Temat: „W wielkanocnej krainie” -scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5-letnich.
Cele:
-poznaje tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych;
-uczy się prawidłowo budować zdania i posługiwać się w mowie wiązanej;
-potrafi współpracować z innymi dziećmi i rodzicami;
-doskonali umiejętność posługiwania się przyborem podczas rysowania, malowania, wycinania;
-potrafi łączyć różne elementy w całość za pomocą różnych technik;
-uczy się planować i organizować pracę z zachowaniem ładu i porządku;
-doskonali umiejętność składania obrazka w jedną całość;
-uczy się czytać globalnie wyrazy;
Metody:
-podające: objaśnienie, pokaz;
-poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;
-aktywizujące: zagadki, zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne;
-praktycznego działania: metoda zadań;
Formy:
-indywidualna;
-zbiorowa;
-zespołowa;
Środki dydaktyczne: koszyk wielkanocny, pisanki kraszanki, wydmuszki, jajka, wędlina, chleb, sól, pieprz, barwinek, serwetka, baranek, kurczak, zając, papierowe pisanki z napisem Wielkanoc, papierowe kurczaki z napisem baranek, makaron, klej, bibuła, papier kolorowy;
PRZEBIEG:
1. „Szukamy jajek” - rebus literowy.
W sali ukryte są wycięte z papieru kolorowe jajka. Zadaniem dzieci jest odnajdowanie jajek ukrytych w sali i przyczepienie do tablicy na której są już jajka tej samej wielkości i koloru.
Na jajkach są litery, które utworzą napis „WIELKANOC”
-Dzisiejsze zajęcia będą pełne niespodzianek. Zabiorę was dzisiaj do niezwykłej krainy
o nazwie „Wielkanocna kraina.” Trwają w niej przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy.
2.Zabawa „Mój koszyczek wielkanocny”
Nauczyciel stawia na środku koszyk w którym są rzeczy związane ze Świętami Wielkanocnymi (palma, pisanka, barwinek, kurczaczek, zajączek, serwetka, sól, pieprz itd......) oraz piłka, klocek, lalka, miś...koperta.
-Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest święcenie potraw, w Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła w którym znajdują się różne rzeczy. Ale czy wszystko to powinno być w wielkanocnym koszyku? Pomóżcie mi
-Jest tu jeszcze koperta co w niej jest?
W kopercie jest krótka rymowanka i kurczaki na których są literki ułożone od najmniejszego do największego dadzą hasło: „baranek”.
- „Kurczaki miały stać gęsiego, od najmniejszego do największego.
Gdyby tak grzecznie stały, to co by wtedy napisały?”
-Brakuje nam jeszcze baranka do koszyka. Ciekawe gdzie on się ukrył?
3.Recytowanie wiersza przez dzieci pt. „Wielkanoc”
4.Zabawa ruchowa „Wesołe powitanie”
Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się różnymi częściami ciała, np. kolanami łokciami, dłońmi itd.
5.Zabawa „Jajeczko”
W kole siedzą rodzice wraz z dziećmi. Zabawa polega na tym iż osoba trzymająca jajeczko mówi: „To jest jajeczko, ja mam na imię Marta, jajeczko daję Tobie” i tak po kolei aż jajeczko zatoczy krąg.
6.Zabawa „Nie stłucz jajek”
W kole podawana jest miseczka z dwoma jajkami. Trzeba ją tak podawać aby nie zbić jajek
w misce
7. Zabawa „Wielkanocne jajko”
Dzieci wraz z rodzicami są w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole.
8.Zabawa „Pytania do wybrania”
Pytania schowane są w kolorowym pudełku.(Pudełko jest podzielone na dwie części)
Dziecko losuje rodzicowi kolorową pisankę na której jest pytanie i trzy odpowiedzi. Rodzic czyta i ma na zadane pytanie odpowiedzieć.
-Niedawno był u nas gość (listonosz) zostawił mi paczkę. Jak myślicie co może być w niej?
9.Zabawa „Ułóż puzzle”
Puzzle schowane są w pudełku, żeby można było otworzyć pudełko dzieci muszą zaśpiewać piosenkę pt. „Czary mary”.
W pudełku ukryte są koperty z pociętymi kartkami świątecznymi.
10.Zabawa „Dokończ zdanie”
„Wielkanoc jest radosna, ponieważ....”
lub
„Lubię Wielkanoc, bo...”
11.Wykonywanie wraz z rodzicami pisanek, kraszanek, palemek, koszyków, itd.
WIELKANOC
CELE OGÓLNE:
wzbogacanie wiadomości o staropolskich zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z Wielka- nocą
budzenie potrzeby wiedzy o kulturze regionalnej i narodowej
wzbogacanie słownika dzieci o następujące pojęcia: palma, pisanka, kraszanka, święconka, bazie, zajączek kurczątko, jajko, owiesek, rzeżucha, baba, mazurek
rozwijanie wyobraźni twórczej, pomysłowości oraz umiejętności wyrażania ich w rożnych formach ekspresji
bogacenie przeżyć estetycznych
wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzina
CELE OPERACYJNE:
Dziecko-
zna-zwyczaje i tradycje wielkanocne
rozumie znaczenie nowopoznanych wyrazów
wykazuje sie wyobraźnią i inwencją twórczą
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Krótka rozmowa wprowadzająca na temat zbliżających sie Świąt Wielkanocnych.
Wysłuchanie wiersza Ryszarda Przymusa pt.: "A to juz Wielkanoc..."A to juz Wielkanoc...
Przedświąteczna cisza,
radosna nadzieja
wszystkich z sobą zbliża.
Odwiedzimy groby
w kościołach.
A rano
zabiją nam serca
i dzwony...- WIELKANOC !Rozmawiamy na temat treści wiersza, odczytujemy wyraz :WIELKANOC i zastanawiamy się dlaczego Święta Wielkanocne nazywają się WIELKANOCĄ.
Zaproszenie do wysłuchania opowiadania pt.: "Cukrowy baranek czeka" ks. Jana Twardowskiego. KRÓTKA A WIELKA
Każde dziecko wie, że święto Bożego Narodzenia to święto urodzin Pana Jezusa, ale dlaczego Święta Wielkanocne nazywają się Wielkanocą? Przecież Wielkanoc obchodzimy na wiosnę, w marcu albo w kwietniu, a wtedy noce nie są wielkie, ani długie, tylko małe i krótkie. Zimą, kiedy dzieci odrabiają lekcje, to juz o 4 po południu trzeba zapalać lampę na stole i pod sufitem. Kiedy się budzą o 7 rano- w pokoju i na dworze jest ciemno. Taka długa noc. Tymczasem na wiosnę o 4 po południu jest juz widno, a o 7 rano słońce staje w oknie i uśmiecha się.
- Jaka krótka noc?
Dlaczego wiosenne Święta Wielkanocne nazywają się Wielką Nocą- skoro właśnie wtedy noce są krótkie?
Wielkanocne święta nazywamy Wielką Nocą na pamiątkę najwspanialszej Nocy, w czasie której Pan Jezus wstał z grobu, chociaż był przywalony kamieniem.
Wielka Noc - to inaczej Noc Niezwykła, Najsławniejsza, Jedyna, ta, o jakiej się stale pamięta , zawsze się nią cieszymy, z radości uśmiechamy się do baranka i zajadamy kolorowe, wesołe jajka święcone.
A co zrobić ze skorupkami poświęconych na Wielkanoc jajek ? Jedni tłuczą je w moździerzach na proch i dosypują jako lekarstwo do zupy. Inni , utarty z nich proch wrzucają do doniczek z kwiatami, żeby były piękniejsze, ale najlepiej poświęcać jajka juz obrane?
Odpowiadamy na zadane wcześniej pytanie: "Dlaczego Święta Wielkanocne nazywają się WIELKANOCĄ ?"i wypowiadamy się na temat zdobytych wiadomości z użyciem odpowiedniego słownictwa.
"Koszyk ze święconką" -nazywamy i wkładamy do koszyka rzeczy, które święci się w kościele w przeddzień Wielkanocy:
biała serwetka-by przypominała o poranku Zmartwychwstania o wschodzie słońca
coś zielonego(owiesek ,rzeżucha)-bo to przecież wiosna, cała przyroda budzi się do życia po zimie, wszędzie kiełkuje nowe życie
jajka-w Wielkanoc chrześcijanie czczą Chrystusa żyjącego, tego dnia ofiarujemy sobie wzajemnie jajka - symbol życia
chleb-bo to najważniejsze pożywienie człowieka
baranek wielkanocny - ponieważ Pana Jezusa nazywamy Barankiem Bożym
odrobina soli-bo Jezus nakazał nam być solą ziemi , to znaczy nadawać smak życiu: taką solą może być nasza radość, praca, trud, miłość....
babka wielkanocna, wędlina-by prosić Boga o to, żeby nigdy nie zabrakło nam pożywienia, a najlepiej, żeby zawsze było coś smacznego !
palma-by uchroniła nas od nieszczęść i chorób
Ruchowa interpretacja melodii :"Taniec kurcząt w skorupkach: M.Musorgskiego.
"Zagadki wielkanocne" -rozwiązujemy zagadki i zawieszamy na tablicy odpowiednie obrazki-Kolorowe jajka,
barwne malowanki.
Nie ma na nich wzorków,
bo to są....(pisanki)
Jestem żółty, mały, puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy juz wiecie kto ja jestem? (kurczaczek)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny ...(mazurek)
W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaż słońce świeci,
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ? (lany poniedziałek)
Juz białą serwetę ścielę
zieleń się owsie, zieleń.
Rośnij wysoko, nie zwlekaj,
bo cukrowy ktoś juz czeka.
Kto ? (baranek)
Zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce: "Pieczemy świąteczne ciasto"
-naśladujemy ruchy pokazywane przez nauczyciela :
ucieranie pałką masła
wbijanie jajek
przesiewanie mąki
ugniatanie ciasta
wałkowanie
dekorowanie bitą śmietaną
Przygotowujemy świąteczne niespodzianki dla rodziców-według własnych pomysłów wykonujemy pisanki:
wycinamy wzory z folii samoprzylepnej
oklejamy kolorową włóczką
naklejamy kolorowe bibułkowe kuleczki
malujemy kolorowymi farbami i oklejamy wzorkami z plasteliny
wycinamy wzorki z materiałów
Ozdobione jajka wkładamy do koszyczków wykonanych metodą orgiami.
Śpiewamy piosenkę: "Pisanki"(sł. Krystyna Rózecka, muz. Franciszka Leszczyńska).
Na stole pisanki
pięknie malowane.
Wśród zieleni trawy
cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny..
Wielkanoc - i wielkie
spotkanie rodziny.
JAJKA - to symbol sił, odradzającej się na wiosnę przyrody.
Jak nazywają się święta, które są symbolem zmartwychwstania Jezusa?
a. Święta Wielkanocne
b. Święta Bożego Narodzenia
c. Boże Ciało
W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?
a. w poniedziałek
b. w sobotę
c. w środę
Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?
a. baranek
b. chleb
c. karp
Jak nazywają się malowane jajka?
a. kraszanki
b. malowanki
c. pisanki
B) Rysowanie na kartonie kurczaczka.
C) Kolorowanie tych przedmiotów na kartach pracy, które nie pasują do Świąt Wielkanocnych.
D)„Zgaduj - zgadula” cd.
Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?
a. zupa grzybowa,karp,
b. jajka, babka
c. jabłka, ser
Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?
a. bazie kiciaczki
b. bazie kotki
c. bazie krówki
Jak nazywają się wydrapywane jajka?
a. pisanki
b. wydrapywanki
c. kraszanki
Jak nazywa się dzień kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?
a. wtorek palmowy
b. niedziela palmowa
c. sobota palmowa