15.09.2009, 16.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: W zależności od celu rożnie się wypowiadamy- przypominamy, czym jest wypowiedzenie.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi rozsypane wyrazy ułożyć w wypowiedzenie.
Uczeń potrafi przekształcić wypowiedzenia oznajmujące na pytające i rozkazujące.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, co to jest wypowiedzenie.
Uczeń zna różne rodzaje wypowiedzeń.
Uczeń wie, kiedy używamy wypowiedzenia oznajmującego, kiedy pytającego, a kiedy rozkazującego.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie pracuje na lekcji.
MATERIAŁY: podręcznik do języka polskiego (kl. IV „Między nami”).
METODA: pogadanka heurystyczna.
FORMA PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
- Nauczyciel wita się z klasą
- Na samym początku zabawimy się w odszyfrowywanie. -Prosi ucznia o rozdanie karteczek z szyfrem. - Nauczyciel pyta: Jakie hasło?
|
-Uczeń wykonuje polecenie nauczyciela. - Odszyfrowanym hasłem jest wypowiedzenie. |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia
|
Badanie |
- Zapiszmy sobie temat lekcji:
- Otwórzcie podręczniki na stronie 21 i przeczytajcie polecenie do zadania 1.
- Co to jest wypowiedzenie, czy może ktoś powiedzieć?
- Przeczytajcie informację w ramce, która znajduje się pod zadaniem 2.
- Wypowiedzenie ze względu na cel wypowiedzi mają 3 rodzaje. Pamiętacie, jakie?
- Przeczytaj informacje w ramce na stronie 23. |
- Uczniowie zapisują temat lekcji
- Uczniowie czytają polecenie Przepisz do zeszytu grupy wyrazów, które zawierają zrozumiała informację.
- Wypowiedzenie to zrozumiała
- Uczeń odczytuje informacje
- Wypowiedzenia mogą być: oznajmujące, pytające, rozkazujące.
- Uczeń odczytuje informacje. |
- przetwarzanie informacji
|
Prezentacja |
- Nauczyciel prosi ucznia
- Nauczyciel prosi ucznia, aby odczytał notatkę na głos. |
- Uczeń wykonuje polecenie nauczyciela.
- Uczeń odczytuje notatkę na głos (notatka w załączniku). |
-przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Przeczytaj ćwiczenie 3.
- Przeczytaj zadanie 5 ze strony 23. - To zadanie zrobimy sobie ustnie.
- Proszę przeczytać polecenie do zadania 6.
- To zadanie również zrobimy sobie ustnie. |
- Uczeń czyta polecenie
Rozsypane wyrazy ułóż -Moje dziecko, postanowiliśmy wspólnie z Mateuszem zatrzymać Ciebie na Zielonym Wzgórzu. -Naprawdę? Czy to nie jest sen? -Możesz zostać, jeśli postarasz się być dobra i posłuszna. -Zrobię wszystko, żeby być dobra, choć nie będzie to łatwe.
- Uczeń czyta polecenie: Przekształć podane wypowiedzenia oznajmujące na pytające i rozkazujące.
- Uczeń czyta polecenie do ćwiczenia. Przekształć poniższą wypowiedź, używając podkreślonych czasowników w 1 os. l. poj., czyli tak, jakby była to wypowiedź bohatera. Zastosuj różnego rodzaju wypowiedzenia.
Z całą pewnością tego nie zrobię! Podobnie jak każdy, nie lubię, gdy się zwraca uwagę na niedociągnięcia natury. Nie uczynię nic, aby załagodzić sytuacje. Pewnie chciałaby, żebym ją przeprosił… |
- stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
- Co to jest wypowiedzenie?
- Zapiszcie zadanie domowe: ćw. 7 str.23. |
- Wypowiedzenie jest zrozumiałą
- Uczniowie zapisują zadanie
|
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia |
Wypowiedzenie to zrozumiała, uporządkowana gramatycznie informacja przekazana za pomocą słów. Wypowiedzenie rozpoczynamy wielką literą, a kończymy kropką, wykrzyknikiem, lub znakiem zapytania- w zależności od celu wypowiedzi.
Tomek je batonik.
(oznajmienie)
Czy Tomek je batonik?
(pytanie)
Tomku, zjedz batonik!
(rozkaz)
……………………………………………………….......