Nasze mocne strony - scenariusz lekcji wychowawczej
Cele:
- wzmocnienie poczucia własnej wartości u uczniów,
- odszukanie pozytywnych, mocnych stron u wszystkich (!) uczniów
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
- uwrażliwienie na drugiego człowieka.
Pomoce:
- kartki z nagłówkiem "Moje mocne strony" (dla każdego ucznia),
- kartki z nazwiskami uczniów (na jednej kartce jedno nazwisko).
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa nauczyciela z uczniami porządkowana pytaniami:
- Czy łatwiej mówić o własnych wadach czy zaletach?
- Dlaczego ważne jest dostrzeganie u siebie pozytywnych stron?
- Na ile szkoła pozwala na ujawnienie zalet uczniów, rozwijanie ich?
2. Praca w grupach (4-5 os.)
W jednej grupie nie powinni znaleźć się bliscy przyjaciele czy koledzy. Grupy można ustalić przez odliczenie kolejno uczniów od 1 do 4-5 (w zależności od liczby grup).
Każda grupa losuje tyle kartek z nazwiskami kolegów z klasy, ilu liczy członków. Na nich zapisują wszystkie mocne strony tych osób, których nazwiska znajdują się na wylosowanych kartkach.
Każdy zespół odczytuje efekty swojej pracy (koniecznie!).
3. Praca samodzielna uczniów.
Każdy z nich wypełnia kartę "Moje mocne strony" (muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem). Zapisują na niej wszystkie swoje umiejętności, pozytywne cechy, nie tylko te, które można zauważyć i które są przydatne w szkole (np. pieczenie ciast, umiejętność naprawiania rowerów, taniec). Konieczne jest określenie liczby tych zalet - minimum 10.
Na koniec nauczyciel prosi o przeczytanie sporządzonych list (nie wolno do tego zmuszać; jeżeli nikt nie będzie chciał - rezygnujemy).
4. Prowadzący zajęcia zbiera karty "Moje mocne strony" oraz karty zapełnione przez grupy.
5. Wychowawca tworzy zestawienie "Nasze mocne strony" wg wzoru:
Nasze mocne strony - klasa...
Lp. |
Imię i nazwisko |
Mocne strony ucznia |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Podsumowanie prowadzącego:
Okazuje się, że każdego można za coś pochwalić. Warto to robić, ponieważ zmienia to relacje między ludźmi, powoduje, że - pochwaleni - czujemy się lepiej. Zauważanie pozytywnych cech u innych wzmacnia samoocenę, a tym samym motywuje do pracy.
Opracowanie: Urszula Juryszczak