Cykl zajęć dla uczniów gimnazjów - „BĘDĘ DOROSŁY”
KLASA I
BLOK II - „ JAKI JESTEM?”
Zajęcia I - Temat: Poznaję siebie - zainteresowania i predyspozycje zawodowe.
CZAS TRWANIA:
45 minut (czas zajęć powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów)
CEL OGÓLNY:
kształtowanie umiejętności obserwacji siebie pod kątem zainteresowań i predyspozycji zawodowych, pomocnych w planowaniu przyszłości zawodowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozpoznawanie i nazywanie swoich zainteresowań;
określanie swoich predyspozycji zawodowych.
METODY PRACY:
ćwiczenia praktyczne;
pogadanka;
rozmowa kierowana;
dyskusja.
FORMY PRACY:
grupowa.
indywidualna w warunkach grupy
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ankieta „Co wolisz?” z prezentacji multimedialnej Zaplanuj swoja przyszłość prezentacja 3 ( http://edukacja.warszawa.pl/ksztalcenie-zawodowe/doradztwo-zawodowe , ankieta w wersji papierowej (Karta pracy NR 1 - załącznik 1),
karta wyników ankiety (Karta pracy NR 1a - załącznik 1 a).
SCENARIUSZ ZAJĘĆ I
l.p. |
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Aktywność ucznia |
1. |
Wprowadzenie do tematu „Poznaję siebie - zainteresowania i predyspozycje zawodowe”.
|
Nauczyciel: - podaje uczniom temat i nawiązuje do zajęć przeprowadzonych w poprzednim cyklu. |
Uczniowie: -mają możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości; |
|
|
Nauczyciel: - zapoznaje uczniów z definicją pojęcia „zainteresowania”. Mówi, że „zainteresowania są to czynności, które lubimy wykonywać w wolnym czasie. Sprawiają nam one dużo przyjemności”; - prosi uczniów o podanie przykładów zainteresowań; - pyta, jakie są ich zainteresowania oraz ich kolegów i czy można wykorzystać swoje zainteresowania w pracy zawodowej; - prosi o podanie przykładów; - podaje także własne przykłady, np. „osoba lubiąca opiekę nad dziećmi może pracować w przedszkolu” itp. - wprowadza pojęcie predyspozycji zawodowych; - tłumaczy, że „każdy człowiek wybiera pewien typ czynności, które chętniej wykonuje, inne natomiast odrzuca. Np. są osoby, które wolą kontakt z ludźmi, a nie lubią pracować przy pomocy maszyn, komputerów itp.”. |
Uczniowie: -odpowiadają na pytania, - podają przykłady, -zadają pytania nauczycielowi.
|
2. |
Rozwinięcie tematu - ćwiczenia. |
Nauczyciel: -proponuje uczniom uzupełnienie ankiety „Co wolisz?” - kontroluje, czy uczniowie zrozumieli polecenie; - wspiera ich, tłumaczy; - dyskutuje wraz z uczniami na temat zawodów wymienionych w ankiecie;
|
Uczniowie - odpowiadają na pytania ankiety - obliczają wyniki, - zapisują, jakim typem zawodów są zainteresowani. - biorą udział w dyskusji, - omawiają zawody różnego typu, - udzielają informacji, czy wśród podanych zawodów są takie, które ich interesują. |
3. |
Zakończenie - podsumowanie zajęć. |
Nauczyciel: podsumowuje zajęcia; - wskazuje, że „warto przyglądać się sobie, poznawać swoje zainteresowania, predyspozycje zawodowe, aby w przyszłości dobrze wybrać zawód”; - informuje także, że „wyniki ankiet będą używane w czasie spotkań indywidualnych z doradcą zawodowym. |
Uczniowie -umieją określić swoje zainteresowania, predyspozycje zawodowe, które pomogą im w wyborze zawodu. |
KARTA PRACY NR 1 (Załącznik 1)
CO WOLISZ?
1a) Hodować zwierzęta lub uprawiać rośliny.
1b) Obsługiwać maszyny (np. wiertarkę, robot kuchenny, maszynę do szycia).
2a) Opiekować się osobą chorą, dbać o przyjmowanie przez nią leków.
2b) Wykonywać wykresy, zestawienia, schematy lub pisać programy komputerowe.
3a) Wyrażać na piśmie swoje myśli (pisać wiersze, opowiadania, pamiętniki)
3b) Obserwować rozwój roślin i zwierząt.
4a) Wykonywać różne przedmioty, wyroby (np. z drewna, tkaniny, metalu, składników spożywczych)
4b) Sprzedawać lub reklamować towary.
5a) Uczyć się języka obcego, tłumaczyć teksty.
5b) Mieć do czynienia z wydawnictwami artystycznymi o muzyce, plastyce, teatrze.
6a) Zajmować się zwierzętami.
6b) Tłumaczyć innym, jak mają coś zrobić.
7a) Organizować wystawę prac, konkurs recytatorski, dyskotekę, pokaz mody, wycieczkę.
7b) Obsługiwać sprzęt gospodarstwa domowego, pojazdy, maszyny.
8a) Udzielać rad i informacji.
8b) Bywać w teatrze, muzeum, na wystawie sztuki.
9a) Naprawiać różnorodne rzeczy (ubrania, sprzęt mechaniczno-elektryczny).
9b) Wyszukiwać i poprawiać błędy w tekstach, tablicach rysunkach.
10a) Prowadzić prace doświadczalne z biologii.
10b) Robić obliczenia, rachunki.
11a) Pracować w sadzie, ogrodzie na działce.
11b) Analizować schematy budowy odbiorników radiowych i telewizyjnych, wykroje odzieży, przepisy kulinarne.
12a) Rozwiązywać zaistniałe między ludźmi konflikty.
12b) Wykonywać rysunki techniczne (sprawdzać je i korygować).
13a) Robić zdjęcia artystyczne, malować, tańczyć.
13b) Przeprowadzać doświadczenia z roślinami.
14a) Naprawiać urządzenia i aparaturę medyczną.
14b) Nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach.
15a) Skrupulatnie wykonywać powierzoną pracę (opisy, pomiary, sprawozdania).
15b) Wyrażać własne przeżycia przez rysunek, muzykę wiersz.
16a) Wykonywać analizy laboratoryjne.
16b) Przyjmować i leczyć chorych, rozmawiać z nimi.
17a) Zmieniać wystrój, ozdabiać swoje otoczenie.
17b) Montować i naprawiać różne mechanizmy, przyrządy, maszyny (np. samochody, rowery)
18a) Prowadzić wycieczki do teatru, muzeum, rajdy turystyczne itp.
18b) Dyskutować na tematy związane z architekturą i sztuką.
19a) Reperować uszkodzoną zabawkę, żelazko lub inny drobny sprzęt.
19b) Przerysowywać rysunki, napisy, mapy.
20a) Walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin.
20b) Obsługiwać komputery.
21a) Przebywać wśród ludzi, udzielać im pomocy i świadczyć drobne usługi.
21b) Składać różne urządzenia, majsterkować.
22a) Planować wydatki, sporządzać bilans kosztów.
22b) Być na wsi i brać udział w zajęciach gospodarskich.
23a) Lepić z gliny lub modeliny.
23b) Wędrować i obserwować naturę.
24a) Porządkować notatki, dokumenty, rachunki.
24b) Czytać czasopisma i książki o tematyce technicznej.
25a) Zawierać nowe znajomości.
25b) Rysować, grać na instrumencie, deklamować.
I |
II |
III |
IV |
V |
1.a |
1.b |
2.a |
2.b |
3.a |
3.b |
4.a |
4.b |
5.a |
5.b |
6.a |
- |
6.b |
- |
7.a |
- |
7.b |
8.a |
- |
8.b |
- |
9.a |
- |
9.b |
- |
10.a |
- |
- |
10.b |
- |
11.a |
11.b |
12.a |
12.b |
13.a |
13.b |
14.a |
14.b |
15.a |
15.b |
16.a |
- |
16.b |
- |
17.a |
- |
17.b |
18.a |
- |
18.b |
- |
19.a |
- |
19.b |
- |
20.a |
- |
- |
20.b |
- |
- |
- |
21.a |
- |
- |
- |
21.b |
- |
22.a |
- |
22.b |
- |
- |
- |
23.a |
23.b |
- |
- |
24.a |
- |
- |
24.b |
25.a |
- |
25.b |
P…… |
T…… |
C…… |
D…… |
A…… |
KARTA PRACY NR 1a (Załącznik 1 a)
Cykl zajęć dla uczniów gimnazjów specjalnych - „BĘDĘ DOROSŁY”
KLASA I
BLOK II - „ JAKI JESTEM?”
Zajęcia II - Temat: Poznaję siebie - temperament .
CZAS TRWANIA:
45 minut (czas zajęć powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów)
CEL OGÓLNY:
uświadomienie uczniom, że w wyborze zawodu należy brać pod uwagę cechy swojego temperamentu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
zrozumienie, co to jest temperament.
umiejętność określenia cech swojego temperamentu.
rozumienie wpływu temperamentu na działanie.
umiejętność oceny, jakie cechy temperamentu są atutami w konkretnych zawodach.
METODY PRACY
ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY:
indywidualna
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karta pracy z zapisanymi skrajnymi cechami temperamentu (załącznik 2)
WOLNY -----------------------------------SZYBKI
NIECIERPLIWY -------------------------CIERPLIWY
SKRYTY ----------------------------------OTWARTY
GADATLIWY ----------------------------MILCZEK
ołówki.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ II
l.p. |
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Aktywność ucznia |
1. |
Wprowadzenie do tematu „Poznaję siebie - mój temperament”. |
Nauczyciel: wprowadza do zajęć -pyta uczniów, jakimi cechami ludzie mogą różnić się?”; - wyjaśnia znaczenie słowa temperament, na przykład: „Temperament to zespół cech wewnętrznych, które wpływają na nasze zachowanie, sposób reagowania. Temperament jest wrodzony. Od cech temperamentu zależy, w jaki sposób będziemy wykonywać różne czynności w swoim życiu”. Nauczyciel podkreśla, że „nie ma dobrych i złych temperamentów”. |
Uczniowie: -Słuchają, zapoznając się z zagadnieniami przedstawionymi przez nauczyciela.
|
2. |
Rozwinięcie tematu - ćwiczenia. |
Nauczyciel: - przedstawia uczniom kartę pracy (zał. nr 2); - tłumaczy, w jaki sposób cechy temperamentu wpływają na nasze zachowania ,wyjaśnia wątpliwości uczniów. - przedstawia uczniom zawody - (zapisuje na tablicy), np. chirurg, strażak, policjant, psycholog, nauczyciel, detektyw, fryzjer, pracownik serwisu sprzątającego, ochroniarz, ogrodnik i wspólnie z uczniami - wskazuje te cechy temperamentu, które ułatwiają wykonywanie danego zawodu. |
Uczniowie: - wypełniają karty pracy według instrukcji. - przyporządkowują odpowiednie cechy temperamentu do siebie. - dobierają cechy temperamentu do konkretnego zawodu .
|
3. |
Zakończenie - podsumowanie zajęć. |
Nauczyciel: - podkreśla jeszcze raz, że „cechy temperamentu nie są dobre ani złe”; - wskazuje, że „warto mieć świadomość własnego temperamentu, aby wybierać formy aktywności odpowiednie do niego”; - zaznacza, że jeśli wybierzemy zawód nieodpowiedni do naszego temperamentu, będziemy odczuwać frustrację, zmęczenie i stres”. |
Uczniowie : -oddają nauczycielowi karty pracy, ewentualnie zadają pytania.
|
KARTA PRACY NR 2 (Załącznik nr 2)
JAKI JESTEM?
Cykl zajęć dla uczniów gimnazjów - „BĘDĘ DOROSŁY”
KLASA I
BLOK II - „ JAKI JESTEM?”
Zajęcia III - Temat: Poznaję siebie - moje mocne i słabe strony .
CZAS TRWANIA:
45 minut (czas zajęć powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów)
CEL OGÓLNY:
kształtowanie umiejętności właściwej samooceny.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
wskazywanie swoich mocnych i słabych stron.
rozpoznawanie u innych osób (kolegów) ich mocnych stron.
METODY PRACY:
ćwiczenia praktyczne
burza mózgów
FORMY PRACY:
indywidualna w warunkach grupy
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karta pracy (załącznik 3)
karta pracy „lista cech” (załącznik 4)
medale ( Nauczyciel przygotowuje przed zajęciami medale z napisami: np.: jesteś silny, jesteś szybki, jesteś spokojny, jesteś punktualny, jesteś mistrzem w zadawaniu pytań, dobrze grasz w piłkę, jesteś koleżeński, jesteś pracowity, ładnie prowadzisz zeszyty, jesteś aktywny itp. oraz kilka pustych, w które będzie mógł wpisać odpowiednie informacje zależnie od przebiegu zajęć. )
SCENARIUSZ ZAJĘĆ III
l.p. |
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Aktywność ucznia |
1. |
Wprowadzenie do tematu „ Poznaję siebie, moje mocne i słabe stron”.
|
Nauczyciel: - wprowadza do zajęć, mówi, czym są mocne i słabe strony, podaje przykłady. |
Uczniowie: - podają, jakie mogą być mocne i słabe strony ludzi.
|
2. |
Rozwinięcie tematu - ćwiczenia.
|
Nauczyciel: - rozdaje uczniom listę cech oraz karty pracy; - prosi uczniów o pocięcie listy i wklejenie etykiet z nazwami cech w odpowiednim polu karty pracy.; - podkreśla znaczenie umiejętności samooceny uczniów; - komentuje w sposób życzliwy pracę uczniów; - prosi o komentarz kolegów. |
Uczniowie: - wycinają elementy listy cech, - umieszczają je w odpowiednich miejscach kart pracy; - odczytują wyniki swojej pracy.
|
|
|
Nauczyciel: - prezentuje uczniom przygotowane medale; - odczytuje ich treść i prosi klasę o wytypowanie „zwycięzcy” - osoby której należy się medal; - dokłada starań, aby każdy uczeń otrzymał przynajmniej jeden medal. |
Uczniowie: -przyznają kolegom medale.
|
3. |
Zakończenie - podsumowanie zajęć |
Nauczyciel: -podsumowuje zajęcia; podkreśla, że „każdy ma mocne strony, które warto rozwijać, jest w czymś dobry”; -wskazuje także, że „nad słabymi stronami można pracować”. |
Uczniowie: -słuchają i ewentualnie zadają pytania.
|
KARTA PRACY NR 3 (załącznik 3)
MOJE MOCNE STRONY |
MOJE SŁABE STRONY |
|
|
KARTA PRACY NR 4 (załącznik 4)
Lista cech charakteru / osobowości:
Komunikatywność Stanowczość |
Odpowiedzialność Tolerancja |
Uczciwość Konsekwencja |
Punktualność Poczucie humoru |
Chęć pomagania innym Takt |
Wrażliwość Okazywanie szacunku innym |
Uważne słuchanie Wnikliwa obserwacja |
Szybka adaptacja Kreatywność |
Radzenie sobie w trudnych sytuacjach Cierpliwość |
Skuteczne przekonywanie Szybkie podejmowanie decyzji |
Dokładność i precyzja Szybkie działanie |
Spostrzegawczość Radzenie sobie ze stresem |
Skuteczne działanie Pracowitość |
Myślenie przyczynowo-skutkowe Logiczne wnioskowanie |
Przewidywanie ryzyka Otwartość |
Prawdomówność Dochowanie tajemnicy |
Posłuszeństwo Porządek i czystość |
Dokładne wykonywanie poleceń Łagodność |
Dociekliwość Wyobraźnia |
Wytrwałość Długa koncentracja uwagi |
Empatia Zdyscyplinowanie |
Obowiązkowość Odwaga |
Opiekuńczość Uprzejmość |
Uczynność Spokój i opanowanie |
Rzetelność Serdeczność |
Pewność siebie Przedsiębiorczość |
Staranność Śmiałość |
Zdecydowanie w podejmowaniu decyzji Czułość |
Troskliwość Lojalność |
Operatywność Praktyczność |
Dążenie do celu |
Materiały opracowane przez nauczycieli warszawskich szkół specjalnych.
SZYBKI
WOLNY
SKRYTY
OTWARTY
GADATLIWY
MILCZEK
CIERPLIWY
NIECIERPLIWY