SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA II
Blok tematyczny: W naszej klasie
Temat dnia: Nowy kolega
Data: 18.09.2009r
Cel główny:
Rozwijanie rozumienia słuchanego i czytanego tekstu, związki przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami.
Cele ogólne:
Wyraziste głośne czytanie przez nauczyciela opowiadania „ Wiewiórka”, wyszczególnienie głównych bohaterów, czasu i miejsca akcji, najważniejszych wydarzeń, uzasadnienie tytułu opowiadania.
Rozwijanie umiejętności prawidłowego wypowiadania się,
Utrwalenie działań na liczbach w zakresie 20. Różne nominały monet: 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr.
Cele szczegółowe: Uczeń:
Rozumie tekst czytany przez nauczyciela, wypowiada się na jego temat,
Dostrzega związki przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami,
Rozumie znaczenie tolerancji wobec swoich kolegów,
Wie, że wyraz twarz zdradza różne emocje człowieka,
Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20,
Posługuje się różnymi nominałami monet,
Bierze czynny udział w grach dramowych i zabawach ruchowych.
Cel wychowawczy:
Wyrabianie tolerancji wobec odmienności swoich kolegów.
Metody pracy:
Pokaz,
Pogadanka,
Drama,
Praca z tekstem,
Pracy twórczej
Formy pracy:
Indywidualna,
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Ilustracja wiewiórki,
Podręcznik, Karta Pracy, Matematyka WSiP „Wesoła Szkoła”,
Kartka papieru, kredki itp.;
Kartoniki na wizytówki,
Hula hop, tamburyno lub gwizdek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawy bieżne: „ Wiewiórki w dziupli .
W sali uczniowie rozkładają koła hula hop, które są dziuplami wiewiórek. Liczba kól musi być o jeden mniejsza od liczby uczestników zabawy. Uczniowie biegają w rozsypce, omijając koła. Gdy nauczyciel da sygnał wszystkie dzieci wskakuja do swojej dziupli, nie może być w jednej dziupli więcej niż jedno dziecko. Uczeń, który nie znalazł swojej dziupli pomaga p. nauczycielce. Za każdym razem zabieramy jedno hula hop. Zabawa trwa do ostatniej dziupli i wiewiórki.
Swobodne rozmowy na podstawie ilustracji dotyczące wyglądu, zachowania i ulubionych przysmaków wiewiórki.
Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela ze zwróceniem uwagi na to, kim była tytułowa „ Wiewiórka”.
Głośne indywidualne czytanie fragmentów utworu dotyczących wyglądu Agnieszki, zachowania kolegów oraz zdarzenia, które zdecydowało o zmianie postępowania dzieci. Swobodne rozmowy uczniów na temat opowiadania.
Związki przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami.
Ustalenie kolejności zdarzeń na podstawie ilustracji.
Rysowanie portretów Agnieszki ukazując zmianę w jej wyglądzie.
Przeprowadzenie wywiadu z kolegą. Zapisywanie jego odpowiedzi.
Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb. Grosze - monety o różnych nominałach.
Zabawa muzyczno - ruchowa: „ Zgadnij moje imię”. Rozpoznawanie imienia kolegi po jego głosie. Dzieci ustawiają się w kole. Dziecko odgadujące imię musi być odwrócone tyłem do pozostałych. Na znak prowadzącego wskazane dziecko wypowiada słowa, zdania, może mówić wierszyk, śpiewać piosenkę itp. Odgadnięte imię dzieci wyśpiewują i zapisują na tablicy. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
Pisownia imion, ich zdrobnień oraz przezwisk wielką literą. Głoski i litery w wyrazach. Dwuznaki.
Odszukaj w tekście „Wiewiórka”, przezwiska jakimi nazywano Agnieszkę.
Policz w nich głoski i litery.
Wypowiadanie z różnym natężeniem głosu przysłów i zdań zaproponowanych przez dzieci np.: „ Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.
Wykonanie swojej wizytówki dla nowego kolegi. Układanie i zapisywanie zdań o sobie.
Drama: „ Powitanie nowego kolegi w naszej klasie”. Przedstawienie się nowemu koledze. Wręczenie swoich wizytówek. Drama śpiewana: Śpiewanie pytań i odpowiedzi.
Podsumowanie dnia i samoocena. Zadanie pracy domowej.