Beata Sieńko
Joanna Sikora
Konspekt zajęć zintegrowanych z przewagą treści matematycznych.
Temat: Brutto, netto, tara
Temat dydaktyczny: Obliczania wagowe z wykorzystanie pojęć brutto, netto, tara
Treści programowe: ważenie: kilogram, dekagram, gram, tona, kwintal, brutto, netto, tara
Cele poznawcze: rozumienie pojęć brutto, netto, tara, utrwalenie wiadomości o jednostkach masy
Cele kształcące: kształtowanie umiejętności ważenia przy użyciu wagi szalkowej i odważników, kształtowanie umiejętności przeliczania jednostek masy, doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, doskonalenie wiadomości dotyczących rozwiązywania zadań tekstowych, umiejętność formułowania odpowiedzi na pytania z zadania tekstowego.
Metody: czynnościowe: praktyczne działania uczniów- ważenie przy użyciu wagi szalkowej, praca w zeszycie ćwiczeń, rozwiązywanie zadań na kartach pracy
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, koszyk, jabłka, puszka brzoskwiń
Przebieg zajęć:
Organizacja klasy
przywitanie i przedstawienie się
przygotowanie zeszytów i ćwiczeń do matematyki
zapisanie tematu lekcji do zeszytów
Przypomnienie wiadomości dotyczących jednostek masy
dzieci wymieniają znane im jednostki masy
uczniowie otrzymują karty pracy, łączą w pary różne wartości jednostek masy wyrażone w g, dag, kg, q, t
przykład:
10 g 1 kg
100g 10 dag
1000g 1 dag
100 kg 10 q
1000kg 1 t
1 t 1 q
- wspólne sprawdzanie wyników na tablicy
3) Przypomnienie czym jest waga brutto, netto, tara
(środki dydaktyczne: koszyk, jabłka- prezentacja prowadzącego, pytania kierowane do uczniów)
4) Ważenie koszyka i jabłek ( zgromadzenie dzieci przy wadze, ważenie koszyka i jabłek, obliczenie wartości tara, zapis wyników na tablicy )
5) Ważenie puszki z brzoskwiniami (na puszce jest podana waga netto, dzieci po zważeniu otrzymują wagę brutto i obliczają tarę)
6) Dzieci samodzielnie rozwiązują zadanie tekstowe ( zeszyt ćw. str. 25 zad 1)
a) wybrane dziecko czyta treść zadania na głos
b) samodzielne rozwiązywanie zadania w zeszycie ćwiczeń
c) sprawdzenie wyników na tablicy