Scenariusz zajęć dzieci 4- letnich
,,Wyprawa do ZOO”
TEMAT: ,,Wyprawa do ZOO”.
DATA REALIZACJI: 16.05.2014r.
GRUPA: 4-latki, ,,Misie”
PROWADZĄCA:
CELE GŁÓWNE :
- zapoznanie z nazwami i wyglądem wybranych zwierząt,
- rozwijanie procesów poznawczych: analizy i syntezy wzrokowej oraz wnioskowania,
- kształtowanie umiejętności skupiania uwagi,
CELE OPERACYJNE:
- uczy się dostrzegać cechy wspólne dla różnych przedmiotów,
- porządkuje przedmioty od najmniejszego do największego i odwrotnie,
- dostrzega różnice w wyglądzie zwierząt,
- przelicza elementy zbiorów,
- klasyfikuje przedmioty według określonej cechy,
- rozwija umiejętność skupiania uwagi,
- potrafi wypowiedzieć się na temat określony,
- słucha poleceń nauczyciela,
- zgłasza chęć odpowiedzi poprzez podniesienie ręki
METODY:
-Słowna- rozmowa, instrukcja i objaśnienia nauczyciela
-Oglądowa- ilustracja, pokaz, obserwacja;
-Czynna- zadań stawianych do wykonania.
FORMY ORGANIZACYJNE:
Zajęcia prowadzone z całą grupą oraz indywidualna praca dzieci
ŚRODKI DYDAKTYCZNA:
-płyty CD z nagraniem, magnetofon, puzzle zwierzątka, zwierzątka od najmniejszego do największego, mapa ZOO, makieta ZOO, plastelina, odznaki przyjaciela zwierząt, kolorowe kropki, minki, smutna/ wesoła.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Wstęp
1. Przywitanie wszystkich przybyłych gości. Zaproszenie na wycieczkę do ZOO, w celu zdobycia odznaki przyjaciela zwierząt.
2. Przedstawienie mapy ZOO.
II. Część główna
1. Zadanie Tygrysa Alexa- zabawa dydaktyczna ,,Jakie to zwierzę?”
Dzieci siedzą w kole przy dywanikach. Każdy ma przed sobą kopertę, w której jest rozsypanka ( zwierzę) . Zadaniem dzieci jest złożenie obrazka, nazwanie zwierzątka, podzielenie jego nazwy na sylaby oraz położenie tyle kropek ile jest sylab.
2. Zadanie Zebry Marty'ego- zabawa ZOO
Zadaniem dzieci i rodziców jest odpowiednie reagowanie na sygnały słowne.
3. Zadanie Pingwina Rico- porządkowanie od najmniejszego do największego
Zadaniem dzieci jest ułożenie sylwet zwierząt od najmniejszego do największego. Przeliczanie z użyciem liczebników porządkowych.
4. Zadanie Króla Juliana- ,,Małpa Filomena” zabawa ruchowa wg Klanzy
5. Zadanie Żyrafy Melmana- quiz prawda/ fałsz
Małpy nie lubią bananów. ( fałsz )
Młode kangury żyją w „torbie” znajdującej się na brzuchu mamy - kangurzycy. ( prawda )
Nietoperze śpią głową w dół. ( prawda )
Hipopotamy lubią wodę. ( prawda )
W ZOO można śmiecić i głośno zachowywać się. ( fałsz )
Nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO. ( prawda )
Słoń może swoją trąbą zrobić prysznic. ( prawda )
Żyrafy mają krótką szyję. ( fałsz )
Strusie znoszą największe jaja. ( prawda )
Tygrys tak naprawdę jest kotem. ( prawda )
6. Zadanie Hipopotamicy Glorii- masażyk relaksacyjny do treści wiersza ,,ZOO” B. Kołodziejskiej
Tutaj w zoo jest wesoło,
tutaj małpki skaczą w koło, skoki po okręgu
tutaj ciężko chodzą słonie, naciskanie płaskimi dłońmi
biegną zebry niczym konie, lekkie stukanie pięściami
żółwie wolno ścieżką człapią, przykładanie lekko płaskich dłoni
w wodzie złote rybki chlapią. muskanie wierzchem i wewnętrzną stroną dłoni
Szop pracz, takie czyste zwierzę, pocieranie dłońmi pleców
Ciągle sobie coś tam pierze.
Struś dostojnie w koło chodzi, kroczenie dwoma palcami
Śpieszyć mu się nie uchodzi.
A w najdalszej części zoo
dwa leniwce się gramolą, przesuwanie dłoni od zewnątrz do wewnątrz
wolno wchodząc na dwa drzewa, przesuwanie dłoni z góry na dół
gdzie się każdy z nich wygrzewa
I zapada w sen głęboki... położenie głowy na plecach masowanego dziecka
7. Rozdanie odznak przyjaciela zwierząt.
Odznaka przyklejona do lizaka.
8. Praca plastyczna. Lepienie zwierząt z plasteliny, umieszczanie swoich dzieł na makiecie ZOO.
Zakończenie.
1. Ocena zajęć. Ewaluacja.
Dzieci mają do wyboru dwie piłeczki z minami. Jeśli uważają, że zajęcie im się podobało, to wybierają piłeczkę z miną uśmiechniętą. A jeśli nie podobało, to piłkę z miną smutną.
Opracowała: