9. 03.2009
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGORWANYCH
W KLASIE I B
Temat bloku: Z techniką za pan brat.
Temat dnia: Od ogniska do żarówki.
Zapis w dzienniku: Od ogniska do żarówki. Ciche i głośne czytanie wiersza Pstryk! Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza. Dawne i obecne sposoby oświetlania mieszkań. Demontaż i montaż latarki elektrycznej. Określanie rodzajów zdań. Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu: 9+ n. Zabawa ruchowa Pajacyk na baterie.
Cele ogólne:
Kształtowanie wiedzy dotyczącej rozwoju oświetlenia na świecie.
Kształtowanie nawyku oszczędnego korzystanie z prądu.
Cele szczegółowe
Uczeń:
ułoży zdania z rozsypanki wyrazowej i uzupełnia zdanie z lukami
wymieni dawne i obecne sposoby oświetlania mieszkań
określi rodzaje zdań i przyporządkowuje im odpowiednie znaki
zmontuje i zdemontuje latarkę elektryczną
doda przekraczając próg dziesiątkowy
Metody:
słowna (rozmowa)
oglądowa (pokaz)
praktycznego działania (wykonywanie określonych ćwiczeń)
Formy:
indywidualna (jednolita)
zbiorowa (jednolita)
grupowa (jednolita)
Środki dydaktyczne:
Ilustracje, podpisy do ilustracji, zdanie z lukami, latarki, baterie, podręcznik, karty pracy
Przebieg zajęć:
I Część wstępna
Wspólne śpiewanie piosenki Mój kolega komputer.
Pytania nauczyciela:
Jak myślicie, kiedy komputer nie mógłby działać? (wirus, brak prądu)
Zagadka:
W elektrowni powstaje
do domów się dostaje.
Jest silny niesłuchanie:
włącza pralkę
i oświetla mieszkanie.
Zapisanie hasła w karcie pracy 13 ćw. 1.
II Część główna
Odczytanie przez nauczyciela wiersza Pstryk!
Analiza wiersza:
Co to jest pstryczek elektryczny?
Jaką moc miał pstryczek - elektryczek?
Jak jeszcze nazwał poeta wyłącznik? ( ognik, świetlik, przewodnik)
Co trzeba zrobić, aby w pokoju zapaliło się światło?
Swobodne wypowiedzi uczniów
Rozmowa na temat: Skąd bierze się prąd w domu? ( z elektrowni)
Wklejają brakujące części obrazka przedstawiającego elektrownię (K. 13, ćw. 2)
Układają dwa zdania z rozsypanki wyrazowej i podpisują nimi obrazek elektrowni. (K. 13, ćw. 3)
Prąd powstaje w elektrowni .
Przewodami płynie do domu.
Uczniowie podają propozycje odpowiedzi na pytania nauczyciela:
Kiedy w mieszkaniu nie będzie palić się światło? ( gdy nie włączymy, nie ma prądu)
Jaki może być powód braku prądy w mieszkaniu? (awaria)
Co się dzieję, gdy w domu jest awaria i nie ma prądu? (nie ma światła… )
Czy zawsze był prąd?
Kto wie w jaki sposób ludzie dawniej oświetlali swoje mieszkanie?
Przedstawienie ilustracji przez nauczyciela, dzieci dopasowują podpisy.
Uczniowie szeregują przedmioty od najprostszych do bardziej udoskonalonych (próbują uzasadniać)
Pokaz przez nauczyciela przedmiotów i zapalenie: lampka, świeca, lampa naftowa
Wyszukiwanie w Wyklejance brakujących obrazków i przyklejanie ich w odpowiednim miejscu (P. s.13, ćw. 1)
Udzielanie ustnych odpowiedzi na pytanie:
Które z dawnych źródeł światła są wykorzystywane do dziś?
Co świeci najdłużej i daje najwięcej światła w dzisiejszych czasach? (żarówka i jarzeniówka)
Czy obecnie gdy oświetlamy mieszkania żarówką możemy ją świecić dzień i noc? (oszczędzanie prądu)
Dlaczego oszczędzamy prąd? (drogi)
W jaki sposób można oszczędzać prąd? (np. używamy żarówki energooszczędne, wyłączamy światło gdy nie jest nam potrzebne itp.)
Uzupełnianie zdania z lukami na tablicy i przepisują z pamięci do zeszytów
Gdy wychodzę z pokoju gaszę światło!
Zabawy ruchowe:
Wkręcanie i wykręcanie żarówki - improwizacja ruchowa.
„Lampa - nos” Nauczyciel wskazuje na lampę lub na nos głośno wypowiadając -„lampa- nos”. Dzieci naśladują nauczyciela. Nauczyciel może wprowadzać w błąd np. wypowiadając nos -wskazuje na lampę. Dzieci muszą uważać, aby się nie pomylić.
Analiza obrazków i podpisywanie ich właściwymi zdaniami. (K. 13, ćw. 4)
Czytanie przez nauczyciela zdań z odpowiednią intonacją i uzupełnianie ich przez dzieci znakami: ! ? . (K. 13, ćw. 5)
Zgaś światło!
Dlaczego świecisz w oczy?
Gdy wychodzę z pokoju, gaszę światło.
Nauczyciel stawia problem, Wyobraź sobie, że jest wieczór. Za oknami noc, aż tu nagle… w twoim domu gaśnie światło z powodu awarii
Czym można w takiej sytuacji oświetlić mieszkanie? (latarka)
Jak to się dzieję, że latarka świeci? (bateria)
Omówienie rysunku z podręcznika ćw. 1 s. 14.
Jakie mogą być przyczyny, że latarka świeci? ( brak baterii, przerwany przewód)
Prezentacja przez nauczyciela budowy latarki
Rozmowa na temat bezpiecznego korzystania z prądu.
Pytania nauczyciela:
Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z prądu elektrycznego?
( porażenie prądem)
Jakich zasad należy przestrzegać podczas zapalania światła? (Należy mieć suche ręce; trzymać za wtyczkę podczas włączania i wyłączania lampki)
Co może się zdarzyć?
Nauczyciel prezentuje ilustracje na tablicy dotyczące niebezpieczeństwa. Na podstawie ilustracji uczniowie opisują, co może się zdarzyć.
- Co może się zdarzyć?
Swobodne odpowiedzi uczniów.
Film „Bezpiecznie z prądem”
Rachunek pamięciowy
7 + 3 + 4 = 10 14 + 6 = 20 6 + 4 + 4 = 14
9 + 1 + 3 = 13 20 - 6 = 14 7 + 3 + 3 = 13
13 - 3 - 2 = 8 11 - 1 - 6 = 4 14 - 4 - 2 = 8
12 - 2 - 6 = 4 12 - 2 - 3 = 7 7 + 3 + 8 = 18
Piramida
Dzieci wykonują w pamięci zadania, następnie kolorują odpowiednią budkę z wynikiem i wychodzi im piramida.
12 - 2 - 6 = 4 14 - 4 - 2 = 8 1 + 0 = 1
12 - 2 - 3 = 7 3 + 6 = 9 10 - 8 = 2
15 - 5 - 7 = 3 1 + 5 = 6 16 - 6 - 5 = 5
Zabawa ruchowa na korytarzu Pajacyk na baterie. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko „włącza” pajacyka, drugie jest pajacykiem. Pajacyk wykonuje ruchy zabawki. Zmiana ról.
III Część końcowa
Zadanie pracy domowej:
Karta pracy 13, ćw. 6
Naucz się pięknie czytać wiersza Pstryk!
Pochwalenie uczniów za aktywność i rozdanie, najbardziej aktywnym, dzieciom naklejek.