Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 26.04.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Wszyscy lubimy wiosnę
Temat dnia: Zwierzęta z wiejskiego podwórka
Zapis do dziennika: „Odgłosy wiejskiego podwórka” - zabawa ortofoniczna. Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: ko-ko, kwa-kwa, gę-gę, gul, gul, bee-bee, mee, muu, kukuryku. „Na wiejskim podwórku” - praca z obrazkiem. Budowanie wypowiedzi poprawnej pod względem gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Wzbogacenie słownika czynnego. utrwalenie wiadomości na temat zwierząt hodowlanych. „Slalom na czworakach” - zabawa z elementem czworakowania. „Ptaki z wiejskiego podwórka” - zabawa dydaktyczna połączona z zabawą ruchową „Gąski, gąski do domu”. Wyodrębnienie spośród zwierząt wiejskich ptaków. Rozwijanie logicznego myślenia poprzez określanie różnic i podobieństw. Doskonalenie słuchu fonematycznego. Rozwijanie sprawności na sygnał, przestrzegania reguł zabawy.
Cele ogólne:
doskonalenie analizy i syntezy słuchowej słowa;
doskonalenie czytania prostych słów;
budowanie wypowiedzi wielozdaniowych,
rozwijanie poczucia rytmu oraz doskonalenie aparatu wymowy.
Cele operacyjne:
posługuje się nazwami zwierząt żyjących na wsi: dorosłych i młodych,
buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym,
ćwiczy mięśnie narządów mowy na zgłoskach: ko - ko, kwa - kwa, gę - gę, gul - gul, bee, mee, muu, kukuryku.
wyodrębnia spośród zwierząt wiejskich ptaki,
dokonuje syntezy słuchowej wyrazów,
wysłuchuje głoski w nagłosie,
rozpoznaje głosy ptaków,
przestrzega reguł zabawy,
szybko reaguje na sygnały słuchowe,
Formy pracy:
indywidualna;
zbiorowa;
grupowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: obrazek wiejskiego podwórka; obrazki: kogut, kura, gęś, indyk, kaczka, koń, krowa, świnia; karteczki ze zdaniami i wyrazami.
Przebieg zajęć:
„Odgłosy wiejskiego podwórka” - zabawa ortofoniczna. Naśladowanie głosów zwierząt: ko-ko, kwa-kwa, gę-gę, gul, gul, bee-bee, mee, muu, kukuryku.
„Na wiejskim podwórku” - praca z obrazkiem. Opowiadanie, co dzieje się na obrazku. Nazywanie zwierząt dorosłych i ich dzieci, np. kotka-kot-kociątko, suka-pies-szczenię, krowa-byk-cielę, klacz-ogier-źrebię, kaczka-kaczor-kaczątko, kura-kogut-kurczak. Odwoływanie się do wiedzy dzieci dotyczącej zwierząt hodowlanych i ich zwyczajów. Rozmowa o zwierzętach, ich zwyczajach, pokarmie, miejscu zamieszkania (przebywania).
„Slalom na czworakach” - zabawa z elementem czworakowania. Dzieci podzielone na dwa zespoły. Ustawiają się w szeregach i trzymając się za wyciągnięte ręce, podnoszą je na wysokości ramion. Pierwsze dziecko z szeregu na czworakach przechodzi slalomem pomiędzy kolegami, staje na końcu i podaje rękę ostatniemu.
„Ptaki z wiejskiego podwórka” - zabawa dydaktyczna. Wskazywanie obrazków, których nazwy N. wypowiada sylabami, głoskami i tych, które rozpoczynają się głoską k. Wybieranie spośród zwierząt na obrazkach ptaków. Określanie różnic, np. wielkość, kolor upierzenia, sposób poruszania się, i podobieństw, np. mają ciało pokryte piórami, wykluwają się z jajek, mają dzioby, skrzydła.
„Gąski, gąski do domu” - zabawa ruchowa z elementem biegu. Mama gąska ustawia się na jednym końcu sali, a jej dzieci w linii na drugim końcu sali. Wilk porusza się po jednej stałej linii i próbuje złapać gąski, które biegną do mamy.
„Na wiejskim podwórku” - rymowanki. Kończenie zdań poprzez dopasowywanie pasujących wyrazów.
Wlazł kotek na... PŁOTEK
Przyszła koza do... WOZA
Polną dróżką gąski trzy, gęsiego sobie... SZŁY
Kaczki po podwórku dreptały i wesoło sobie... KWAKAŁY
Kogut stoi na kurniku, głośno pieje... KUKURYKU
Piesek pełną miskę miał, szczekał sobie... HAU, HAU, HAU
Prosiak trącił ryjkiem drzwi, świnka na to... KWI, KWI, KWI