Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy VI.
Temat: Człowiek ciekawy świata. Przyczyny odkryć geograficznych.
Cele poznawcze: uczeń
Zna wyobrażenia ówczesnych ludzi o świecie
Zna ludy zamieszkujące Amerykę w okresie prekolumbijskim
Zna kraje i cywilizacje, które były znane ówczesnym Europejczykom
Cele kształcące: uczeń
Potrafi wymienić i krótko opisać ludy Ameryki - Majów, Inków i Azteków
Zna przyczyny odkryć geograficznych
Potrafi opisać warunki panujące na statkach w czasie podróży
Zna wynalazki, które umożliwiły odbywanie dalekich podróży morskich
Cele wychowawcze: uczeń
rozumie znacznie wielkich odkryć geograficznych
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja,
Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Mapa ścienna Wielkie odkrycia geograficzne
Prezentacja multimedialna - płyta CD
Metody dydaktyczne:
Opis
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Burza mózgów
Drama
Prezentacja multimedialna
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
12:05-12:07 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Zapisanie tematu lekcji. Pogadanka + prezentacja multimedialna: - które kraje/cywilizacje były znane, a które nieznane mieszkańcom Europy? - wyobrażenia ówczesnych ludzi o świcie, kształcie Ziemi, wyglądzie wszechświata w XV w. |
Zapisują temat lekcji w zeszycie. Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej klasy oraz odpowiadają na pytania nauczyciela. |
12:07-12:15 |
Lekcja właściwa |
Opowiadanie, opis, prezentacja multimedialna: - ludy Ameryki: Majowie, Inkowie, Aztekowie
Wymienia kogo pociągały dalekie podróże (kupcy, władcy, przestępcy, ludzie pobożni) i prosi uczniów, aby spróbowali się wcielić w te postacie i podali przyczyny zainteresowania odkryciami geograficznymi - drama. Wymienia inne przyczyny odkryć geograficznych: - ciekawość świata - niedobór złota i srebra w Europie - chęć poznania nowych terenów - chęć wzbogacenia się - chęć zdobycia sławy - udoskonalenie statków i przyrządów żeglarskich: karawela, busola, astrolabium, laska Jakuba, kompas Pokazuje uczniom ilustracje tych przyrządów.
Opisuje warunki panujące na statkach w czasie podróży.
Podaje notatkę do zeszytu. |
Oglądają prezentację oraz słuchają opisów.
Wcielają się w podane postacie oraz podają przyczyny zainteresowania odkryciami geograficznymi.
Zapisują notatkę. |
12:15-12:37 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie wskazanych ćwiczeń w podręczniku i ćwiczeniach. |
Rozwiązują wskazane zadania. |
12:37-12:47 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie - ćw. 1, s. 12. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
12:47-12:50 |