Marcin Gudełajski
NTK, rok IV
Najważniejsze pytania
Gimnazjum, klasa: I, konspekt kerygmatyczny
Cel lekcji: Uczeń powinien wiedzieć, jakie pytania nazywamy egzystencjalnymi, i rozumieć, że stawia je każdy myślący człowiek, gdyż dotyczą istoty jego życia, umieć samodzielnie formułować pytania egzystencjalne i orientować się, gdzie może znajdować na nie odpowiedzi.
Osiągnięcia:
wiedza: uczeń wie, jakie są pytania egzystencjalne
umiejętności: uczeń umie sformułować pytania egzystencjalne
interioryzacja wartości: uczeń pragnie rozwijać postawę zaufania do Boga, który zna odpowiedzi na nasze pytania
Orędzie zbawcze: Każdy dostatecznie dojrzały, wrażliwy i inteligentny człowiek zadaje sobie pytania egzystencjalne: Kim jestem? Po co żyję? Czy moje życie ma sens? Czy sensowne i celowe jest istnienie ludzkości? Czy nasze istnienie jest wynikiem tylko ślepego przypadku? Czy nasze życie ma jakieś znaczenie? Czy ktoś zainteresowany jest naszym życiem? itp.
W tej kwestii ludzie żywią najróżniejsze przekonania oparte na rozmaitych podstawach. We współczesnym świecie zróżnicowanie przekonań jest większe niż kiedykolwiek. Jedne przekonania mają swe źródło w osobistym doświadczeniu życiowym, w Bogu, inne zostały nabyte w procesie kształcenia, a jeszcze inne były wpojone przez propagandę mass mediów. Jest oczywiste, że niektóre z tych przekonań są fałszywe, ponieważ są niezgodne z innymi poglądami czy faktami, lub też dlatego, że są wewnętrznie sprzeczne.
Próby odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne przez odwoływanie się do racjonalnych argumentów są często uważane przez zwykłych ludzi za bezużyteczną sofistykę. Jednak udzielenie odpowiedzi na te pytania jest bardzo ważne, ponieważ częstokroć w zasadniczy sposób kształtują one postawy życiowe ludzi, a te z kolei determinują stosunki międzyludzkie i w konsekwencji życie społeczeństwa. Wiemy, że najgłębsze podziały społeczne dotyczą właśnie koncepcji człowieka - odpowiedzi na pytanie: Kim jest człowiek? Fakty historyczne, a także współczesne dobitnie świadczą o tym, że błędne koncepcje człowieka doprowadzały wielokrotnie do zbrodni ludobójstwa.
Metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, ćwiczenie:
Środki i pomoce dydaktyczne: tablica, kreda, arkusz szarego papieru, karteczki, podręcznik, radio, CD z muzyką refleksyjną.
Treść i przebieg lekcji |
Metoda i forma |
I Odkrywamy wezwanie Boże -Modlitwa na rozpoczęcie katechezy (z krótkim wprowadzeniem) Módlmy się tak jak nas nauczył Pan Jezus: Ojcze Nasz -Katechezę rozpoczynamy prosząc uczniów o przygotowanie dwóch arkuszów szarego papieru. Na jednym nauczyciel zapisuje: JESTEM… a na drugim: W TYM ROKU CHCIAŁBYM… -Następnie uczniowie kończą zdania na dwóch otrzymanych kartkach, a następnie przyklejają na odpowiednich arkuszach. Nauczyciel odczytuje odpowiedzi i pyta, jaki był cel kończenia tych zdań. W podsumowaniu zwraca uwagę na pytania zdjęcia (twarzy dziewczyny i kuli ziemskiej) zamieszczonych w katechizmie oraz na „słowa kluczowe”. Uczniowie analizują, jak połączyć zamieszczone w podręczniku pytania egzystencjalne z ilustracją drzwi.
II Odpowiadamy na wezwanie Boże - Dla pogłębienia i lepszego zrozumienia uczniowie zapoznają się z tekstem zamieszczonym przy ilustracji. -w posumowaniu katecheta zwraca uwagę, że Bóg pragnie pomóc człowiekowi w odpowiedzi na pytania o cel jego egzystencji (teksty biblijne w podręczniku ). Od nas zależy czy chcemy tych odpowiedzi poszukać.
- Zapis w zeszycie ucznia
*Temat: Najważniejsze pytania
*Notatka: Uczniowie zapisują pytania, na które chciałyby uzyskać odpowiedź w tym roku szkolnym. * Zadanie domowe: Napisać modlitwę własną jaka będzie mu towarzyszyła przez cały rok. *Modlitwa na zakończenie lekcji: Modlitwą jest chwila refleksji w ciszy lub przy muzyce, nad pytaniem: CZEGO JA UCZEŃ KL. I GIMNAZJUM, POTRZEBUJĘ, ABY OTWORZYĆ BOGU DRZWI SWEGO SERCA?
|
Modlitwa Ojcze nasz
Zdania niedokończone
podręcznik
podręcznik
pogadanka
Zeszyt ucznia
Modlitwa, radio, płyta CD muzyką refleksyjną |
2