Scenariusz zajęć w ramach kampanii redukcji zachowań agresywnych i poprawy kultury języka „Zero tolerancji dla przekleństw” Scenariusz Wulgaryzmy pod mikroskopem dzień trzeci (czwartek)


Scenariusz zajęć w ramach kampanii redukcji zachowań agresywnych i poprawy kultury języka „Zero tolerancji dla przekleństw”. Dzień trzeci (czwartek).

Temat: Wulgaryzmy pod mikroskopem.

Opracował: Marcin Bojarski, Anna Chemij

Data: 10.01.2013 r.

Czas: 75 min

Cel główny: Uświadomienie wychowankom, że młody człowiek powinien posługiwać się poprawną polszczyzną, unikając słownictwa potocznego i wulgaryzmów.

Cele operacyjne:

  1. Wychowanek wie, że język polski bogaty jest w wulgaryzmy, których należy unikać formułując własne wypowiedzi.

  2. Wychowanek wie, że należy unikać ordynarnych słów, zwłaszcza wtedy, gdy godzą w drugą osobę.

  3. Wychowanek posługuje się polszczyzną, w której wulgaryzmy są nieobecne.

Cele rewalidacyjne:

  1. Rozwijanie współpracy w grupie przez wspólne rozważania nad przedstawionymi zagadnieniami.

  2. Rozwijanie wrażliwości artystycznej i kreatywności wychowanków przez działania plastyczne.

  3. Rozwijanie kompetencji językowych wychowanków przez kształtowanie świadomości na temat wulgaryzmów.

Metody: rozmowa kierowana, pogadanka, praktyczne działanie. 

Forma: praca indywidualna, praca w grupie.

Środki: szary papier, kredki, mazaki, gazety, nożyczki, klej.

Realizacja ścieżek edukacyjnych: wychowanie do życia w społeczeństwie (wychowanie do życia w rodzinie), edukacja czytelnicza i medialna.

Tok zajęć

Czynności wychowawcy

Czynności wychowanków

Kształcone umiejętności

Czas

I. Część wstępna

1.   Rozmowa kierowana mająca na celu poinformowanie o temacie zajęć oraz zbadanie stanu informacji wychowanków na temat wulgaryzmów.

Wychowankowie rozmawiają na temat wulgaryzmów. Dzielą się informacjami, jakie już posiadają.

Wychowanek wie, czym jest wulgaryzm i wie o zakazie jego stosowania.

5min.

II. Część właściwa

2. Przedstawia zasady zabawy „Cebula”.

3. Wychowawca wyświetla i omawia prezentacje multimedialną: „Precz wulgaryzmom”.

4. Dzieli wychowanków na grupy i informuje o zadaniu jakim jest wykonanie plakatu mającego zamanifestować sprzeciw wobec używania wulgarnych słów.

5. Prosi o prezentacje prac poszczególnych zespołów.

6. Przedstawia zasady zabawy „Iskierka przyjaźni”

Wychowankowie stają w kole na środku sali i witają się z poszczególnymi osobami wg. Instrukcji podanych przez prowadzącego (witamy się po japońsku, witamy się stopami, witamy się czołami, witamy się uściskiem dłoni, witamy się przybiciem sobie piątki, witamy się mówiąc drugiej osobie coś miłego)

Aktywne uczestniczenie w prezentacji. Odpowiadanie na pojawiające się w trakcie omawiania prezentacji pytania.

Przy pomocy dostępnych materiałów przygotowują plakaty.

Prezentacja i omówienie prac.

Stojąc w kręgu przekazują sobie iskierkę przyjaźni poprzez uścisk dłoni

Rozwój pozytywnych relacji w grupie; wzmocnienie ekspresyjnego wyrażania pozytywnych emocji.

Kształcenie umiejętności uważnego słuchania, formułowania własnych wypowiedzi i analizy przybliżanych przez wychowawcę informacji.

Wychowanek rozwija swoje umiejętności manualne, wyobraźnie oraz postrzeganie wulgaryzmów.

Utrwala umiejętność przedstawiania własnej pracy i swobodnej wypowiedzi.

Kształtowanie poczucia przynależności do grupy. Relaksacja i wyciszenie samego siebie.

10 min.

15 min.

30 min.

5 min

5 min.

III. Część końcowa

5. Podsumowanie zajęć przez zadanie pytań odnośnie poruszonych w trakcie realizacji zagadnienia wątków.

Odpowiadanie na pytania zadawane przez wychowawcę.

Pozytywne wzmocnienie wychowawcy za wykonaną pracę - pochwała słowna.

5 min.

Akcję Stop Wulgaryzmom kończy ankieta (Zał. nr 1), dzięki której sprawdzana jest skuteczność podjętych działa.

Zał. nr 1

ANKIETA DLA UCZNIÓW

Ankieta przeznaczona jest dla uczniów. Celem jest zbadanie efektywności działań przeprowadzonych w „Tygodniu bez wulgaryzmów”

  1. Czy używasz wulgaryzmów?
    Nigdy
    Czasami (
    w jakich sytuacjach) …………….............................................................................
    Na co dzień

  2. Czy uważasz, że zajęcia, jakie miały miejsce w szkole (lekcje, plakaty, happening) będą miały wpływ na poprawę kultury w wypowiedzi uczniów:
    ...............................................
    ........................................................................................................

  3. Która z powyższych form jest najciekawsza? (wymień) :
    .........................................
    ....................................................................................................................................................................................................................................................................

  4. Co może wyeliminować wulgaryzmy z języka uczniów? Podaj swoje propozycje:
    .............................................................................
    ..........................................................................
    ...

  5. Gdzie po za szkołą spotykasz się z wulgaryzmami?
    .............................................................................
    ...............................................
    ..............................

Aby podsumować pracę uczniów i nauczycieli w ostatni dzień akcji odbywa się happening pt. „Wulgaryzm - jak z nimi walczyć?” Na przerwach odbywa się wystawa plakatów wykonanych przez uczniów oraz rozdawanie nalepek promujących „ładne mówienie” (nalepka może mieć kształt np. uśmiechniętej buzi, na której napisane jest: „Mówię ładnie” lub „Nie przeklinam”).


