SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
DLA TRZYLATKÓW
Temat zajęcia: „Zimowe zabawy"
Cel ogólny:
Tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach. (P.P. I /4)
Wspieranie samodzielnych działań dziecka. (P.P. II/1)
Identyfikowanie i nazywanie różnych stanów emocjonalnych.(P.P.III/3)
Cele szczegółowe:
Odbieranie i rozumienie treści przekazywanych przez niewerbalne środki wyrazu: ruch ciała, mimikę.
Rozwiązywanie prostych zagadek o bliskich i znanych przedmiotach znajdujących się w zasięgu wzroku.
Słuchanie krótkich utworów literackich o treściach bliskich dzieciom przekazywanych przez nauczyciela.
Wykonywanie krótkich ćwiczeń oddechowych.
Wykonywanie prostych prac plastycznych - poprawne trzymanie kredki.
Doskonalenie umiejętności słownego komunikowania się z otoczeniem.
Ilustrowanie prostych piosenek ruchem i udział w zabawach ze śpiewem.
Inspiracje ruchowe - wyrażanie ruchami i gestem zjawisk w przyrodzie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
uważnie słucha recytacji nauczyciela
swobodnie wypowiada się na określony temat
potrafi podać rozwiązanie zagadki słownej
uzupełni rysunek o brakujące szczegóły
przedstawi za pomocą ruchu treść piosenki
nabywa umiejętność prawidłowego gospodarowania oddechem
rozpoznaje i nazywa różne stany emocjonalne (radość, smutek, złość, zdziwienie)
odczuwa radość ze wspólnej zabawy z rodzicem
Rodzic:
gromadzi informacje na temat rozwoju własnego dziecka (wiedza, umiejętności, funkcjonowanie podczas zajęć)
aktywnie uczestniczy w zabawach z dzieckiem
Środki dydaktyczne:
ilustracja do wiersza (chmurka, płatki śniegu), wata, zagadki słowne, obrazki przedstawiające rozwiązania zagadek, instrumenty muzyczne, tablica, kreda, kartki papieru, kredki, dywaniki, kaseta z utworem Griega „W grocie Króla Gór”, karty pracy - bałwankowe minki, kleje, rekwizyty do zabawy ze śpiewem(kapelusze, korale)
Przebieg zajęcia:
„Stań ze mną w koło” - piosenka powitalna
„Chmurka biała” -słuchanie wiersza, szukanie odpowiedzi na pytanie:
- Jak wygląda śnieg?
„Śniegowe płatki” - ćwiczenia oddechowe
„Zimowe zgadywanie” - rozwiązywanie zagadek słownych
„Zima, zima” - zabawa przy piosence
„Bałwanek” - uzupełnianie rysunku wykonanego przez rodzica o brakujące szczegóły
„Ulepimy bałwana” - zabawy dramowe w parach: rodzic - dziecko
„Taniec bałwanów” - improwizacja ruchowa do utworu muzyki klasycznej
„Bałwankowe minki” - dobieranie obrazków do odczytywanych przez rodzica wyrazów
„Bałwankowa rodzina” - zabawa ze śpiewem w kole
2