Konspekt
GRUPA: 6 - LATKI
PROWADZĄCA: MGR AGNIESZKA TARGIEL
OBSZAR EDUKACYJNY: JA I SZTUKA - MUZYKA
TEMAT: KOLORY MUZYKI
CELE OG.: - uwrażliwienie dz. na piękno muzyki klasycznej; rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem; rozwijanie różnych form ekspresji; zapoznanie z techniką gry na instrumentach perkusyjnych.
CELE OPERAC.: - dz. potrafi określić nastrój utworu;
- umie bawić się przy muzyce;
- interpretuje ruchem muzykę;
- tańczy i jednocześnie śpiewa;
- reaguje na zmiany w muzyce;
- samodzielnie wykonuje proste instrumenty muzyczne;
- wyraża swoje przeżycia, uczucia w różnych formach: ruchem, instrumentacją, plastycznie;
- jest pewne siebie i śmiałe.
METODY: samodzielnych działań dz., Technika Malowania 10-cioma Palcami; metoda Batii Straus
FORMY: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD z nagraniami, bibuła, kubeczki jednorazowe, pałeczki do szaszłyków, ilustracje przyrody, instrumenty perkusyjne (tamburino, trójkąty, klawesyn, pudełka akustyczne, janczary), taśma klejąca, nożyczki, gumki-recepturki, specjalna farba do malowania palcami, biały papier pakowy.
LITERATURA: : „Podstawa programowa wychowania przedszkolnego” - Dz. U. Nr 51
(Rozp. MENiS z dnia 28. 02 2002)
„Moje przedszkole” Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska. Program wychowania przedszkolnego MAC.
„Moje 6 Lat” - podręcznik i przewodnik metodyczny.
Materiały warsztatowe KLANZA i metoda Batii Straus.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie rodziców. Zaproszenie do wspólnej zabawy przy Piosence powitalnej.
Rozmowa kierowana nt. jak można wyrazić muzykę.
II. Wyrażanie muzyki ruchem:
1. Pajączki - odtwarzanie ruchem rąk utworu La Basque (utwór znany dz.)
2. Rytmizowanie - wyklaskiwanie i wytupanie tego samego utworu.
3. Taniec bocianów i żabek - ten sam utwór.
Wyrażanie muzyki poprzez ilustrację:
Dzieci słuchają fragmentów różnych utworów klasycznych i przyporządkowują do nich ilustrację.
(np. burza wiatr, spokojne morze, park lub las itp.)
Wyrażanie muzyki poprzez instrumentalizację:
1. Wykonanie instrumentu z kubeczków i bibuły. Instrumentalizacja utworu Pizzicato
(utwór nieznany dz.)
2. Instrumentalizacja utworów o różnym tempie i dynamice La Basque, Moment Musical, Marsz Radeckiego (utwór nieznany dz.).
LA BASQUE
MOMENT MUSIKAL
MARSZ RADECKIEGO
Wyciszenie dz. Tańcem węgierskim - taniec z rekwizytem (wstążka)
Wyrażanie muzyki plastycznie:
1. Malowanie 10 - cioma palcami do utworu Wiosna z Czterech Pór Roku Vivaldiego (fragment)
III. Zakończenie zajęć. Pożegnanie rodziców piosenką Zajęcia skończone.
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.
Pląs pożegnalny „Zajęcia skończone"
Ustawienie: parami po obwodzie koła, twarzami do siebie ( powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne).
llość dzieci: dowolna liczba parzysta
Tekst: „Zajęcia skończone, i chce nam się jeść.
Do domu idziemy, Adieu, bay-bay, cześć!
Taniec:
2 klaśnięcia w swoje ręce, 2 klaśnięcia w ręce sąsiada (Zajęcia skończone)
masujemy się po brzuszku (i chce nam się jeść)
2 klaśnięcia w swoje ręce, 2 klaśnięcia w ręce sąsiada (do domu idziemy)
machamy ruchem pożegnalnym do partnera, koło wewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo (adieu, by by cześć)
Całość powtarzamy aż każdy pożegna się z każdym.
oprac. mgr Agnieszka Targiel
nauczycielka Przedszkola nr 25 w Tychach