Scenariusz zajęcia otwartego z matematyki w grupie 4-latków MOTYLKI
w dniu 28.11.2012.
nauczyciel: Anna Bartosiewicz
Temat: Matematyki uczę się przez zabawę.
Cele ogólne:
Zapoznawanie rodziców ze sposobami nauczania stosowanymi w przedszkolu.
Rozwijanie u dzieci wiedzy matematycznej.
Cele szczegółowe:
Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci podstawowych figur geometrycznych, czyli: koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta.
Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci czterech podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego, niebieskiego i zielonego.
Przeliczanie od 1-go według kolejności, do zakresu dostępnego danemu dziecku.
Metody pracy: praktycznego działania, dotykowa, oglądowa, aktywizująca.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i zespołowa.
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Gimnastyka, worek na obuwie, mozaika geometryczna, orzechy, kasztany i żołędzie, sylweta wiewiórki, karta pracy z wizerunkiem wiewiórki.
Przebieg zajęcia:
Powitanie rodziców przez nauczyciela i dzieci.
W kręgu zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Gimnastyka”.
W kole kolejno wyjmowanie przez dzieci figur geometrycznych z woreczka, następnie nazywanie jaką figurę dziecko wyjęło.
Zabawa rozwijająca myślenie i spostrzegawczość – nauczyciel podnosi w górę jedną z figur i prosi by te dzieci, które mają taka samą, także podniosły ją do góry.
Zabawa ruchowa do piosenki „Magiczna liczba siedem” – utrwalanie znajomości schematu ciała i kolejności następowana po sobie cyfr: od 1 do 7.
Zabawa z szarfami rozwijająca szybkość oraz znajomość kolorów: dzieci biegają w rozsypce, na sygnał nauczyciela ustawiają się w koło; nauczyciel sprawdza, która drużyna ustawiła się jako pierwsza.
Następnie nauczyciel gromadzi dzieci w kole, na środku rozsypuje kolorowe figury geometryczne i prosi dzieci, by odszukały dowolna figurę ale w kolorze pasującym do koloru szarfy, jaką dziecko ma na sobie.
Przeliczanie przez chętne dzieci orzechów, poprzedzone opowiadaniem nauczyciela o wiewiórce, która szykowała zapasy na zimę:
„ Wiewiórka Basia szykowała zapasy na zimę. Zgromadziła kilka orzechów. Żeby sprawdzić czy wystarczy jej orzechów na zimę. Liczyła je tak:
1, 2, 5, 7….,
Pomyliła się więc spróbowała od nowa: 1, 4, 6, 7….,
Znów nie policzyła dobrze, może teraz wiewiórce się uda zliczyć dobrze: 1, 2, 3, 4, 7….,
Oj, nasza wiewiórka ma kłopoty z liczeniem,; może któreś dziecko pomoże jej dobrze policzyć orzechy?
Teraz proszę was abyście, na przygotowanych dla was obrazkach obok wiewiórki narysowali tyle orzechów ile macie lat. Poproście o pomoc rodziców.
Zakończenie zajęcia, podziękowanie dzieciom i rodzicom, pożegnanie.