Zimowe zabawy muzyczne


KONSPEKT

  1. Informacje wstępne:

Prowadząca: Sylwia Szczurowska

Data: 27.10. 2009.

Dzieci : cała grupa dzieci w wieku 2-3 lata

  1. Tematyka:

Temat tygodniowy: Jaki jestem

Temat dnia: Lubię bawić się z innymi

  1. Cele główne:

  1. rozwijanie sprawności manualnych

  2. zwrócenie uwagi na pozytywne walory wspólnych zabaw

4. Cele szczegółowe:

  1. kształtowanie umiejętności plastycznych

  2. doskonalenie samodzielności podczas wykonywania zadań

  3. kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

  4. rozwijanie sprawności i ekspresji ruchowej, koordynacji ruchu

  5. działalność muzyczna- grupowe śpiewanie, wyrażanie muzyki słowem i ruchem

  6. kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie trzech

  7. integracja grupy dzięki swobodnym wypowiedziom na temat ulubionych zabaw

  1. Metody:

    1. metody czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka

    2. metody słowne: objaśnienia i instrukcje, pogadanka,

    3. metody oglądowe: pokaz obrazków, przedmiotów

  1. Środki dydaktyczne: płyta CD ”Przedszkole trzylatka” z piosenką „Pięć paluszków”, symbol serca, czerwone kwadraciki, kleje, tamburyno

  2. Przebieg zajęć

  3. Część zajęcia

    Sytuacja edukacyjna

    Uwagi

    1.Zabawa twórcza „Witam wszystkie dzieci, które…”

    1.Nauczyciel wita dzieci wybierając charakterystyczną cechę, np. strój, kolor oczu, włosów, a te osoby, które czują się powitane

    wstają, machają raczkami

    2.Zabawa pantomimiczna „Co lubię robić?”

    1.Nauczyciel, a następne chętne dzieci, pokazują ruchem, gestem, mimiką czynności, które najbardziej luby wykonywać. Dzieci odgadują, co to za czynność.

    2.Nauczyciel pyta, czy inne dzieci też lubią robić to, to wskazuje inna osoba. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ulubionych zajęć. Nauczyciel podkreśla, że wiele osób może lubić to samo i dzięki temu stajemy się sobie bliżsi.

    3. Zabawa rozwijająca umiejętność uważnego słuchania i dostrzegania charakterystycznych cech „O którym misiu myślę?”

    1. Nauczycielka opisuje charakterystyczne cechy wybranego misia, a dzieci zgadują o którego chodzi.

    2. W kolejnym etapie nauczycielka wybiera dziecka i opisuje charakterystyczne cechy ubioru. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie o kim mówi nauczyciel

    W trakcie tej zabawy na prośbę nauczycielki dzieci przeliczają misie, a także swoje paluszki w zakresie trzech

    3.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słońce- deszcz”

    1.Dzieci zapraszają kolegę na spacer po sali, a na dany przez nauczycielkę znak (dźwięk tamburyna, który oznacza deszcz) biegną w wyznaczone wcześniej miejsce oznaczające bezpieczny dom

    4.Zabawa „Smutny Miś”

    1.Dzieci oglądają obrazki przedstawiające smutnego Misia siedzącego samotnie i wesołego bawiącego się w grupie

    2.Pogadanka na temat nastrojów Misia i uświadomienie, że Miś lepiej czuje się w towarzystwie swoich kolegów, z którymi wiele go łączy i może się z nimi bawić

    5. Indywidualna praca plastyczna

    1. Dzieci samodzielnie przykleją czerwone kwadraciki na białym symbolu serca wykonując pracę pt. „Serduszko dla kolegi”

    Prace po uzgodnieniu z dziećmi wywieszamy na sali w wybranym miejscu

    6. Zabawy przy piosence „Pięć paluszków”

    1. Dzieci w trakcie trwania piosenki pokazują jedną, a potem drugą rączkę. Następnie machają nimi. Wskazują nogi i tupią nimi po kolei, a na samym końcu wykonują radosne podskoki.


