Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy VI.
Temat: Przebieg odkryć geograficznych i ich skutki.
Cele poznawcze: uczeń
Zna postacie: Henryk Żeglarz, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan
Potrafi wymienić ludy zamieszkujące Amerykę przed wielkimi odkryciami geograficznymi
Cele kształcące: uczeń
Rozumie pojęcia: wielkie odkrycia geograficzne, wpływ odkryć na zmianę poglądów na świat, „Nowy Świat”
Potrafi wymienić wielkich podróżników i ich osiągnięcia
Potrafi wskazać trasy podróży poznanych odkrywców
Zna daty: 1488, 12.10.1492, 1498, 1519-1522
Pamięta, że rok 1492 jest umownym końcem średniowiecza i początkiem nowożytności
Potrafi przenosić wiadomości z mapki w podręczniku na mapę ścienną
Potrafi zanalizować tekst źródłowy
Wymienia skutki wielkich odkryć geograficznych oraz dzieli je na pozytywne i negatywne
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie znaczenie wielkich odkryć geograficznych
Wie, dlaczego podbój Ameryki był dla Europejczyków taki łatwy
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja,
Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Mapa ścienna Wielkie odkrycia geograficzne
Prezentacja multimedialna - płyta CD
Tekst źródłowy - fragment listu Krzysztofa Kolumba o odkryciu Ameryki
Metody dydaktyczne:
Opis
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię, mapę, tekst źródłowy
Pogadanka
Burza mózgów
Opowiadanie
Prezentacja multimedialna
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
12:05-12:07 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji - pogadanka: - poznane ludy indiańskie - przyczyny odkryć geograficznych - przyrządy nawigacyjne - wyobrażenia ówczesnych ludzi o kształcie Ziemi Zapisanie tematu lekcji. Wprowadzenie do tematu - pogadanka, opowiadanie: - marzenia o dotarciu do Indii - opowieści o bogactwach tego kraju - jak wyglądała droga lądowa? - wiedza ówczesnych ludzi |
Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują temat lekcji w zeszycie. |
12:07-12:15 |
Lekcja właściwa |
Opowiadanie, opis, prezentacja multimedialna, praca z mapą: - Henryk Żeglarz - Krzysztof Kolumb, 12.10.1492, ciekawostki - Vasco da Gama - Amerigo Vespucci - Ferdynand Magellan, 1519-1522, potwierdzenie kulistości Ziemi, ciekawostki
Prosi o narysowanie tabelki w zeszycie: podróżnik, rok, co odkrył?. Uzupełniają przy pomocy nauczyciela.
Opowiada o zmianach jakie zaszły na odkrytych lądach - zniszczenie indiańskiej kultury, ciekawostki.
Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu dotyczącego skutków wielkich odkryć geograficznych oraz o podkreślanie ich. |
Oglądają prezentację oraz słuchają opisów.
Rysują tabelkę i uzupełniają ją.
Czytają tekst, podkreślają skutki wielkich odkryć geograficznych. |
12:15-12:38 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o przeczytanie tekstu źródłowego, następnie o udzielenie odpowiedzi na pytania zamieszczone pod tekstem. |
Czytają tekst, odpowiadają na pytania. |
12:38-12:48 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: Narysuj tabelkę i wypisz skutki odkryć geograficznych dzieląc je na pozytywne i negatywne. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
12:48-12:50 |