Opracowanie:
Dorota Cichecka, Gr. V, ZEWiWP - studia podyplomowe
CAŁODNIOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Grupa wiekowa: 5latki
Temat blokowy: Zabawy zimowe
Temat dnia: Wesołe zabawy na śniegu
Cel ogólny:
Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie
Rozwijanie aktywności poznawczej, ruchowej i werbalnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi nazwać aktualną porę roku: zima
zna charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu
uważnie słucha nauczyciela
słucha z uwagą wypowiedzi kolegów
swobodnie wypowiada się na określony temat
zna zabawy i sporty zimowe
zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
potrafi podać rozwiązanie zagadki słownej
bierze aktywny udział w zabawach
koncentruje się na wykonywanych zadaniach
zgodnie współdziała w grupie
rozwija sprawności manualne
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Cel wychowawczy:
Wdrażanie zasad bezpiecznego zachowania się w czasie zabaw zimowych
Metody:
Rozmowa
Pokaz
Ćwiczenia praktyczne
Zabawy ruchowe
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa
Binarna
Środki dydaktyczne:
Zestaw ćwiczeń porannych - LIX (K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”
str. 183); Zgadywanki (M. Jach „Rok w przedszkolu”); Wiersz Hanny Ożogowskiej
"Na lodzie"; piosenka „Zabawa na śniegu” (U. Smoczyńska - Nachtman „Kalendarz muzyczny w przedszkolu, str 74); Zabawa plastyczna „Kolorowa Zima” (A. Misiurska „Kalendarz plastyczny w przedszkolu” str. 64); obrazki przedstawiające sporty zimowe; tamburyn; farby; blok rysunkowy; marchewka; miotła; garnek; węgiel, sanki.
Przebieg zajęć:
6.00 - 7.30
Schodzenie się dzieci.
Kontakty indywidualne z rodzicami.
Zabawy dowolne dzieci w kącikach tematycznych (kącik dla lalek - zabawa w dom;
kącik samochodowy - zabawa autkami; kącik kuchenny - zabawa w kucharza;
kącik konstrukcyjny - zabawa klockami, kącik zdrowotny - zabawa w szpital).
7.30 - 7.40
Porządkowanie sali wg poznanych i umownych zasad.
Przygotowanie do ćwiczeń porannych.
7.40 - 7.55
Ćwiczenia poranne - zestaw LIX (K. Wlaźnik, „Wychowanie…”):
Zabawa orientacyjno - porządkowa: Wiatr i śnieżynki - Gdy wiatr wieje (nauczyciela potrząsa tamburynem), śnieżynki wirują (dzieci biegają. Gdy wiatr przestaje wiać (tamburyn cichnie), śnieżynki spadają na ziemię (dzieci wykonują przysiad podparty)
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Śnieg pada - Dzieci podnoszą ręce w górę i opuszczają w dół, obracając się dookoła i przysiadają.
Ćwiczenie tułowia - skłony w przód: Toczymy bryłę śnieżną - Chód z niskim skłonem tułowia w dół i zamachem ramion - naśladujących toczenie kul.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: Lepimy bałwanka - Skłon w dół, naśladowanie obejmowania brył śniegowych i ustawiania jednej na drugiej. Wspięcie, rysowanie bałwankowi oczu, nosa, ust.
Ćwiczenie tułowia - skręty: Celowanie śnieżkami do bałwanka - Rozkrok, skłon w dół, naśladowanie lepienia śnieżek i rzutu przed siebie lewą i prawą ręka na zmianę.
Ćwiczenie ożywiające: Taniec wokół bałwanka - Dzieci wiążą koło i posuwają się podskokami zmiennymi odbijając się raz prawą, raz lewą noga.
Marsz parami - nauczycielka śpiewa piosenkę.
7.55 - 8.05
Przygotowanie do śniadania - zabiegi higieniczne, siadanie do stolików.
8.05 - 8.25
Śniadanie - dziecko uczy się i opanowuje umiejętności kulturalnego jedzenia.
8.25 - 8.35
Zabiegi higieniczne po śniadaniu. Przygotowanie do zajęć.
8.35 - 9.00
Zajęcia dydaktyczne pod kierunkiem nauczyciela.
Odgadywanie zagadek o zimie.
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna! (Zima)
Co za białe piórka
sypie zimą chmurka? (Śnieg)
Pod górkę je wciągamy
Potem na nich zjeżdżamy? (Sanki)
Jak nazwiesz to miejsce
Gdzie jest bardzo ślisko
Jeździsz na łyżwach
Bo to… (Lodowisko)
Uważne słuchanie wiersza "Na lodzie" Hanny Ożogowskiej
Pojadę ja na łyżewkach
po lodzie.
Choć nabiję sobie guza,
nie szkodzi.
Lód jest śliski, łyżwy ostre
jak noże.
Gdy upadnę, ktoś mi powstać
pomoże."
Rozmowa na temat wiersza, obrazków przedstawiających sporty zimowe oraz na temat zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych.
Jaką porę roku teraz mamy i po czym można to poznać?
Który obrazek pasuje do treści wiersza?
Co robią dzieci na pozostałych obrazkach?
Jakie dyscypliny sportowe wiążą się z tymi zabawami?
Jakie przeżycia towarzyszą dzieciom podczas zabaw zimowych?
Na co należy uważać podczas zjeżdżania na nartach?
Na co należy uważać podczas zjeżdżania na sankach?
Na co należy uważać podczas jazdy na łyżwach?
Gdzie nie należy się bawić?
Zabawa ruchowa „Jazda na nartach” (dzieci stają na kartkach papieru i imitują sposób poruszania się na nartach), oraz „Skoki przez zamarznięte kałuże” (skoki przez rozłożone na dywanie kartki - przejście na drugą stronę dywanu).
9.00 - 9.10
Czynności samoobsługowe związane z wyjściem na podwórko - ubieranie się.
9.10 - 10.25
Zajęcia na podwórku.
Spacer - obserwacja przyrody zimą.
Zabawy i zajęcia ruchowe w ogrodzie:
„Berek - stójka” Dzieci stoją w rozsypce. Jedno dziecko wyznaczone na berka lepi kule średniej wielkości. Dzieci uciekają od berka, ale na hasło: „Stój!” zatrzymują się
w miejscu. Wtedy berek celuje kulką w nogi najbliżej stojącego dziecka.
Kogo kula dotknie, ten staje się berkiem. Szybko lepi kulę i zabawa trwa dalej.
„Torowanie ścieżki na śniegu” - dzieci idą za nauczycielem, jego śladem, zataczając duże koło.(Prowadzący idzie małymi kroczkami). Każde dziecko stąpa po jej śladach, starają się stawiać nogi z góry, aby nie zatrzeć śladów.
„Taniec śnieżynek” - dzieci biegają w różnych kierunkach na wyznaczonym terenie.
Na hasło „śnieżynka” zatrzymują się w bezruchu.
„Kto dalej rzuci?” - dzieci stoją w rozsypce i lepią po cztery śnieżki, po czym ustawiają się na linii wyznaczonej chorągiewkami i wykonują rzuty - dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką. Nauczycielka obserwuje zabawę i wyróżnia dzieci, których rzuty były najdłuższe.
„Lepimy bałwana” - podział dzieci na dwa zespoły (chłopcy i dziewczynki).
Każdy zespół lepi ze śniegu bałwana wykorzystując: węgiel, marchewki, miotły, garnek.
10.25 - 10.40
Powrót do przedszkola. Czynności samoobsługowe związane z przebieraniem się.
10.40 - 11.10
Zabawy dowolne dzieci w kącikach tematycznych (kącik dla lalek - zabawa lalkami; kącik samochodowy - zabawa autkami; kącik konstrukcyjny - zabawa klockami; kącik kuchenny - zabawa w restauracje; kącik plastyczny - malowanie kredkami, flamastrami i farbami).
11.10 - 11.20
Porządkowanie Sali. Przygotowanie do obiadu - mycie rąk i siadanie do stolików.
11.20 - 12.50
Obiad - praca nad prawidłowym posługiwaniem się sztućcami. Dbanie o utrzymanie czystości przy stolikach.
12.50 - 12.00
Czynności samoobsługowe po obiedzie związane z zabiegami higienicznymi.
Przygotowanie do zajęć dydaktycznych.
12.00 - 12.25
Zajęcia dydaktyczne pod kierunkiem nauczyciela
Wysłuchanie piosenki „Zabawa na śniegu” oraz krótka rozmowa na temat jej treści.
„Śnieg otulił zmienię całą,
nadszedł wreszcie zimy czas.
Wszędzie biało! Wszędzie biało!
Wiele uciech czeka nas!
Śnieżna góra na nas czeka,
dwa zakręty, ostry zjazd!
Kto na sanki niech nie zwleka!
Najtrudniejszy pierwszy raz!
Lekko każdy z nas pomyka
i po lodzie sunie w dal.
Na ślizgawce gra muzyka
dzisiaj bal, zimowy bal!”
Zabawa plastyczna „Kolorowa Zima”
Dzieci otrzymują białe kartony z bloku, różnokolorowe plakatówki i akwarele, pędzelki,
tacki do mieszania kolorów. Dzieci malują prace plastyczne o tematyce „Kolorowa Zima”
do tekstu wysłuchanej piosenki „Zabawa na śniegu”.
12.25 - 12.35
Przygotowanie do leżakowania - przebieranie się w piżamy, rozkładanie leżaczków.
12.35 - 13.35
Leżakowanie
13.35 - 13.45
Czynności samoobsługowe po leżakowaniu - przebieranie się oraz przygotowanie do podwieczorku.
13.45 - 14.00
Podwieczorek - utrzymanie porządku przy stolikach.
14.00 - 14.10
Czynności samoobsługowe po podwieczorku. Przygotowanie do wyjścia na ogród.
14.10 - 15.15
Zabawa „Defilada bałwanków” - Dzieci w parach lepią mini bałwanki, ustawiają je na saneczkach i paradują przed „trybuną sędziowską”, uważając by bałwanek nie spadł z sanek.
Razem z bałwankami dzieci udają się na miejsce zjazdów na saneczkach. Ustawiają bałwanki
w widocznym miejscu i zaczynają zabawę.
Zajęcia dowolne na ogrodzie.
Zjazdy na sankach z górki.
15.15 - 15.25
Powrót do przedszkola. Czynności samoobsługowe związane z rozbieraniem się.
15.25 - 16.00
Zabawy i zajęcia dowolne dzieci w kącikach tematycznych (kącik dla lalek - zabawa lalkami; kącik samochodowy - zabawa autkami; kącik konstrukcyjny - zabawa klockami;
kącik plastyczny - rysowanie kredkami; kącik zdrowotny - zabawa w lekarza)
Rozchodzenie się dzieci.
Literatura:
Małgorzata Jach „Rok w przedszkolu. Scenariusze w oparciu o system ks. Jana Bosko”,
Warszawa 1997;
„Przewodnik metodyczny do pracy z dziećmi pięcioletnimi z wykorzystaniem książki Moje 5 lat” część 3 styczeń - luty, MAC Edukacja, Kielce 2002;
Urszula Smoczyńska - Nachtman „Kalendarz muzyczny w przedszkolu”,
Warszawa 1988;
Anna Misurska „Kalendarz plastyczny w przedszkolu” 1992, Warszawa 1993;
Tadeusz Łobożewicz „Wycieczki szkolne w klasach I - III szkoły podstawowej”, Warszawa 1989;
http://www.przedszkole-lyon.com/index.php/Nauczanie-przedszkolne/Wiersze-i-zabawy-slowne/Wiersze-o-zimie.html;
http://literka.pl/article/show/id/25235