(szkolenie specjalistyczne) T 8 Przyżądy celownicze


Zatwierdzam

D-ca kursu

Zezwalam na korzystanie

Stopień, imię i nazwisko

Data

Podpis

......................

podpis

dn.........

KONSPEKT

Do prowadzenia zajęć ze szkolenia strzeleckiego z żołnierzami 524 grupy.

TEMAT: 8. PRZYRZĄDY CELOWNICZE.

CELE: W wyniku opanowanej treści szkolony powinien:

- omówić celowanie i jego elementy

- omówić praktyczna znaczenie toru lotu pocisku

- omówić zasady strzelania do celów naziemnych, stałych i ukazujących się.

CZAS: 40 min.

MIEJSCE: Świetlica strzelnicy

METODA: Zajęcia teoretyczne.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO METODYCZNE

Trzy dni przed zajęciami zatwierdzić konspekt

W przeddzień sprawdzić ukompletowanie środków materiałów technicznych.

W czasie zajęć przestrzegać zasad dotyczących warunków bezpieczeństwa.

W czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia strzeleckiego.

LITERATURA

PSBS - (DD/.0.2)

Metodyka szkolenia strzeleckiego Szkol 730/89

Teoria strzału Szkol 348/70

PLAN ZAJĘĆ I GŁÓWNE ZAGADNIENIA

L.p.

CZAS

ZAGADNIENIA

I

II

1.

2.

3.

III

6 min.

30 min.

210 min.

10 min.

10 min.

4 min.

Część wstępna

Część główna

Celowanie i jego elementy

Praktyczna znaczenie toru lotu pocisku

Zasady strzelania z broni strzeleckiej do celów naziemnych i ukazujących się

Zakończenie zajęć

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp.

ZAGADNIENIE I CZAS

Treść zagadnienia

Wskazówki organizacyjno metodyczne

CZEŚĆ

WSTĘPNA

6 min.

-przyjęcie meldunku;

-sprawdzenie obecności i wyglądu zewnętrznego;

-pytania kontrolne:

Omówić budowę kbk AKMS

Omówić budowę i dane taktyczno- techniczne

RG- 42

Omówić budowę i dane taktyczno- techniczne

F- 1

-podanie tematu i celu zajęć.

Meldunek składa pom.

d-cy pl. Zwracam uwagę na zasady żołnierskiego zachowania się. Niedociągnięcia usuwam natychmiast. Wygląd zewnętrzny sprawdzam podczas sprawdzania obecności

1.

Celowanie i jego elementy

10 min

PUNKT CELOWANIA - punkt w który celuje się broń.

LINIA CELOWANIA - linia prosta przechodzą od oka strzelającego przed środek szczerbiny celowania, równo z krawędziami szczerbiny i wierzchołkiem muszki do punktu celowania.

PRZEWYŻSZENIE TORU POCISKU NAD LINIĄ CELOWANIA - odległość pionowa od dowolnego punktu toru pocisku do linii celowania.

CELOWANIE - nadanie osi przewodu lufy takiego położenia w płaszczyźnie poziomej pionowej które zapewnia przejście toru pocisku przez cel.

POLE RAŻENIA - przestrzeń, wzdłuż linii celowania, na odcinku której tor pocisku nie przewyższa wysokości celu.

STRZAŁ BEZWZGLĘDNY - strzał, w którym wierzchołek toru pocisku nie przewyższa wysokości celu na całej odległości celowania.

Celowanie jest to nadanie osi przewodu lufy takiego położenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej które zapewnia przejście toru pocisku przez cel. Nadanie osi przewodu lufy określonego położenia w płaszczyźnie poziomej nazywa się celowaniem poziomym. Nadanie osi przewodu lufy określonego położenia w płaszczyźnie pionowej nazywa się celowaniem pionowym. Celowanie wykonuje się za pomocą przyrządów celowniczych i mechanizmów naprowadzania.

Celowanie składa się z dwóch czynności tzn. zgrania muszki ze szczerbinką i ustawienia zgranych przyrządów z punktem celowania.

0x01 graphic

Celowanie podczas którego wykorzystuje się widoczność celu do nadania osi przewodu lufy określonego położenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej nazywa się celowaniem bezpośrednim linia prosta łącząca środek szczerbiny celownika i wierzchołek muszki nazywa się linią celowniczą. Punkt w którym znajduje się cel ruchomy w momencie strzału nazywa się punktem strzału. Punkt w którym pocisk według obliczenia powinien spotkać się z celem nazywa się punktem wyprzedzenia.

Prosta pokrywająca się z kierunkiem ruchu celu nazywa się kursem celu. Kąt między linia położenia celu a poziomem wylotu nazywa się katem położenia celu

Siedzą, słuchają i zapisują najważniejsze informacje.

2.

Praktyczna znaczenie toru lotu pocisku

10 min

Toru lotu pocisku jest to droga, jaką pocisk zakreśla w powietrzu od momentu wylotu z lufy do chwili zetknięcia się z celem (ziemią). Tor pocisku jest krzywą balistyczną zbliżoną kształtem do paraboli.

Określenie płaszczyzny, linie, kąty i punkty charakterystyczne dla toru pocisku nazywamy elementami tego toru.

Przestrzenny układ, w którym rozpatruje się lot pocisku, tworzą płaszczyzny (rys.1):

poziom wylotu (OP) - płaszczyzna pozioma przechodząca przez początkowy punkt toru pocisku

punkt wylotu (O) - punkt przecięcia się osi symetrii lufy z poziomem wylotu. Jest to początkowy punkt toru pocisku.

Punkt upadku (P) - punkt przecięcia się toru pocisku z poziomem wylotu (uważany za końcowy punkt lotu)

wierzchołek toru (H) - najwyższy punkt toru pocisku dzielący tor na część wznoszącą się i opadającą

linia strzału (OP) - przedłużenie osi symetrii lufy broni wycelowanej

0x01 graphic
Stromość toru pocisku określa się jego przewyższeniem w stosunku do linii celowania lub na podstawie jego wysokości. Tor pocisku będzie tym bardziej płaski im będzie mniejsze jego przewyższenie w stosunku do linii celowania. Im tor jest bardziej płaski tym większe jest pole rażenia, tym mniejszy jest wpływ błędów popełnianych w określaniu odległości.

Siedzą, słuchają i zapisują najważniejsze informacje.

3.

Zasady strzelania z broni strzeleckiej do celów naziemnych i ukazujących się

10 min

W celu zapewnienia sprawnego i skutecznego wykonania zadań czasie walki należy:

prowadzić ciągłą obserwację pola walki

szybko i dokładnie ustalać odległość do celów

właściwie prowadzić ogień

obserwować wyniki ognia i go poprawiać

śledzić zużycie amunicji

Pojedynczy wyraźnie widoczny cel ostrzeliwać ogniem pojedynczym lub krótkimi seriami w

zależności o znaczenia, wielkości i odległości od niego. Im bardziej cel jest niebezpieczny, i im dalej położony, tym serie powinny być dłuższe. Ogień prowadzi się tak długo aż cel zostanie zniszczony.

W przypadku strzelania do celu ukazującego się czas trwania ognia zależy od czasu ukazywania się celu. Po zauważeniu celu należy szybko się złożyć do strzału i otworzyć ogień.

Warunki strzelania do celów ukazujących się wg ćw nr2 z kbk AKMS

CELE:

Nr 2 - strzelanie w postawie leżącej.

Cele: nr 1 - karabin maszynowy (figura bojowa nr 27) ukazująca się na 40 sekund;

nr 2 - klęczący (figura bojowa nr 30) ukazujący się na 40 sekund, cel ukazuje się po 10 sekundach od trafienia lub ukrycia się celu nr 1;

Odległość: do celu:

nr 1 - 150 m;

nr 2 - 200 m;

Liczba nabojów: 12 szt.;

Czas: ograniczony ukazywaniem się celów.

Postawa: leżąca z wykorzystaniem podpórki;

Rodzaj ognia: według decyzji strzelającego;

Ocena: „bardzo dobrze” - trafić dwa cele;

„dobrze” - trafić cel nr 1;

„dostatecznie” - trafić cel nr 2.

Warunki strzelania: dzień, noc, w maskach;

Wskazówki: na komendę kierownika strzelania „Naprzód” strzelający zajmuje stanowisko ogniowe na LOO, przyjmuje postawą strzelecką i przygotowuje się do strzelania. Kierownik strzelania stawia zadanie strzelającemu - „Obserwować w sektorze na prawo ...
na lewo ..., wykryte cele niszczyć samodzielnie”.
Po wykryciu celu strzelający prowadzi ogień i samodzielnie zmienia stanowisko ogniowe.

0x01 graphic

Ogień do celów ruchomych prowadzi się krótkimi seriami. Prędkość poruszania się celu określa się na oko. W czasie strzelania do tych celów należy prowadzić ogień z nastawą celownika odpowiadającą odległości celu lub strzału bezwzględnego.

Do samolotów i spadochroniarzy w odległości do 500m prowadzi się ogień z nastawą celownika 3 lub 4.

Do samolotów należy strzelać w składzie minimum drużyny na komendę dowódcy.

Rozróżniamy trzy zapory ogniowe:

zapora pochyła

zapora pionowa

- zapora prostopadła

Strzelanie nocą do celu prowadzić długimi seriami z nastawą celownika 3 lub S. Ogień otwierać w chwili, gdy błyski strzałów są widoczne w środku osłony muszki i w szczerbince ramienia celownika.

Rozróżniamy dwa sposoby celowania nocą:

tradycyjny

z użyciem celownika noktowizyjnego

Siedzą, słuchają i zapisują najważniejsze informacje.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

4 min.

Omawianie zajęć.

Wskazanie najaktywniejszych

Pytania sprawdzające z zajęć.

Odpowiedzi na pytania.

Podanie tematu i terminu zajęć następnych.

Zakończenie zajęć

Szkoleni zadają pytania.

OPRACOWAŁ:

...................................................


