolejnych brakujących liczb.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, pożegnanie Rodziców oraz pani Dyrektor.
„Start rakiety” - zabawa z elementem podskoku. Zabawa polega na wykonywaniu ruchów w coraz szybszym tempie. Dzieci: rytmicznie klaszczą; uderzają dłońmi o uda i tupią; rysują na wysokości brzucha spiralę; wydając dźwięki: zzz, wyskakują w górę unosząc ramiona i wydając okrzyk: Hurra!.