SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROGRAMOWYCH
W GRUPIE STARSZAKÓW
temat: W zimowej krainie dźwięków.
cel ogólny: - kształtowanie spostrzegawczości słuchowej
-zapoznanie z instrumentami muzycznymi
cele operacyjne:
dziecko:
odgaduje nazwy przedmiotów, których dźwięki usłyszało
proponuje inne przedmioty, z których można wydobyć dźwięki
zna nazwy prezentowanych przedszkolnych instrumentów perkusyjnych
wydobywa dźwięk z wybranych instrumentów
rozwiązuje zagadki tekstowe związane z instrumentami
wykonuje ilustrację muzyczną do opowiadania
tworzy akompaniament do utworu G.F. Haendla „Country dance”
współpracuje w zespole
metody: czynna, słowna
pomoce: instrumentarium Orffa, magnetofon, przedmioty wydające dźwięki (klucze, gazeta, gwizdek, szklanka, itp.), obrazki przedstawiające instrumenty, płyty z utworami: G. F. Haendel „Country dance”, zagadki w: J. Laskowska „Co do czego mój kolego? Zbiór zagadek dla dzieci”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa „Witam wszystkich, którzy...” - dz. reagują określonym ruchem na cechy odnalezione u siebie.
2.Rozmowa nt. instrumentów - jakie dz. znają instrumenty, czy grają na czymś. Dz. odnajdują ilustracje z wymienianymi instrumentami.
3. KONKURS MUZYCZNY:
Dz. zostają podzielone na trzy grupy (losują jeden z trzech rodzajów instrumentów).Wybierają kapitana, który po naradzie z grupą udziela odpowiedzi na zagadki.
Zagadki słuchowe:
N. ukryta za parawanem wydobywa dźwięk z różnych przedmiotów (klucze, gwizdek, szklanka, gazeta, itp. oraz wykorzystuje dźwiękogesty do wydobycia dźwięków. Dz. odgadują , w jaki sposób został wydobyty dźwięk.
N. ukryta za parawanem wydobywa dźwięk z różnych przedszkolnych instrumentów perkusyjnych. Dz. odgadują, o jaki instrument chodzi.
N. prezentuje kasetę z nagraniem gry na instrumentach. Dz. odgadują nazwy instrumentów.
Zagadki tekstowe:
N. czyta zagadki zw. z instrumentami lub terminami muzycznymi. Dz. podają odpowiedzi.
Podsumowanie konkursu - podliczenie pktów, rozdanie dzieciom nagród.
4.Zabawa ruchowa do piosenki „Granie i śpiewanie”.
I. Uszy, oczy, ręce dwie
buzia nie zamyka się
Pan Bóg ci to wszystko dał,
żebyś śpiewał mu i grał.
Ref: Bo granie i śpiewanie to twoje zdanie /2x
II. Na gitarze i na flecie,
i na rogu jeśli chcecie
graj i śpiewaj z nami bracie,
w lesie, szkole no i w chacie.
Dz. wykonują ilustrację ruchową do piosenki.
5.Instrumentalizacja opowiadania „Wyjazd na ferie zimowe”.
Dz. otrzymują instrumenty, próbują wydobyć z nich dźwięki. Następnie słuchają opowiadania i dobierają dźwięki instrumentów do odgłosów z opowiadania.
Treść opowiadania:
Zbliżają się ferie zimowe i na pewno część z was wyjedzie na wypoczynek. A w jaki sposób można podróżować? (propozycje dzieci).Tak, a my wybierzemy się na ferie pociągiem. Przychodzimy na dworzec kolejowy, na którym jest wielu ludzi chcących wyjechać. Pokażcie mi, wrzawę na dworcu. Wsiadamy do pociągu, a pan zawiadowca stacji daje sygnał do odjazdu . Który instrument ma dźwięk podobny do gwizdka pana zawiadowcy? Pociąg rusza (dźwięki cdef na dzwonkach). Jedzie coraz szybciej... Nagle zaczął padać drobny śnieżek. Kto przedstawi śnieg? Ale pada coraz mocniej i mocniej... Wieje wiatr (szszsz). Pociąg przejeżdża przez tunel (pokażcie) i zatrzymuje się na stacji - słyszymy pisk hamulców. Znowu zrobiło się bardzo głośno, bo jesteśmy na stacji - możemy wysiadać!
Dz. odkładają instrumenty na wskazane miejsce.
Przedszkolna orkiestra:
Dz. wykonują umówione gesty do utworu „Country dance”, a następnie N. „zaczarowuje” dzieci: „abrakadabra abrakadą i wszystkie starszaki orkiestrą są!” Dz.zabierają instrumenty i podzielone na grupy wykonują akompaniament do utworu.
Zakończenie zajęć.
Dz. wymieniają nazwy instrumentów, które dzisiaj towarzyszyły im w zajęciach.