KONSPEKT
Informacje wstępne:
Prowadząca:
Data: 15.02. 2006.
Dzieci : cała grupa dzieci w wieku 3-6 lat
Tematyka:
Temat kompleksowy: Zima mroźna, biała i wspaniała.
Temat dnia: Zima w wierszu i piosence.
Temat zajęcia: Zimowe zabawy muzyczne.
Cele:
poznawczy:
rozwijanie odczuć zmysłowych,
poznanie różnych sposobów inscenizacji ruchowej i instrumentalnej do muzyki,
psychomotoryczny:
kształtowanie umiejętności plastycznych
doskonalenie samodzielności podczas wykonywania zadań
kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
rozwijanie aktywności i współpracy w grupie
rozwijanie sprawności i ekspresji ruchowej, koordynacji ruchu, równowagi, poczucia rytmu
działalność muzyczna- grupowe śpiewanie i muzykowanie, wyrażanie muzyki słowem i ruchem
kształtowanie umiejętności plastycznych
pobudzanie i rozwijanie myślenia, wyobraźni poprzez tworzenie obrazów w umyśle inspirowanych przez muzykę
wychowawczy:
cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej wypowiedzi, działania
utrwalenie uprzejmości wobec siebie,
umiejętności dzielenia się z innymi
Metody:
metody czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
metody słowne: objaśnienia i instrukcje, pogadanka,
metody oglądowe: pokaz, uprzystępnianie sztuki
Środki dydaktyczne: płyta CD”Już w szkole” z piosenką „Gwiazdeczki” i utworami muzycznymi ”Sanna”Mozarta, „Zima”Vivaldiego, symbole gwiazdek, śnieżynek i księżyca, kartki, kleje, białe confetti,wata, instrumenty muzyczne
Przebieg zajęć
Część zajęcia |
Sytuacja edukacyjna |
Cele |
Uwagi |
1.Śpiewanie piosenki. |
1.Dzieci siedząc w kole śpiewają piosenkę „Gwiazdeczki” jednocześnie pokazując ruchem rąk jej treść. |
P2U5E2 |
|
2.Zabawa ilustracyjna do piosenki. |
1.Nauczyciel dzieli dzieci na 2 grupy-śnieżynki i gwiazdeczki, jedno dziecko jest księżycem. 2.Na słowa pierwszej zwrotki piosenki „Gwiazdeczki” tańczą gwiazdeczki, a potem kucają, na 2 zwrotce tańczą śnieżynki, a na trzeciej księżyc. Na ostatniej zwrotce wszyscy łapią się za ręce i tańczą w kole korkiem poleczki |
|
każde z dzieci otrzymuje na szyję symbol grupy do której należy
na słowa refrenu: la, la ,... wstają wszystkie dzieci i obracają się i znowu kucają |
3.Ćwiczenia rytmiczne. |
1.Nauczyciel recytuje rytmiczne rymowanki, dzieci powtarzają razem z nim, a potem wyklaskują i wytupują ich rytm. 2.Na koniec każde z dzieci wybiera sobie dowolny instrument, na którym wygrywa ponownie rytm rymowanek. |
|
Rymowanki: Z górki na pazurki. Anka gna jak strzała narta poleciała ale noga cała. (4 ćwierćnuty i 2 półnuty)
Gdy na sankach jechał z rana wjechał prosto na bałwana.(4 ćwierćnuty) |
4.Wspólne muzykowanie do utworu „Sanna”. |
1Dzieci słuchają utworu Mozarta „Sanna”. 2.Pogadanka na temat instrumentów jakie występowały w utworze i tego, co one przedstawiały. 3.Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy, każda dostaję inne instrumenty: dzwoneczki i marakasy, trójkąty, pudełka akustyczne i bembenki. Każda grupa kolejno przez chwilę demonstruje dźwięk swoich instrumentów, a pozostałe się przysłuchują. 4.Nauczyciel puszcza ponownie utwór i prosi każdą grupę dzieci, aby wstała wtedy, kiedy usłyszy swoje instrumenty. 5.Przy ponownym puszczeniu utworu dzieci na sygnał nauczyciela wygrywają na instrumentach swoje akcenty |
|
|
5.Zabawa odprężająca „Płatki śniegu”Vopla. |
1.Dzieci (śnieżynki)poruszają się do muzyki Vivaldiego „Zima”zgodnie z poleceniem nauczyciela. |
|
|
6.Praca plastyczna w zespołach. |
Dzieci podzielone na zespoły na dużym arkuszu papieru przykleją białe confetti, watę wykonują pracę pt. „Zimowy krajobraz” |
|
Na arkuszu można wcześniej namalować „gołe”drzewa. |
Literatura:
Vopel.W.K: Witajcie uszy
Łukasik S.:Wesoła szkoła, kl.1 cz.3